Aile Hekimliği Çalışanlarına İlave Ek ödeme Yazısı!

Aşı Programı Teşviki amacıyla Bakanlık tarafından aile hekimlerine 3000 TL, aile sağlığı çalışanlarına ise 1500 TL ek ödeme yapılacağını açıklamasının ardından Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü "Aile Hekimliğinde İlave Ödeme" konulu yazı yayımladı.

Sağlık Bakanlığı 06.08.2021, 15:11 06.08.2021, 15:44 Güler Sağlam
Aile Hekimliği Çalışanlarına İlave Ek ödeme Yazısı!

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından 30.07.2021 tarih ve 1214 sayılı Resmi Yazısında "“Covid-19 salgını nedeni ile yapılacak ilave ödemeler" başlığıyla 

GEÇİCİ MADDE

1- (1) 1/7/2021 tarihinden geçerli olmak üzere üç ay süreyle bu Yönetmelikte belirlenen esaslara tabi olmaksızın, sözleşmeli aile hekimlerine net aylık 3.000.-TL’ye kadar, sözleşmeli
aile sağlığı çalışanlarına net aylık 1.500.-TL’ye kadar Covid-19 aşısı yapılması hususu dikkate alınarak Sağlık Bakanlığınca belirlenen tutarda ilave ödeme yapılabilir. 

(2) Bu madde gereğince yapılacak ilave ödemenin brüt tutarı ile Devletçe karşılanacak sosyal güvenlik primi veya kesenekleri toplamı, 18 inci maddenin dördüncü fıkrası ile 21 inci maddenin üçüncü
fıkrasında dikkate alınır.”  maddesi eklenmiş ve bu maddenin 01/07/2021 tarihinden geçerli olmak üzere yürürlüğe gireceği belirtilmiştir.

Aile hekimlerinden açıklamaya itiraz geldi

İstanbul Aile Hekimliği Derneği (İSTAHED) Yönetı̇m Kurulu konuyla ilgili yaptıkları açıklamada, “Tam da ‘Bu kez şartsız ve herkese eşit ödeme mi yapılacak?’ derken beklenen kriterler açıklandı. Bu kadar çok aşı karşıtının olduğu ülkemizde, Sağlık Bakanlığı aşı karşıtı demeçlere ses çıkarmazken, ödemeyi nüfusunun % 85’ini aşılama şartı ya da puanlandırma usulü şartlara bağlamasını kabul etmiyoruz.” denildi.

Aşı Yükünü Sırtlanıyoruz

“Tüm ülkenin sosyoekonomik yapısı, coğrafi şartları, aile hekimliği birimlerinin bölgesel çalışma şekilleri göz önünde bulundurulduğunda bu şartların yerine getirilmesinin imkansız olduğu görülmelidir.” diye belirtilen açıklamaya şöyle devam edildi: “Ayrıca kişilerin aşı yaptırması özgür iradeleriyle vereceği bir karar iken kişilerin bu kararının cezasını aile hekimliği çalışanlarına mal etmek, hukuksuz olduğu gibi mantıkla da bağdaşmamaktadır. Teşviki ‘kağıt üzerinde’ bırakmak, uygulanabilirliği çok zor şartlara bağlamak, göstermelik teşvik yapmaktan başka bir anlama gelmez. Pandeminin tamamında hiç kapanmadan, poliklinik yükünün nerdeyse tamamını karşılayan, bebek-çocuk-gebe takiplerini aksatmayan, potansiyel covid hastalarını da muayene eden, yakınlarının aşılanmasını aylarca bekleyen aile sağlığı merkezi çalışanlarına ‘şart koşularak’ yapılması planlanan ödemenin şartları derhal kaldırılmalıdır. Bu süreçte tüm sağlık birimlerine şartsız ek ödemeler yapılırken, yönetmeliğe şartlı ödemeler koyarak hakkımız sürekli yenmiştir. Aile hekimliği çalışanları olarak biz hep çalıştık, hiç durmadık. Pandeminin aşı yükünü de sırtlanan aile hekimliği çalışanları olarak talebimiz, hiçbir şart gözetilmeksizin, emeğimizin karşılığının pandemi süresi boyunca verilmesidir” 

Kaynak: SaglikPersoneliHaber.Net/ÖZEL HABER

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (3)
Asc Fatih 1 ay önce
Aşı yok istenen kriterlere bak. Para vermek değilde vermemek niyet sanırım. Çok ilginç valla helal olsun bu bakanlığa bunları giren yok mu yahu. Olmayan aşıya randevu aç vatandaşla kavga et yapılan yapıldı yapılmayan karşıtları aşıla para al diyor komik bir durum.
aslan 1 ay önce
resmi gazetede yayınlanmasına rağmen üniversite hastanelerinde çalışan sağlık personeline hiç ödenmeyen tavandan ödeme ile ilgili bir Allahın kulu çıkıpta açıklama yapmadı.ünivetsite hastanelerinde çalışanlar insan değil galiba
Ek ödeme yalan oldu 1 ay önce
Eskiden her ay alınan ek ödemeler vardı
18
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?