PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Sağlık Bakanı Koca’dan 85 Bin Sağlık Personeli Alımı Açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 85 BİN sağlık çalışanı alımı ile ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Personel Alımı 06.09.2022, 13:48 Cansu Polat
Sağlık Bakanı Koca’dan 85 Bin Sağlık Personeli Alımı Açıklaması

Bakan Koca, 85 bin sağlık çalışanı alımı ile ilgili çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca kabine toplantısının ardından gazetecilerin personel alımı ile ilgili sorularına cevap verdi.

Bakan Koca personel alımı açıklamasında:

“Bu dönemde düşünün bizim 32 bin poliklinik odamız var. Tüm bu poliklinik odalarında hizmet vermek üzere bu yıl tıbbi sekreter koyacağız. Hekimler sekreterlik işlerini yapmaktan kurtulacak. Bu sayede hekimlerin hastaya daha fazla odaklanmasına, daha iyi hizmet vermesine imkan sağlanacak. Yaşanan tüm aksaklıkların bir bir çözüldüğünü hep beraber göreceğiz. Toplam 85 bin atama bu yıl içerisinde yapılacak. Bugüne kadar ilan edilmiş en büyük alım. Kademeli olarak bu yıl hepsini alacağız. Sırayla gruplar halinde alım gerçekleşecek. Sabırla izlersek yıl sonu aramızda yeni arkadaşları göreceğiz.”

“Kamu Hastanelerine Dönüşler Daha da Artacak”

Sağlıkta Beyaz Reform çerçevesinde kamu hastanelerine dönmek için başvuran hekimlerin sayısına ilişkin de bilgi veren Koca, şunları kaydetti:

“Şu ana kadar 6 binden fazla hekim kamuya dönmek üzere başvurusunu yaptı. Bunlardan 5 bini uzman hekim. Sadece İstanbul’da 1350’yi buldu. Ankara’da 650’yi geçti. İzmir’de 600’e yaklaştı. Hatay’da 130’u buldu. Diyarbakır’da 170’i buldu. Batman’da 44 hekimi buldu. Bütün illerden yüksek oranda başvuru var. Sadece Bayburt ve Gümüşhane’de henüz başvuru olmadı.

Başvuranlardan çocuk hekimi 500’ü geçti, anestezist 420, kadın doğum ve dahiliye uzmanı her biri yaklaşık 400, radyolog 300’ü geçti. Beyin cerrahı 120, cildiye 115, göz, KBB, fizik tedavi ve kardiyoloji her biri 200 kişiyi geçti.

Önümüzdeki dönemde kamuda çalışmak bu anlamda avantajlı olacak ve kamu, hekimlerin güvenilir limanı olacak. Şunu çok net söyleyebilirim, kamu hastanelerine dönüşler daha da artacak. Bu sayı sadece ‘Ben Beyaz Reform çerçevesinde bu avantajlardan faydalanmak için kamuya dönmek istiyorum’ diyen hekimlerin sayısı. Yeni dönemde biz ‘Sağlıkta Beyaz Reform’ diyerek sağlık çalışanlarına ve hekimlere bir gelecek vadediyoruz.

Taban ücret dışında her işlemin bir karşılığının olduğu, mahsuplaşmanın olmadığı, dolayısıyla her çalışanın mutlaka ek ödeme aldığı bir dönem başlattık. Adil olan ve sağlık çalışanlarının emeğinin karşılığını alabileceği bir dönem.”

Bakan Koca, daha önce açtıkları açıktan atamalarda başvuru sayısının 800’ü geçmediğini bildirdi.

Kamuda toplam uzman sayısının 46 bin olduğunu aktaran Koca, “Düşünün ki 5 bini uzman olmak üzere 6 bin hekim geri dönmek istiyor. Bu sayı daha da artacak. Bunu hep birlikte göreceğiz. Gelecek hafta açılacak açıktan atama kadrolarına daha fazla başvuran hekimin olacağını tahmin ediyorum.” diye konuştu.

Yorumlar (7)
Emrah 1 ay önce
Tıbbi sekreterlik okuyup yıllarca sesini duyuramayan arkadaşlarımızın yıllarca hakkı yendi. Taşerondan hizmet aldınız sonra da onları sözleşmeli işçi yaptınız okuyan okuduğu ile kaldı. Tıbbi sekreter arkadaşlarımızda sağda solda süründü mesleğiyle akası olmayan bir ton işte çalıştı geçimini sağlamak için. Kul hakkıyla nasıl çıkacaksınız Yaradanın karşısına
Kamu Eczacısı 1 ay önce
Biz de sana 9 ay sonra bundan daha büyük bir iyilik yaparız merak etme.
ali 1 ay önce
Alınacak bu sekreterler kadrolu mu taşeron mu? Böyle göz boyuyosunuz millete de? Taşeron alıcaksanız zaten bu müjde değil bi nevi hakaret bize. Heralde Taşeron olmak için üniversite okuyup KPSS hazırlanmıyoruz.
hemşire 1 ay önce
para için mesleği seçmeyin be
Baki 1 ay önce
SAYIN BAKANIM MARAŞ KSÜ DE ASİSTANLAR ZOR DURUMDA NÖBET SONRASI DİNLENME VERMİYOR LAR...
İstemezzük bakanlığı 1 ay önce
Emekçi kardeşlerimize hayırlı olsun
Sgk 1 ay önce
Kamu eczacıya cvp 9 ay sonra ne yapacak hükümetimi tehdit ediyon beğenmiyorsan istifa et atanmak için bekleyen çok seni tutan yok
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?