Aile Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı sağlık personel alım sayıları 550 bini geçen atama bekleyen sağlık personeli için önemlidir. Bu alımlarla Kamu, yıllık ortalama 25 bin personel alımı yapmaktadır. Bu sayı yıldan yıla -10 bin yada +10 bin şeklinde değişiklik gösterebilmektedir.

Personel Sağlık Atama Nedir?

Personel sağlık atama Sağlık Bakanlığının yaptığı SHS hizmet sınıfında yerleştirilen personel amasını ifade eder. Sağlık Bakanlığı farklı unvan ve sınıflarda her yıl bünyesine yeni personel atama işlemi yapmakta, sağlık hizmet sunumu bu atamalar ile güçlendirilmektedir. Ancak, Bakanlık yaptığı atama sayılarındaki eksiklik ve yetersiz personel istihdamı politikasıyla ciddi eleştirilerin hedefi olmaktadır.  Çünkü sahada 3 personelle yapılması gereken işlemler personel eksikliği nedeniyle 1 personelle yapılmakta, buda gün aşırı nöbet tutulmasını ve sağlıkçılardaki tükenmişlik duygusunu artırmaktadır.

42 Bin 500 Kişilik Sağlık Personeli Alımı Kapıda Gibi Görünüyor 42 Bin 500 Kişilik Sağlık Personeli Alımı Kapıda Gibi Görünüyor

Bu alımları biraz açmak gerekirse; sağlık memuru atama ilanları ve hemşire alımı ilanları özellikle üniversite hastaneleri tarafından yayınlanan 4B personel alım ilanları her gün titizlikle incelenerek sağlık çalışanlarının bilgisine sunulmaktadır.

Üniversite Hastaneleri Atamaları Nedir?

Üniversitesi Hastaneleri atamaları 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4/B maddesi kapsamında çalıştırmak üzere yapmaktadır. “Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar” uyarınca herhangi bir yazılı yada sözlü (mülakat) sınavı yapılmaksızın bu atama işlemi gerçekleşir. Adaylardan KPSS şartı olarak KPSS (B) grubu puan sıralaması esas alınarak yüksek puandan düşük puana doğru önceden ilan edilen pozisyonlara sözleşmeli sağlık personeli yapılır.

Üniversite Hastaneleri Sözleşmeli Personel Alımı

4B statüsünde alınan sözleşmeli sağlık personeli alımlarında farklı unvanlarda istihdam sağlanmaktadır. Alımda şu unvanlarda personel sağlık atama yapılmaktadır:

 • Eczacı,
 • Lisans Hemşire,
 • Ortaöğretim Hemşire, (Ortaöğretim),
 • Hemşire (Lisans Mezunu Yoğun Bakım Sertifikalı),
 • Hemşire (Ortaöğretim Mezunu Yoğun Bakım Sertifikalı),
 • Hemşire (Lisans Mezunu Yenidoğan Yoğun Bakım Sertifiklı),
 • Sağlık Teknikeri,
 • Laborant,
 • Röntgen Teknisyeni,
 • Odyolog,
 • Diğer Sağlık Personeli

Sağlık Bakanlığı Atama Nedir? Nasıl Yapılır?

Sağlık Bakanlığı Atama sözleşmeli pozisyonlara, tercih yapılma yöntemiyle ÖSYM tarafından yayınlanan kılavuzda yer alan kurallara göre yapılan atamaya denilmektedir. Son yapılan atamada KPSS 2022/5 kılavuzu yayınlanmıştır. Sağlık Bakanlığı Taşra Teşkilatının hizmet yerlerinde görevlendirilmek üzere KPSS puanı esas alınarak ÖSYM tarafından yapılan merkezi yerleştirme işlemide denilmektedir.

Personel Sağlık Atama Branşları Neler?

Personel sağlık atama branş isimlerini kısaca şu şekilde ifade edebiliriz:

 1. Hemşire,
 2. Ebe,
 3. Sağlık Teknisyeni,
 4. Sağlık Teknikeri,
 5. Psikolog,
 6. Sosyal Çalışmacı,
 7. Biyolog,
 8. Odyolog,
 9. Çocuk Gelişimcisi,
 10. Diyetisyen,
 11. Fizyoterapist,
 12. İş ve Uğraşı Terapisti,
 13. Dil ve Konuşma Terapisti,
 14. Perfüzyonist,
 15. Sağlık Fizikçisi