PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Bakan Koca Ek Ödemelerle İlgili En Çok Sorulan 6 Soruya Cevap Verdi!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yeni çıkan döner sermaye yönetmeliği ile ilgili en çok sorulan 6 soruya tek tek cevap verdi.

Sağlık Bakanlığı 17.08.2022, 10:22 17.08.2022, 12:48 Cansu Polat
Bakan Koca Ek Ödemelerle İlgili En Çok Sorulan 6 Soruya Cevap Verdi!

Sağlık çalışanlarının yoğun tepkisini çeken ek ödeme yönetmeliğinin “ödül ve teşvik” esaslı modeli tepkileri de beraberinde getirdi.

Bakan Fahrettin Koca yönetmelik sonrası yaşanan tartışmaların ardından “beyaz reform” olarak nitelendirdiği yeni uygulamalarla ilgili merak edilen soruları yanıtladı.

Bakan Koca, "Performans sistemi gerçekten kalktı mı?", "Sabit ve taban ödemesi genel bütçeden çıkmıyor ve emekliliğe yansıyor mu?", "Uygulamada mahsuplaşma tamamen kaldırıldı deniyor, oysa metinde mahsuplaşma ifadesi yer alıyor. Bu çelişki değil mi?" ile "Taban ödeme olarak belirtilen kısmın çoğu genel bütçe sabit mahsuplaşmasına mı giriyor" sorularına yanıt verdi.

SORU: Performans sistemi gerçekten kalktı mı?

"Performansa göre ek ödeme yönetmeliği tamamen kaldırıldı. Yeni yönetmelik döner sermaye hak eden herkese taban ek ödeme getirdi. Hastanelerimizde ise, ayrıca kaynak kullanım verimliliği, finansal sürdürülebilirlik ile çalışanların bireysel ve klinik iş yükleri, görev tanımları ve görev yaptıkları birim ile hizmetin elde edilme maliyeti dikkate alınarak değişen miktarlarda teşvik ödemesi yapılacak."

SORU: Sabit ve taban ödemesi genel bütçeden çıkmıyor ve emekliliğe yansıyor mu?

"Sağlık çalışanlarına yapılan her ödeme kalemi ayrı ayrı olacak. Hiç biri diğerinden mahsulaşılmayacak. Bahsi geçen mahsuplaşma ifadesi, döner sermaye hesabı ile merkezi yönetim bütçesi arasındaki teknik bir hususla ilgilidir. Sağlık çalışanı için pratikte anlamı yoktur"

SORU: Uygulamada mahsuplaşma tamamen kaldırıldı deniyor, oysa metinde mahsuplaşma ifadesi yer alıyor. Bu çelişki değil mi?

"Sağlık çalışanlarına yapılan her ödeme kalemi ayrı ayrı olacak, hiç biri diğerinden mahsuplaşılmayacak. Bahsi geçen mahsuplaşma ifadesi, döner sermaye hesabı ile merkezi yönetim bütçesi arasındaki teknik bir hususla ilgilidir. Sağlık çalışanı için pratikte anlamı yoktur."

SORU: Taban ödeme olarak belirtilen kısmın çoğu genel bütçe sabit mahsuplaşmasına mı gidiyor?

"Hayır. Böyle bir durum söz konusu değil. Eskiden performans ödemesi içinde döner sermayeden verilen sabit ek ödeme merkezi yönetim bütçesinden maaşa eklenerek verilecek. Ancak, mahsuplaşma bu hesapların muhasebeleştirilmesi ile ilgili bir husustur; kişilerin geliri ile ilgisi yoktur"

SORU: İzin kullanınca taban ek ödeme ile verilen paradan kesinti olacak mı?

"Yıllık iznin 12 gününde hiçbir kesinti olmayacak. Ayrıca hastalık nedeniyle raporlu olunan günlerde de kesinti yapılmayacak."

SORU: Teşvik ödemesini kimlerin alabileceği konusu ile ilgili tartışma var. Teşvik ödemesi kimleri kapsıyor?

Teşvik ödemesinden ikinci ve üçüncü basamak sağlık kuruluşlarında görev yapan sağlık çalışanları yararlanacak.

Yorumlar (18)
Hemşire 2 ay önce
Bu kara reformdur beyaz değil, Tek kaleme geçen sabit de emekliliğe yansımıyor bu ek ödeme de, e o zaman neden brüt ve net diye olay var, neden emekliliğe yansımayan şeyler vergiye giriyor? Ve neden hemşireye sadece 732 TL reva görüldü ve En önemlisi neden 1.basamağa ek ödeme yok. Bu yaptığınız şey hiç adil değil. Sizi güzel hatırlamayacağız. Zaten yönetmelik yargıya taşındı. Umarım hakkaniyetsiz olan bu yönetmelik yeniden düzenlenir ya da iptal edilir......
en çok sorulan soruyu sormamışssınız 2 ay önce
en çok sorduğumuz soru hemşire ebe sağlık memuru ve eczacılara neden haksızlık yapıldığı değilmiydi? 750 liranın nasıl layık görüldüğü soruluyor en çokkk. en çok sorulan 6 soruymuş pehhh. sorularıda duymuyor bunlar
TSM başkanı 2 ay önce
1. BASAMAK CEZALANDIRILIYOR MU YANİ? Teşvik alamıyor.. Halbuki bir sürü işi var koruyucu hekimliğe yönelik. Yazık..
Aslan 2 ay önce
Benim sabitim net maaşımdan fazla maaşım asgari ücret aldinda kalıyor ki 1/1 lisansım ne olacak şimdi bu ek ödemeler emekliliğe yansımıyor tek kalemde maaş istiyoruz emekliliğe yansıyan
Entegre Pratisyen Hekimi 2 ay önce
Entegre TSM lerde, Entegre ilçe devlet hastanelerinde acil bölümünde nöbet turan doktorlar, sağlık personelleri neden teşvik ek ödeme alamıyor? 1.basamakta çalışan Doktorlar, acil sağlık hizmetleri çalışanları (112), Sağlık çalışanları şehir hastanelerinin bir kısmının 4 te biri kadar döner sermaye geliri elde ediyorlar. Şehir hastanelerinde performans üreten her personel teşvik primi alıyorken 112 personelleri, doktor, paramedik, att neden alamıyor? Entegre ilçe devlet hastanelerinde nöbet tutan personel neden teşvik alamıyor? Halk sağlığı laboratuvarlarında çalışan hekim, hemşire, sağlık teknisyeni neden teşvik ödemesi alamıyor? 1.basamak oldukları için mi? Neden böyle haksız ayrımcılık yapılıyor?
HİZMETLİ MEMUR 2 ay önce
Sayın sağlık bakanımız Fahrettin hocamıza TÜM YARDIMCI HİZMETLER sınıfında (HİZMETLİ) çalışan arkadaşların AÇIK ÇAĞRIMDIR Bizlere insan degilmiyiz ailemiz yokmu yeni yayımlanan ek ödeme yönetmelikte bizlere hiç birşey yoktur. Ve de bunun yanında ne eski yönetmelikte ne de yeni yönetmelikte bizlere hiç birşey verilmemiştir. Çünkü katsayılamız düşük ve de hep tavanlar düşük takılıyoruz ne sabit, nede sabitin sabiti sıfır ve de döner sermaye bugüne kadar hiç almadık ve de verilmedi Yeni yönetmelikte gene sıfır çünkü bakanlık bize insan olarak görmüyor ve de duymuyor seçim zamanında hiç bir hizmetliden oy almazsın çünkü üvey evlat muamelesi görüyorsunuz. Not şu anda veri girişi memur işi yapmaktayım arşiv sorumlusuyum
SMMURAT 2 ay önce
Sorular çok genel hiçbir anlam ifade etmiyor. Cevaplar sadece hekim bazlı ki bu normal çünkü bakan bey hekim bakanı.
Psp 2 ay önce
Fahrettin adındaki din kelimesini hakketmiyorsun !!!
Yönetmeliği hazırlayanlara sözüm
Hakkını vermediğiniz her bir personelin ve ailesinin verilmeyen her bir kuruşu için hepinizi Allah'a havale ediyorum
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?