Bakanlığın Hemşire Alımına Ortaöğretim'lilerden Tepki: Adaletsiz Alım Son Bulsun!

Ortaöğretim Hemşire Profesyonelleri Platformu tarafından yapılan açıklamada Sağlık Bakanlığının yaptığı hemşire alımlarıyla ilgili hemşirelik bölümü lisans mezunu verilmediği dönemlerde hemşire ihtiyacını karşıladıklarına dikkat çekilerek, “Lisans mezunu meslektaşlarımız ile aramızdaki adaletsiz alıma son verilmesini istiyoruz” açıklamasını yaptılar.

Bakanlığın Hemşire Alımına Ortaöğretim'lilerden Tepki: Adaletsiz Alım Son Bulsun!

2019/4 sağlık Bakanlığı Personel alımında 1835 ortaöğretim hemşire alımı yapılacağını (Ortaöğretim ve Lisans Hemşire Alım Sayılarını Açıklıyoruz) ilk olarak duyuran saglikpersonelihaber.net'in geçtiğimiz hafta Bakanlık kaynaklarından öğrendiği 2019/5 alımında Lise Hemşire alınmayacağı yönündeki haberin yankıları sürüyor. (17 Bin 689 Kişilik Alımda Lise Hemşire Alınmayacak!

Ortaöğretimli hemşireler olarak hastanelerde doğru hizmeti verdiklerini belirten platform üyeleri “Biz Ortaöğretim Hemşireler de hem aldığımız eğitim ile hem de hastaların bizlerden istediği ve beklediği güler yüz, etkili iletişim, empati yapma ve ekip çalışmasına uyum gibi becerilerimiz ile hastanelerde en iyi hizmeti verecek bireyleriz. “ ifadelerini kullandı.

Şuan Türkiye’de devlete ait yaklaşık 450 , özel kapsamında ise 200 kadar sağlık meslek lisesi olduğunu belirten platform üyeleri ortaöğretim mezunu hemşirelerin mağdur olduğuna dikkat çekerek şu ifadelere yer verdi:

“2017 yılına kadar yılda en az 15 – 20 bin arası sağlık meslek lisesi mezun verdi ve yapılan mevzuat değişikliği ile 2017 yılından itibaren hemşire unvanı ile mezun olma durduruldu. Fakat 120 bine aşkın Hemşire unvanına sahip ortaöğretim hemşire mağdur oldu.

2016 KPSS ile yapılan yaklaşık olarak atama sayıları:

Lisans Hemşire:12 bin  

TIKLAYIN

Ortaöğretim Hemşire:680

Şuan ise iki bölüm arasında ki fark yaklaşık 1/18 oranına çıktı.

Sadece son 4 sene içinde bile 92 bin küsur mezun ile sayımızın matematiksel olarak arttığını görmekteyiz. “ ifadelerini kullandı.

Anadolu Sağlık Meslek liselerinde Hemşire diplomalarını almak için mesleki bütün dersleri en donanımlı şekilde gördüklerini belirten ortaöğretimli hemşireler teorik ve pratik anlamda kendilerini geliştirdiklerini ifade ediyor.

“Adaletsiz alıma son verilmesini istiyoruz”

Yönetmeliğe göre “Sağlık hizmetlerinin verildiği tüm alanlarda etkin bir şekilde görev alır, oluşturulan sağlık politikalarının yürütülmesinde, mevzuat çerçevesinde karar mekanizmalarına katılır.” maddesi ile Sağlık Bakanlığı Onaylı Ortaöğretim Hemşire diploması ile adil atanma istediklerini dile getiren platform üyeleri şunları kaydetti:

“Lisans meslektaşlarımız ile aramızdaki adaletsiz alıma son verilmesini istiyoruz"

Ortaöğretim Hemşire olduğumuz gerekçesi ile bu kutsal mesleğimizi küçük düşürdüğümüz yönünde ki ithamlara son verilmesini istiyoruz.  Sayın Cumhurbaşkanımızın16 Nisan seçimleri öncesi 11 Nisan 2017’de aynen şöyle bir söylemi olmuştur: ‘’Ben diyorum ki hemşirelik liselerinden dahi meslek liselerinden dahi mezun olanların önünü bizim süratle açmamız lazım’’ ve bizler Cumhurbaşkanımızın bu sözünün tutulmasını istiyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2019, 15:28

saglikpersonelihaber.net IOS ve Android Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel haberlerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

SaglikPersonelHaber.Net Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

SaglikPersonelHaber.Net IOS Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

Instagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

TeleGram Kanalımıza Buradan Üye Ol

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
YORUMLAR
Lı sans hemşire
Lı sans hemşire - 10 ay Önce

2016 kpss ile 680 değil 2608 lise hemşire alındı. Yalan bari söylemeyin

İ.ü Nightingale mezunu
İ.ü Nightingale mezunu - 9 ay Önce

Bence hak ediyorsunuz ozel saglik liselerine gidip birkaç bin tl vererek bazen birşey olamıyosun işte. bizde 400 puanla istanbul universitesinde okuyalım sonrada siz atanın ohhh güzel dünya valla. Lisansınızı tamamlayin hakkinizi sonra isteyin bizde lise okuduk yani ikincisi lisans hemsirelerini hedef almayin muhattabiniz onlar degil sağlık bakanlığıdır.

Lise HEMŞİRELİĞİ GURURU
Lise HEMŞİRELİĞİ GURURU @İ.ü Nightingale mezunu - 9 ay Önce

Üniversite okumuşsun ancak beynin hiç gelişmemiş.Tabi üniversite öğrencisinden ne bekliyorsun ki aklı fikri her halt yemekte.Hastaneye geldiğinizde daha bi ilacın ne olduğunu söyleyemedursun enjektörü söylemeyi bilmeyip gelip burda artistlik taslıyorsunuz.Bu kadar bencil olmayın...

ahmet aydin
ahmet aydin - 10 ay Önce

2.alım tarihini biliyorsanız lütfen söyleyin beklemekten perisan olduk????

Ahmet savan
Ahmet savan - 9 ay Önce

Kusura bakmayın ama lise eğitiminin nasıl olurda hemşirelikte yeterli olduğunu düşünürsünüz daha üniversite kültürü kazanmadan alanınızda aldığınız küçük bilgilerle nasıl olurda insan hayatinda rol oynayabilirsiniz amac hasta bakmak insan hayatinda rol oynamakdegil ki maaş alayım yeter kafasındasınız

Büşra Aladağlı
Büşra Aladağlı @Ahmet savan - 9 ay Önce

Biz lisansta verilen tüm eğitimleri lisedeyken aldık. Hatta şuan lise ve lisans hemşiresini bir araya getirip bir kaç uygulama yapmasını söyleyin, bakalım lise hemşiresi mi yoksa lisans hemşiresi mi daha iyi uygulama yapıyor. Benim lisanslara sözüm yok, evet okuyorlar ve atanmak hakları, bende şuan lisans hemşirelik okuyorum. Ama lisedeyken gördüğüm eğitimlerin aynısını görüyorum. O yüzden istiyorum ki hiçbir lise mezunu arkadaşım mağdur olmasın. Biz her hem bilgi hemde uygulama açısından yeterli seviyedeyiz.
Dediğim gibi lise mezunu hemşireyim ama lisans okumaya devam ediyorum şuan. Yinede bu haksızlığın son bulmasını istiyorum.

Oğuzhan
Oğuzhan - 9 ay Önce

Benim görüşüm lise mezunu hemşire almayacaksin lisede temel eğitim vererek üniversite mezunu yapacaksın öyle alacaksın kadroya ÖSYM ayrı bir sınav yapıp kadroya alacak yoksa bu zulmü daha çok gororsunuz

Serkan yılmaz
Serkan yılmaz - 9 ay Önce

Arkadaslar sesimizi duyurmamiz lazim

Sevin ata
Sevin ata - 9 ay Önce

Neymiş efendim yeterlilermis sizin sözünüzle mi oluyor lise mezunu hemşire mi olur bencede adaletsizlik var hemsirelikte lisans zorunlulugu olsun

hakan kaya
hakan kaya - 10 ay Önce

Lutfen 2.atamalarla ilgili haberleriniz varsa paylasirmisiniz? 2.atamada son durum ne?


SIRADAKİ HABER
Please insert below script in to upper part of body section. -----------------------------------------------------------------------------------------------------