Sağlık Bakanlığı Ebe Alımının Tamamını Lisans Mezunu Yapacak

Sağlık Bakanlığının 2019 yılı için 12 bin kişilik sağlık personeli alımı yapacağını 13 Mayıs tarihinde kulis bilgilerimize dayanarak ilk haber yapan site olmuştuk. Sağlık Bakanlığı tarafından 2019 yılı içinde alıma çıkılacak olan sayının 12 bin olduğunu, bu 12 bin kişinin de merkezi atama ile alınacağını, 663 sayılı kanun kapsamında 45/A maddesine göre sözleşmeli personel statüsünde alım yapılacağını tekrar hatırlatmak istiyoruz.

Sağlık Bakanlığı Ebe Alımının Tamamını Lisans Mezunu Yapacak

Sağlık Bakanlığının 2019 yılı için 12 bin kişilik sağlık personeli alımı yapacağını 13 Mayıs tarihinde kulis bilgilerimize dayanarak ilk haber yapan site olmuştuk. Sağlık Bakanlığı tarafından 2019 yılı içinde alıma çıkılacak olan sayının 12 bin olduğunu, bu 12 bin kişinin de merkezi atama ile alınacağını, 663 sayılı kanun kapsamında 45/A maddesine göre sözleşmeli personel statüsünde alım yapılacağını tekrar hatırlatmak istiyoruz. 

EBELERİN TAMAMI LİSANS MEZUNU ALINACAK

TIKLAYIN

Sağlık Bakanlığının Haziran 2019'da yapacağı ilk atamalarda, merkezi atama yöntemiyle 1000 kişilik ebe alımını, 663 sayılı kanun kapsamında, 45/A maddesine göre sözleşmeli personel olarak yapacak. 1000 Ebe kadrosunda personelinde alımında eğitim düzeyi olarak istenecek şart ise sadece LİSANS olarak belirlenmiş durumda. Merkezi atama ile yapılacak olan bu alımlarda, KPSS puan üstünlüğüne göre tercihler değerlendirilecek.

İLK ATAMA HAZİRAN'DA VE İLK ATAMA 12 BİN KİŞİ OLACAK!

Sağlık Bakanlığı kaynaklarımızla uzun zamandır yaptığımız temaslar sonucunda, 2019 yılının personel alımıyla ilgili bir çok haber sitemizde yer almıştı. 30 Bine yakın alım yapılacağı duyumlarından sonra, ilk alımın 12 bin kişi olacağı ve haziran 2019'da alım sürecinin başlatılacağı biliniyor. 

45/A NEDİR? İŞTE DETAYLAR

  1. Bakanlık ve bağlı kuruluşları, merkez teşkilatları hariç olmak üzere ve öncelikle personel istihdamında güçlük çekilen yerlerde, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası uyarınca ilgili mevzuatı gereği kura ile ataması öngörülenler dışında 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye ekli cetvellerde Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfı kapsamında yer alan unvanlarla vize edilmiş pozisyonlarda bu maddede öngörülen şartlarla sözleşmeli personel istihdam edebilir.
  2. Bu kapsamdaki sözleşmeli sağlık personeli Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sonucuna göre Bakanlık ve bağlı kuruluşlarına Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı tarafından yapılacak yerleştirme ile atanabileceği gibi pozisyon ve ihtiyaç durumuna göre KPSS puanı esas alınarak Bakanlık tarafından yapılacak sözlü sınavla da atama yapılabilir. Sözlü sınav ve yerleştirmeye ilişkin usul ve esaslar Bakanlıkça belirlenir.
  3. Bu madde uyarınca atanan sözleşmeli sağlık personeli dört yıl süreyle başka bir yere atanamaz. Aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirmelerde bu madde uyarınca istihdam edilen personelin eşi bu personele tabidir. Ancak sözleşmeli sağlık personelinin bulunduğu ilde bir yıl görev yapması ve vizeli pozisyon bulunması durumunda; eşlerin her ikisinin de Bakanlık ve bağlı kuruluşlarında sözleşmeli veya eşlerden birinin sözleşmeli, diğerinin Bakanlık ve bağlı kuruluşlarında veya diğer bir kamu kurum veya kuruluşunda kadrolu statüde istihdam ediliyor olması halinde hizmet ihtiyacının daha fazla olduğu yere atamaları yapılabilir.
  4. Sözleşmeli sağlık personelinden dört yıllık çalışma süresini tamamlayanlar talepleri halinde bulundukları yerde 657 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin (A) bendi kapsamındaki kadrolara atanır. Bu kadrolara atananlar, aynı yerde en az iki yıl daha görev yapar, bunlar hakkında adaylık hükümleri uygulanmaz.
  5. Bu madde hükümlerine göre kadrolara atananların, 657 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin (B) bendi uyarınca sözleşmeli pozisyonlarda geçirdikleri hizmet süreleri, öğrenim durumlarına göre yükselebilecekleri dereceleri aşmamak kaydıyla kazanılmış hak aylık derece ve kademelerinin tespitinde değerlendirilir.
  6. Bu madde kapsamında memur kadrolarına atananlara iş sonu tazminatı ödenmez. Bu personelin önceden iş sonu tazminatı ödenmiş süreleri hariç, iş sonu tazminatına esas olan toplam hizmet süreleri, 8/6/1949 tarihli ve 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu ve 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu hükümleri uyarınca ödenecek emekli ikramiyesine esas toplam hizmet süresinin hesabında dikkate alınır.
  7. Bu madde çerçevesinde sözleşmeli personelin atanacağı memur kadroları, 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye ekli cetvellerde yer alan sınıf, unvan ve derecelerine uygun olmak şartıyla, başka bir işleme gerek kalmaksızın atama işleminin yapıldığı tarih itibarıyla ihdas edilerek ilgisine göre Bakanlık veya bağlı kuruluşlarının 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye ekli cetvellerinin ilgili bölümlerine eklenmiş ve kadrolara atananların pozisyonları başka bir işleme gerek kalmaksızın iptal edilmiş sayılır. İhdas edilen kadrolar ile iptal edilen pozisyonlar; unvanı, sınıfı, adedi, derecesi, teşkilatı ve birimi belirtilmek suretiyle atama tarihinden itibaren iki ay içinde Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığına bildirilir.
  8. Bu madde kapsamında sözleşmeli sağlık personeli pozisyonlarına yapılan atama, sözleşmenin imzalanmasıyla geçerlilik kazanır. Sözleşme, imzalanmadan herhangi bir hak doğurmaz.

SaglikPersoneliHaber.Net/ÖZEL HABER

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2019, 22:34

saglikpersonelihaber.net IOS ve Android Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel haberlerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

SaglikPersonelHaber.Net Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

SaglikPersonelHaber.Net IOS Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

Instagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

TeleGram Kanalımıza Buradan Üye Ol

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
YORUMLAR
Zeynep
Zeynep - 1 yıl Önce

Tibbi sekreterler icin de bir sey soyleseniz keske

Esra n
Esra n - 1 yıl Önce

Keşke tam tarihi de öğrenebilsek :(

Atanamayan genç
Atanamayan genç - 1 yıl Önce

Klavuzun ne zaman yayınlanacağını öğrenebildiniz mi?

Veli
Veli - 1 yıl Önce

Hala bu yıl 12 bin diyirsunuz

Yıldız
Yıldız - 1 yıl Önce

Hemsire yardımcısı alınacak mı

SIRADAKİ HABER