Ankara'nın Şehir Hastanesi Hasta Kabulüne Hazır

Türkiye'nin sağlık alanındaki en büyük 'Kamu-Özel işbirliği' projesi olan ve CCN Yatırım Holding tarafından anahtar teslim olarak yatırımı yapılan Ankara Şehir Hastanesi Bilkent önümüzdeki günlerde hasta kabulüne başlayacak.

Röportaj 31.01.2019, 19:41 31.01.2019, 19:57
Ankara'nın Şehir Hastanesi Hasta Kabulüne Hazır

Türkiye'nin sağlık alanındaki en büyük 'Kamu-Özel işbirliği' projesi olan ve CCN Yatırım Holding tarafından hayata geçirilen Ankara Şehir Hastanesi Bilkent hasta kabulü için gün sayıyor.

CCN Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Çeçen "Dünyaya örnek olacak nitelikte bir sağlık kampusu olan Ankara Şehir Hastanesi'ni 1.1 milyar Euro yatırımla yapım, teknik ekipman ve kurulum süreçlerini tamamlayarak başarıyla hayata geçirdik. Bu sağlık kampusu; dünyanın tek seferde inşa edilen, Avrupa'nın ise en büyük hastanesi, yatak kapasitesi ile de yine dünyada üçüncü sırada yer alması gibi ilklere sahip.

Ayrıca Türkiye'deki en büyük ve kapsamlı radyoterapi merkezi, Avrupa'nın ve Türkiye'nin en büyük nükleer tıp merkezi, en kapsamlı genetik DNA testleri yapılabilecek Genetik Hastalıkları Tedavi Merkezi ve dünyanın en geniş kapalı alanına sahip Acil Servis'i Ankara Şehir Hastanesi Bilkent bünyesinde yer alacak.

Tüm tıbbi hizmetlerin Sağlık Bakanlığı'nın profesyonel hekim kadrosu tarafından verileceği hastanemizde yüksek teknolojinin tüm imkânları hastalarımızın sağlıklarına kavuşmaları için kullanılacak" dedi.

105 bin 472 metrakare alanı ile Türkiye'nin ilk çocuk hastanesi Ankara Şehir Hastanesi'nin yatırım sürecinde tam teşekküllü bir çocuk hastanesi projesi de kapsama alınarak hastanenin 105 bin 472 m2'lik alanı Çocuk Hastanesi'ne ayrıldı.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi içinde 120 yataklı Yenidoğan bölümünün yer aldığı hastanede Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi ile Çocuk Hastanesi'nin servis katlarında Aile Oteli, Anne Oteli, Anne Bebek Uyum Servisleri bulunuyor Dünyanın en geniş kapalı alanına sahip Acil Servis'i Ankara Şehir Hastanesi'nde, ayakta ve yatan hastalar için ayrı ayrı düzenlenmiş tedavi üniteleriyle Türkiye'nin en fazla yatak ve tedavi alanına sahip en büyük Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi yer 118 inşaat Sanayiialıyor.

Hastanenin Acil Servis Merkezi, 39 bin m2 alanda, Erişkin, Kadın Doğum, Çocuk Hastalıkları ve Acil Ambulansservislerinde, günlük 8000 acil muayenenin yapılacağı, 500 ambulansın günlük giriş yapacağı ve 2 heliport ünitesi ile hava ambulans ihtiyacının karşılanabileceği bir merkez olarak planlandı.

Dünyanın en geniş kapalı alanına sahip

Acil Servis Merkezi'nde 24 tedavi gözlem arenasında 290 gözlem yatağı, 20 triaj muayene odası, 50 uzman doktor poliklinik odası, 4 ameliyathaneözellikleri ile dizayn edilmiş CPR ünitesi, 32 Yataklı Acil Kritik Yoğun Bakım yatağı ile 24 Yataklı Travma Gözlem Arenası, Erişkin, Taraftarium Kadın Doğum ve Çocuk ve Ambulans Acil Servisi'nde bulunan 3 adet KBRN (Kimyasal, Biyolojik, Radyoaktif ve Nükleer) Ünitesi, acil doğumlarve küçük müdahaleler için dizayn edilmiş Cerrahi Girişim Odaları ile birlikte Acil Servis için dizayn edilmiş Acil Laboratuvar ünitesi bulunuyor.

Kamu Hastanelerinde kurulan en üst model

Tomoterapi ve Radyocerrahi Linac Cihazı ile Türkiye'nin en büyük alan ve kapasitesine sahip Kemoterapi İlaç Hazırlama Merkezi, Ankara Şehir Hastanesi Bilkent'te yer alıyor. Türkiye'nin en büyük merkezi ve uydu laboratuvarlarının yer aldığı bu dev sağlık kampusu, numune verme ve sonuç alma sürecine kadartüm aşamaların mobil uygulamalarla HBYS üzerinde kayıt altına alındığı ilk hastane olma özelliği gösteriyor.

AVRUPA'NIN EN BÜYÜK ŞEHİR HASTANESİ

Türkiye'nin en geniş test paneline sahip tıbbi genetiktanı merkezi olan Ankara Şehir Hastanesi Bilkent'te ayrıca Türkiye'nin en büyük alan ve ekipman kapasitesine sahip sterilizasyon ünitesi de yer alıyor. 13 bin kişi görev yapacak Ankara Şehir Hastanesi Bilkent, Avrupa'nın en büyük, dünyanın ise tek seferde inşa edilen en büyük hastanesi olma özelliği gösteriyor.

3704 YATAK KAPASİTESİNE SAHİP

1 milyon 312 bin m2'lik kapalı alanda 3704 yatak kapasitesi ile dünya sıralamasında üçüncü sırada yer alan Ankara Şehir Hastanesi Bilkent, kısa sürede yerel ve uluslararası alanlarda tercih edilen bir sağlık merkezi olmayı hedefliyor.

Bir sağlık kampusu şeklinde inşa edilen hastanede 1554 tek kişilik hasta odası, 82 VIP hasta odası, 725 çift kişilik hasta odası ve 700 yoğun bakım yatağı bulunuyor. Ayrıca kampus içinde 100 yataklı tıbbi gözlem kliniği yer alıyor.

13 BİN PERSONEL GÖREV YAPACAK

Tüm tıbbi hizmetlerin Sağlık Bakanlığı'nın hekim kadrosu tarafından verileceği hastanede yaklaşık sayılarla, akademik kadroları ile birlikte 2700 doktor, 6300 sağlık çalışanı ve 4000 idari ve destek personel ile birlikte 13000 kişilik kadro görev yapacak.

GÜNDE 100 BİN HASTAYA HİZMET VERECEK

Günde 100 bin hastaya hizmet verilecek Ankara Şehir Hastanesi Bilkent; genel hastane, ana hastane binası, kalp ve damar hastanesi, nöroloji hastanesi, çocuk hastanesi, kadın doğum hastanesi, onkoloji hastanesi, fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanesi ve psikiyatri hastanesi olmak üzere 9 ana binadan oluşuyor. 904 poliklinik odası, 259 poliklinik destek odası ile günlük 40 bin poliklinik hastasının tedavi edileceği Ankara Şehir Hastanesi günde 100 bin hastaya hizmet verecek. 131 ameliyathanesi bulunan hastanede günlük 650 ameliyat kapasitesine ulaşılabileceği planlanıyor. 

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?