PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

İsviçre 15 Bin Hemşire Alıyor: Türkiye’deki Sağlıkçılara Kapıları Açtılar!

Dünyanın en zengin ülkelerinden biri olarak gösterilen İsviçre'de kalifiye eleman sıkıntısı yaşandığını haberleştiren Sözcü Gazetesi, özellikle sağlık sektöründe yaşanan büyük personel açığına dikkat çekti.

Personel Alımı 13.04.2022, 14:28 14.04.2022, 14:06 Cansu Polat
İsviçre 15 Bin Hemşire Alıyor: Türkiye’deki Sağlıkçılara Kapıları Açtılar!

 Bilgisayar uzmanı, doktor, mühendis ve teknisyenler başta olmak üzere özellikle sağlık sektöründe yaşanan personel açığı Almanya’dan sonra İsviçre’de de görüldü. İsviçre'de sağlık sektöründe yaklaşık 15.000 personel açığı olduğu belirtilirken otelcilik gibi hizmet sektöründe ve diğer alanlarda ise 85.000 işçi aradığı Sözcü gazetesine haber oldu.

Uzun zamandır doktor açığını kapatmaya çalışan ancak bunda başarısız olan İsviçre, Yaşlanan nüfusu dikkate alındığında özellikle yaşlı bakımında görev yapacak hemşire ile hastanelerde çalıştırılacak hemşire ve diğer sağlık çalışanlarını istihdam etmek için personelarayışına girdi.

Uzmanlar Ukraynadan gelen göçmenlerin İsviçredeki sağlık personeli açığını kapatamayacağını belirtirken yaklaşık 85.000 vasıflı işçi açığı bulunan İsviçre’de bu rakamın 2022 sonunda 365.000 sayısına yükselmesi bekleniyor. Otelcilik gibi hizmet sektörlerinde işçi açığı hızla artan İsviçre’de evden çalışmanın mümkün olmaması nedeniyle bu açığın büyüdüğü belirtildi. 

İSVİÇRE'DE NASIL İŞE GİRİLİR?

İsviçre, başta sağlık sektörü olmak üzere, kalifiye işçi açığını kapatabilmek için yurt dışından da personel alabiliyor. Bunun için, işçi arayan DynaJobs gibi ya da iş bulma kurumu Adecco gibi yerlere başvurup önce uygun işi bulmak ve kabul almak gerekiyor.

İşverenin daveti ile çalışma vizesi almak için gerekli şartlar ise genelde şu şekilde oluşuyor:

– Belirli bir seviyede dil bilgisi varsa

– İsviçre’de devlet yardımı ya da herhangi bir şekilde sosyal yardıma muhtaç olunmayacağı kanıtlandıysa

– İkamet edilecek bir ev bulunmuşsa

Ali Gülen- Sözcü

Yorumlar (9)
Gerçek YSP (asistan) 1 ay önce
Ulan admin az omurgalı karakterli onurlu ol bu kadar düşme daha geçen ay ülkeden gidenleri vatan haini ilan ettin şimdi gelip yurtdışı iş ilanı paylaşıyorsun hiç mi karakter adına birşey yok sende .
dr 1 ay önce
doktorlar hemşire olarak başvurabiliyor mu onu da öğrenseniz
Hemşire 1 ay önce
Akredite okullardan mezun olmak gerekiyor, ülkemizin çoğu hemşirelik fakültesinin akreditasyonu yok. Bizdeki hemşirelik eğitimi oradakilerde denk değil, bizde ortaöğretim mezunununda yapabildiği kan alma, damar yolu gibi basit işlemlerle dönen meslek orada farklı bir seviyede. Yoksa tüm Avrupa, Amerika, Avustralya yıllardır alım yapıyor. Ama bizde hekimden başka gidebilen bir grup yok sağlık alanında bu sebeplerden dolayı. O yüzden boşa umutlandırıp hayal kırıklığına uğratmayın insanları!!
Doktor 1 ay önce
İlgilenenler için ayrıntı bilgi: İsviçre'de hemşire maaşı 8230 Dolar, Pratisyen hekim maaşı 17 Bin Dolar, Uzm. Doktor maaşı 21 Bin Dolar. Ortalama işçi maaşı 5 Bin Dolar.
Ysp :) 1 ay önce
Simdi 2 milyon hemsireden 15 bin hemsire gitse geriye nerden baksan 2 milyon hemsire kaliyor :(
Hemşiree 1 ay önce
Nereden başvuracağız
Nurse 1 ay önce
Nasıl başvuru yapılacak onuda paylaşsaydın bi zahmet
Davut 1 ay önce
Türkiye’de atanamayan binlerce hemşire var, 15 değil 30 bin hemşire bile gidebilir. Yeterince hemşiremiz var çok şükür.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
8
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?