Bakanlığın Hemşire Alımına Ortaöğretim'lilerden Tepki: Adaletsiz Alım Son Bulsun!

Ortaöğretim Hemşire Profesyonelleri Platformu tarafından yapılan açıklamada Sağlık Bakanlığının yaptığı hemşire alımlarıyla ilgili hemşirelik bölümü lisans mezunu verilmediği dönemlerde hemşire ihtiyacını karşıladıklarına dikkat çekilerek, “Lisans mezunu meslektaşlarımız ile aramızdaki adaletsiz alıma son verilmesini istiyoruz” açıklamasını yaptılar.

Personel Alımı 14.10.2019, 15:18 14.10.2019, 15:28 Güler Sağlam
Bakanlığın Hemşire Alımına Ortaöğretim'lilerden Tepki: Adaletsiz Alım Son Bulsun!

2019/4 sağlık Bakanlığı Personel alımında 1835 ortaöğretim hemşire alımı yapılacağını (Ortaöğretim ve Lisans Hemşire Alım Sayılarını Açıklıyoruz) ilk olarak duyuran saglikpersonelihaber.net'in geçtiğimiz hafta Bakanlık kaynaklarından öğrendiği 2019/5 alımında Lise Hemşire alınmayacağı yönündeki haberin yankıları sürüyor. (17 Bin 689 Kişilik Alımda Lise Hemşire Alınmayacak!

Ortaöğretimli hemşireler olarak hastanelerde doğru hizmeti verdiklerini belirten platform üyeleri “Biz Ortaöğretim Hemşireler de hem aldığımız eğitim ile hem de hastaların bizlerden istediği ve beklediği güler yüz, etkili iletişim, empati yapma ve ekip çalışmasına uyum gibi becerilerimiz ile hastanelerde en iyi hizmeti verecek bireyleriz. “ ifadelerini kullandı.

Şuan Türkiye’de devlete ait yaklaşık 450 , özel kapsamında ise 200 kadar sağlık meslek lisesi olduğunu belirten platform üyeleri ortaöğretim mezunu hemşirelerin mağdur olduğuna dikkat çekerek şu ifadelere yer verdi:

“2017 yılına kadar yılda en az 15 – 20 bin arası sağlık meslek lisesi mezun verdi ve yapılan mevzuat değişikliği ile 2017 yılından itibaren hemşire unvanı ile mezun olma durduruldu. Fakat 120 bine aşkın Hemşire unvanına sahip ortaöğretim hemşire mağdur oldu.

2016 KPSS ile yapılan yaklaşık olarak atama sayıları:

Lisans Hemşire:12 bin  

TIKLAYIN

Ortaöğretim Hemşire:680

Şuan ise iki bölüm arasında ki fark yaklaşık 1/18 oranına çıktı.

Sadece son 4 sene içinde bile 92 bin küsur mezun ile sayımızın matematiksel olarak arttığını görmekteyiz. “ ifadelerini kullandı.

Anadolu Sağlık Meslek liselerinde Hemşire diplomalarını almak için mesleki bütün dersleri en donanımlı şekilde gördüklerini belirten ortaöğretimli hemşireler teorik ve pratik anlamda kendilerini geliştirdiklerini ifade ediyor.

“Adaletsiz alıma son verilmesini istiyoruz”

Yönetmeliğe göre “Sağlık hizmetlerinin verildiği tüm alanlarda etkin bir şekilde görev alır, oluşturulan sağlık politikalarının yürütülmesinde, mevzuat çerçevesinde karar mekanizmalarına katılır.” maddesi ile Sağlık Bakanlığı Onaylı Ortaöğretim Hemşire diploması ile adil atanma istediklerini dile getiren platform üyeleri şunları kaydetti:

“Lisans meslektaşlarımız ile aramızdaki adaletsiz alıma son verilmesini istiyoruz"

Ortaöğretim Hemşire olduğumuz gerekçesi ile bu kutsal mesleğimizi küçük düşürdüğümüz yönünde ki ithamlara son verilmesini istiyoruz.  Sayın Cumhurbaşkanımızın16 Nisan seçimleri öncesi 11 Nisan 2017’de aynen şöyle bir söylemi olmuştur: ‘’Ben diyorum ki hemşirelik liselerinden dahi meslek liselerinden dahi mezun olanların önünü bizim süratle açmamız lazım’’ ve bizler Cumhurbaşkanımızın bu sözünün tutulmasını istiyoruz.”

Yorumlar (18)
Lı sans hemşire 1 yıl önce
2016 kpss ile 680 değil 2608 lise hemşire alındı. Yalan bari söylemeyin
İ.ü Nightingale mezunu 1 yıl önce
Bence hak ediyorsunuz ozel saglik liselerine gidip birkaç bin tl vererek bazen birşey olamıyosun işte. bizde 400 puanla istanbul universitesinde okuyalım sonrada siz atanın ohhh güzel dünya valla. Lisansınızı tamamlayin hakkinizi sonra isteyin bizde lise okuduk yani ikincisi lisans hemsirelerini hedef almayin muhattabiniz onlar degil sağlık bakanlığıdır.
Lise HEMŞİRELİĞİ GURURU 1 yıl önce
Üniversite okumuşsun ancak beynin hiç gelişmemiş.Tabi üniversite öğrencisinden ne bekliyorsun ki aklı fikri her halt yemekte.Hastaneye geldiğinizde daha bi ilacın ne olduğunu söyleyemedursun enjektörü söylemeyi bilmeyip gelip burda artistlik taslıyorsunuz.Bu kadar bencil olmayın...
ahmet aydin 1 yıl önce
2.alım tarihini biliyorsanız lütfen söyleyin beklemekten perisan olduk????
Ahmet savan 1 yıl önce
Kusura bakmayın ama lise eğitiminin nasıl olurda hemşirelikte yeterli olduğunu düşünürsünüz daha üniversite kültürü kazanmadan alanınızda aldığınız küçük bilgilerle nasıl olurda insan hayatinda rol oynayabilirsiniz amac hasta bakmak insan hayatinda rol oynamakdegil ki maaş alayım yeter kafasındasınız
Büşra Aladağlı 1 yıl önce
Biz lisansta verilen tüm eğitimleri lisedeyken aldık. Hatta şuan lise ve lisans hemşiresini bir araya getirip bir kaç uygulama yapmasını söyleyin, bakalım lise hemşiresi mi yoksa lisans hemşiresi mi daha iyi uygulama yapıyor. Benim lisanslara sözüm yok, evet okuyorlar ve atanmak hakları, bende şuan lisans hemşirelik okuyorum. Ama lisedeyken gördüğüm eğitimlerin aynısını görüyorum. O yüzden istiyorum ki hiçbir lise mezunu arkadaşım mağdur olmasın. Biz her hem bilgi hemde uygulama açısından yeterli seviyedeyiz.
Dediğim gibi lise mezunu hemşireyim ama lisans okumaya devam ediyorum şuan. Yinede bu haksızlığın son bulmasını istiyorum.
Sevin ata 1 yıl önce
Neymiş efendim yeterlilermis sizin sözünüzle mi oluyor lise mezunu hemşire mi olur bencede adaletsizlik var hemsirelikte lisans zorunlulugu olsun
Oğuzhan 1 yıl önce
Benim görüşüm lise mezunu hemşire almayacaksin lisede temel eğitim vererek üniversite mezunu yapacaksın öyle alacaksın kadroya ÖSYM ayrı bir sınav yapıp kadroya alacak yoksa bu zulmü daha çok gororsunuz
Serkan yılmaz 1 yıl önce
Arkadaslar sesimizi duyurmamiz lazim
hakan kaya 1 yıl önce
Lutfen 2.atamalarla ilgili haberleriniz varsa paylasirmisiniz? 2.atamada son durum ne?
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
6
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?