PERSONEL SAĞLIĞIN TELEGRAM Grubu İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Fahrettin Koca: 85 BİN Personel Alımının 32 BİNİ Tıbbi Sekreter Olacak

Kanal 7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet’in sorularını yanıtlayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sağlık Bakanlığının alacağı 85 BİN kişilik personelin 35 Bininin Tıbbi Sekreter olacağını belirtti.

Personel Alımı 16.09.2022, 22:20 20.09.2022, 20:23 Cansu Polat
Fahrettin Koca: 85 BİN Personel Alımının 32 BİNİ Tıbbi Sekreter Olacak

Haber 7’de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile yaptığı görüşmeyi kaleme alan Mehmet Acet, Bakan Koca’nın “BEYAZ REFORM” olarak ifade ettiği adımlardan “devrim” diye söz ettiğini aktararak “aramızda kapsam dışı kalmadı” ifadesini kullandığını aktardı.

Bakan Koca: “Hekim ve sağlık çalışanı arkadaşlarımızın mutluluğunun sağlanmasıyla sağlık sistemindeki sorunlar çok daha kolay çözülecek. Yurt dışına gidişler azalacak. Çok yakında özel sektörden kamuya geçişlerin artacağını göreceğiz.”

Yine bir süredir fark etmiş olmalısınız.

Sağlık çalışanlarından gelen, bir ara zirve yapan şikayetler, sızlanmalar son bir aydır bıçak gibi kesilmiş durumda.

Akla hemen şu soru geliyor:

Acaba ne oldu da böyle oldu?

DOKTORLAR NEDEN AKIN AKIN KAMU HASTANELERİNE DÖNÜYOR?

Daha önce çoğunlukla kovid salgınıyla ilgili sorular için kapısını çaldığım Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile, bu defa, kendisinin ‘Beyaz Reform’ dediği adımları konuşmak için bir araya geldik.

Pandemi dönemi dahil, uzunca süredir zorlu meselelerin çözümü için çaba harcayan Koca’yı bu defa rahatlamış ve mutlu bir halde karşımda buldum.

Tam da dediği gibi olmuştu.

30 Ağustos’ta doktorların özel sektörden kamuya geçişlerin artacağını söylemiş, bir iddia ortaya koymuştu ve sonuç gerçekten de öyle olmuştu.

Sohbet ederken sözlerinin başında, “Kamuya güven doğdu, umut doğdu, gelecekle ilgili kamu umut oldu.” İfadelerini kullandı.

“Sağlık hizmetlerinin kalitesinin artırılması için hayata geçirilen bir proje ‘Beyaz Reform’” diye devam etti.

7 BİNDEN FAZLA DOKTOR ÖZEL SEKTÖRDEN KAMU HASTANELERİNE DÖNÜŞ İÇİN BAŞVURUDA BULUNDU

Bakan Koca’nın verdiği en önemli bilgi özel sektörden kamuya geçmek için başvuran hekimlerin sayısıyla ilgili.

6 bini uzman olmak üzere 7 bin doktor, kamuya dönmek için başvuruda bulunmuş. Bu rakam üç yılda mezun edeceğimiz uzman sayısına yakın. Bir hamle ile bu kadar uzman hekimin kamuya dönmesi daha önce yaşanmış birşey değil.

İki, üç ay önce böyle bir şey olacak dense kaç kişi buna inanırdı acaba?

Bakan Koca, telefonundaki kayıtlara bakarak, hangi branşa ne kadar başvuru olduğunu da tek tek paylaştı.

Aktarayım:

 • Anestezi: 457
 • Beyin Cerrahı: 133
 • Çocuk Hekimi: 550
 • Cildiye: 118
 • Genel Cerrahi: 234
 • Göğüs Hastalıkları: 178
 • Göz: 212
 • İç Hastalıkları: 374
 • Kadın Doğum: 415
 • Kalp Damar Cerrahi: 90
 • Kardiyoloji: 221
 • Kulak Burun Boğaz: 191
 • Ortopedi: 219
 • Radyoloji: 361
 • Noroloji: 202
 • Psikiyatri: 136
 • Üroloji: 185
 • Endokrin: 30

“MESELE SADECE ÖZLÜK HAKLARINDAKİ İYİLEŞTİRME DEĞİL. HEKİMLERİMİZ GELECEKLERİNİ BURADA GÖRÜYORLAR ARTIK”

Peki, doktorları bir nevi ‘tersine göçe’ teşvik eden, özel sektörden kamuya dönüşe rağbeti artıran bu ‘Beyaz Reform’ meselesi nedir?

Sağlık çalışanlarının tamamına dokunan, daha özelde de doktorların özlük hakları ve çalışma şartlarını iyileştiren kapsamlı bir paket olarak düşünülebilir.

Örneğin, bu paketle;

-Sağlık çalışanları ve doktorların gelirlerinde emeklilik hakları dahil ciddi artışlar oldu.

-Sağlık çalışanlarına şiddet katalog suçlar arasında girdi.

-Kasıtlı olmayan tıbbi hata olarak bilinen Malkpraktis davalarının kamuda çalışan hekime rücu etmesinin önüne geçildi.

(Bakan Koca’nın verdiği bilgiye göre, Malpraktisle ilgili bu karar, devam eden, sonuçlanmamış bütün kamu davaları için de geçerli olacak.)

85 BİN KADRO AÇILACAK. 32 BİNİ TIBBİ SEKRETER. ALIMLAR MÜLAKATSIZ KPSS PUANINA GÖRE YAPILACAK.

Bir de yeni açılan kadrolar var.

Genelde sağlık çalışanlarının yükünü azaltacak, özelde kamuda çalışan doktorların çalışma şartlarını kolaylaştıracak adımlar bunlar.

Bakan Koca’nın sözleri üzerinden aktarayım:

32 bin polikliniğimiz var. 32 bin tıbbi sekreter alacağız. Bu şekilde hekim hastaya daha fazla odaklanacak. Hekimler için daha iyi hizmet edebileceği ortamlar oluşturuyoruz. 85 bin kadro açıyoruz. KPSS ile, mülakat yapılmadan alımlar yapılacak.

Hekimler artık sekreterlik yapmayacak dedi Koca. Eskiden sekreterya işlerini de personel yetersizliği nedeniyle hekimler yapıyordu.

Bütün bunlar olunca ne oluyor?

Bakan Koca’nın ifadesiyle, “Hekim geleceğini burada görüyor artık. O nedenle özelden kamuya geçişe büyük rağbet var.”

“RANDEVU İLE İLGİLİ SORUNLAR ARTIK DAHA KOLAY ÇÖZÜLECEK”

Sağlık Bakanı Koca ile sohbetimizde, son dönemde hastane randevularıyla ilgili artan şikayetleri de gündeme getirdim.

Kendisi bu konuda atılan bu adımlara güvenerek iddialı ve rahatlatıcı ifadeler kullanıyor:

“Önümüzdeki dönemde çalışanların memnuniyeti ile bu alandaki sorunlar daha kolay çözülecek. Bunu hep birlikte göreceğiz”

Bir de yeni çalışma başlatılmış sahaya gönderilen uzmanlar randevu sorunlarını yerinden inceleyerek merkeze rapor edecekmiş. Bu sayede merkezden bakarak değil yerinden bakarak çözümü daha etkin hale getiriyor Sağlık Bakanlığımız.

YILBAŞINDA KAMUYA DÖNÜŞ İÇİN TEKRAR AÇIKTAN ATAMA YAPILACAK

Bakan Koca, doktorların kamuya dönüşleriyle ilgili yılbaşından itibaren yeni bir açıktan atama olacağını dile getirdi.

Kendisi, atılacak ikinci adımla kamuya dönenlerin sayısının daha da artacağını iddia ediyor:

“Ocak-Şubat gibi tekrar açıktan atama ile kamuya dönüşlerin on binlerin üzerine çıkacağını tahmin ediyorum. Ve bundan sonrası için hekimlerimiz ve çalışanlarımız için kamu, güvenilir bir liman olacak. Hem mali açıdan, hem malpraktis, hem de daha rahat hizmet etmek imkanı bakımından. Kamuya bu kadar rağbet hiç olmamıştı.

Bu durum, beyaz reformun ne kadar fazla kabul gördüğünü, güven ve umut verdiğini gösteriyor.

“YURTDIŞINA ÇIKIŞLAR ÖNEMLİ ORANDA AZALACAK”

Sağlık Bakanına atılan bu adımlarla doktorların yurtdışına çıkışlarının azalıp azalmayacağını da sordum.

Şöyle dedi:

“Bundan sonraki süreçte kamudan ayrılanların çok azalacağını ve kamuya dönüşlerin yoğun olacağını, yurtdışına çıkışların da önemli oranda azalacağını düşünüyorum.”

“ÜNİVERSİTE TERCİHLERİNDE DÜŞÜŞ TERSİNE DÖNECEK, TUS’TA YÜZDE 90’IN ÜZERİNDE YERLEŞME OLACAK”

“Bu yıl üniversite tercihlerinde gördüğümüz düşüşün önümüzdeki yıldan itibaren yoğun bir tercihe döneceğini hep birlikte göreceğiz. Önümüzdeki haftalarda yapılan TUS imtihanının sonucuna göre yerleştirme yapılacak. Açılan kontenjanlara yüzde 90’ların üzerinde yerleşme olacağını hep birlikte göreceğiz.

Ayrıca,

Yukarıda Bakan Koca’nın verdiği bilgiler üzerinden kamuya dönüş için yapılan başvurularda hangi branşa ne kadar başvuru olduğunu aktarmıştım.

Şimdi de, Bakan Koca’nın verdiği bilgiler üzerinden 7 Bölgeden bazı illeri ve büyükşehirleri seçerek nerelere ne kadar başvuru olduğuna bakalım:

 • ADANA: 235
 • ANKARA: 737
 • ANTALYA: 445
 • BATMAN: 45
 • BURSA: 290
 • DİYARBAKIR: 166
 • HATAY: 131
 • İSTANBUL: 1503
 • İZMİR: 702
 • KONYA:141
 • MERSİN: 173
 • SAMSUN: 134

Son olarak,

Bakan Koca bu Beyaz Reformun ilk ayağı diyor. İkinci ayakta ise vatandaşın alacağı hizmetin etkinliğinin artacağını söylüyor. Yani işin sağlık çalışanlarına yönelik kısmı çözülmüş görünüyor. Şimdi ise sıra vatandaşa bakan yüzünde. Anladığım kadarıyla sıra vatandaşın sağlık hizmetlerine erişimini kolaylaştırmakta. Bu aşama hepimize temas edecek göreceksiniz dedi.

Beyaz Reformun üçüncü ayağı ise ilk iki ayağı sürdürülebilir kılmak. Kendisi Çarşamba günü tüm il müdürlerini davet ederek gün boyu yeni dönemi anlatmış. Beklentisini somut şekilde aktararak Bakanlığın stratejisini bizzat kendisi aktarmış. 

Yorumlar (14)
... 3 hafta önce
Hekim kardeşlerim aldığı parayı hak etmişlerdir ve geç bile almışlardır. Haklı davalarında hep yanında durdum. Hekim dışı sağlık çalışanlarına bir parmak bal çaldın. Sağlık çalışanı mutlu değil bilesin. Bunu sahada da sandıkta da göstermesini biliriz. Hekim kardeşlerimin Birliği biz hekim dışında yok maalesef...
Nasıl akın akın geliyor 3 hafta önce
Çünkü doktorlar size ayarınızı verdiler hakettiğiniz dilden konuştular sizde diğer çalışanları hala bir kenara itmeye devam ettiniz. kenara itilenler görmezden gelinenler mutsuz ama çoğunluk bunu unutmayın.
HAK YEME ADAMLARINI DOLDURMA YİNE 3 hafta önce
TIBBİ DOKÜMANTASYON VE SEKRETERLİK MEZUNU DEMEK İSTEDİNİZ HERHALDE TIBBİ SEKRETER DİYE BİR BÖLÜM YOK AYRICA BUNLAR SAĞLIK MESLEK VE MESLEK YÜKEKOKULU MEZUNUDUR DANIŞMANLARINIZA ÖĞRETİN BİLMEYENLERE DUYURULUR YOKSA MAHKEME YOLU AÇIK BİLİYORSUNUZ BU MEZUNLAR DURURKEN DİĞER PARTİLİ ADAMLARINIZI ALIRSANIZ MAHKEME TAZMİNATLARINI SİZ BAKAN OLARAK SİZ ÖDERSİNİZ TABİ
yasmiyy 2 hafta önce
kpss den alım olacağına göre tabi ki bölüm mezununu almak zorundalar diğer türlü nasıl olacak anlamadım açıklar mısınız
Hüseyin 3 hafta önce
Mevcut Tıbbi Sekreterlerin tamamına yakını idari işlerde çalışıyor. İşçiler (veri kayıt) tıbbi sekreterlik yapıyor. Bazı hastanelerde tıbbi sekreter idari işlerde çalışırken VHKİ'nin hasta kaydı yaptığına şahit oldum. Tıbbi sekreter alınsın bunda sorun yok. Diğer yandan tüm kadrolar 657'ye uygun şekilde çalışsın. Bu iş hastane idarecilerine bırakılırsa çözüme kavuşmayacaktır . Mobbing ve mevzuata aykırılık devam edecektir
Yhs 3 hafta önce
Tıbbi sekreteter en gereksiz meslek doktora 20 bin teşvik veriyorsan kendi işini kendi yapsın olması her doktora bir çaycı verin odalarına yazık devleti bitirdi iz sağlık bitmiş bence kimse ise bakmıyor para para para
ATEŞ 3 hafta önce
bence sizde gereksiz bir yazı yazmışsınız.tıbbi sekreter dediğin doktorun yanında duran ve sadece kayıt yapan biri olarak mı görüyorsunuz. Tıbbi sekreter dediğiniz kişinin lisede ve üniversitede nasıl yetişerek geldiğine bir bakın ona göre yorum yapın.
Öğretmen hanim 3 hafta önce
Doktora en az 80bin TL öğretmene onlara yetiştiren hocalara gelince 9bij TL. 1milyondan fazla öğretmen olarak oyumuz CHP ye bu eşitsizliği duzeltilmeli
dadas 2 hafta önce
sen ömrü hayatında bir dr kadar çalışmışmısında konuşuyorsun ne başarın var Allah aşkına bırak bu işleri para için öğretmenlik yapıyorsanda yapma sonra niye genç nufus okumuyor :)
Dr 3 hafta önce
Kuyruklu yalana bak. En az 80 bin diyor bir de :D ya sayı saymayı bilmeden öğretmen oldunuz ya da art niyetlisiniz
Kırmızı kurdele 3 hafta önce
Sabim MHRS evde sağlık hizmetleri kadro istiyor buradan bir haber var mi
Shk 3 hafta önce
Ortaöğretim ve liseleri işine son ver veya asgari ücret ver sağlık yerlerde surunmesin
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?