Bakanlığın 18 Bin Sağlık Personeli Alımında Özel'de Çalışanların Durumu Ne Olacak? Sizin İçin Araştırdık!

Sağlık Bakanlığı 18 bin sözleşmeli personel alımında Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünün dün yayınlanan yazısıyla 3 ay boyunca sağlık çalışanları kamu ve özel'de istifa edemeyeceklerini ilan etmesiyle tercih verecek olan adayların haklı olarak kafası karıştı.

Personel Alımı 28.03.2020, 20:54 29.03.2020, 00:14 Güler Sağlam
Bakanlığın 18 Bin Sağlık Personeli Alımında Özel'de Çalışanların Durumu Ne Olacak? Sizin İçin Araştırdık!

Bakan KOCA geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada, "Sağlık Bakanı Koca yaptığı açıklamada şunları kaydetti: Şu dönemde sektörle ilgili de bir takım yaklaşımlar olabilir. Şunu söyleyeyim. Genelde personel alımı yaptığımızda üniversitelerden sağlık bakanlığına geçiş olduğunu biliyoruz. Bu geçişe bu dönemde izin vermeyeceğiz. Art bu dönemde istifa edenlerin, sağlık personeli olduğunu duyuyoruz yer yer. Bakanlığa almayacağımızı, istifa edenlerin ne yapılması gerektiği noktasında da bir çalışma içindeyiz." demişti. Bakan beyin açıklamasının izlemek için tıklayınız.

Dün yayınlanan Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 81 İl Valiliğine gönderilen yazısında ise; "3 ay boyunca, kamu ve özel sektöre ait tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında görevli bulunan/çalışmakta olan hiçbir sağlık personelinin ikinci bir duyuruya kadar görevlerinden/işlerinden ayrılmasına izin verilmemesi kararlaştırılmıştır" ifadeleri yer aldı. 

TIKLAYIN

Hali hazırda Sağlık Bakanlığı alımlarında "Atama şartlarını taşıyan adaylardan halen 657 sayılı Kanun (merkezi atama vb.), 4924 sayılı Kanun (sözleşmeli alım), 4857 sayılı Kanun (iş kanunu) veya diğer mevzuata tabi olarak çalışanların, göreve başlamadan önce eski görevleriyle ilişiklerinin sona ermiş olması gerekmektedir." ibaresiyle göreve başlama işlemlerinde SGK dökümü isteyebilmektedir. 

ÖSYM tarafından istifa konusunda ve hali hazırda özel sektörde çalışanlara dair herhangi bir kısıtlama konulmadı. Bakan Beyin yukarıda detayıyla yazdığımız açıklamasındaki gibi bir kısıtlama yapılacaksa bunu ÖSYM'nin kılavuzunda net bir şekilde yazılması gerekmekteydi. Özel sektörde çalışanlar tercih kısıtlaması olmadığı için tercih yapacak, atamaları yapılacak. Bu aşamada Bakanlık 3 aylık süreyi kullanarak göreve başlatmama yoluna gidebilir mi? evet gidebilir. Bunun örneği 15 Temmuz darbe kalkışmasının ardından DHY için açıktan yapılan atama kurası sonucunda, atamaları gerçekleşen doktorlar 3 ile 6 ay arasında göreve başlayamamışlardı. Çünkü Bakanlıklar alımlarında MİT tarafından yapılan güvenlik soruşturması sonucuna göre göreve başlayış işlemlerinin yapılması yolunu tercih etmişti. 

saglikpersoneliHABER.NET olarak daha önce bir çok haberde de başvurduğumuz şekliyle Bakanlık kaynaklarımıza bu konuyu sorduğumuzda, özelde çalışanların tercih sonucu Bakanlığa atanması durumunda herhangi bir sorun yaşamayacaklarını, bu konuda gerekli duyurunun kısa zamanda yapılacağını, son değerlendirmenin ardından bir ihtimal olarak 3 aylık sürenin sonunda (3 aylık sürenin uzama ihtimalide olabilir) Bakanlıkta göreve başlayabileceklerini net bir dille ifade ettiler. Örnek vermek gerekirse bu süre 1 yıl kadar uzamış olsa bile adayların herhangi bir hak kaybı yaşamayacaklarıda ayrıca mütalaa edilmektedir.

Kaynak: SaglikPersoneliHaber.Net/ÖZEL HABER
Yorumlar (3)
hemşireler 10 ay önce
Sayın bakanımız bakanlığımızın Corona virüsü hakkında ki genelgesinde hekim olsun diğer sağlık çalışanları olsun branşı mesleği çalıştığı birimi farketmezsizin salginla mücadele görevlendirilmesi diye yazarken ama gel gör ki bu mücadele bütün yükü hemşireler sağlık memurları erkek hemsireler ve doktorların bir kısmı mücadele ediyor çalışıyorlar.diger sağlık çalışanları odalarında boş boş oturuyorlar hiçbir destek ve yardımda bulunmuyorlar.

bu salgının uzun sureceyi vakaların hastaların giderek çoğaldığı ni görmekteyiz bununla beraber bu yükün altından sadece hemşireler sağlık memurları kalkamazlar .bir hastane düşünün lobarant teknisyenleri röntgen teknisyenleri.aneztezi teknisyenleri odyometri teknisyenleri vb vb psikologlar sosyal calismacilar vb vb personeller boş boş odalarında oturmakta veya birgün ise gelip birgün gelmektedirler biz hemşireler sağlık memurları bunları gördükçe zorumuza gidiyor bu bir haksizliktir . bu arkadaşlar da bir işin ucundan tutmali bizlere yardımcı olmalıdırlar.en azından hastaneye gelen vatandaslarin ateşleri olcebilirler triyaj yapabilir ler servislerde bizlere yardımcı olabilirler vb vb .zabıtası bekçisi vbvb kişiler çarşı pazarda ateş olcebiliyorlarsa bu arkadaşlarda yapabilirler .biz hemşirelerin sağlık memurlarının zaten iş yükü fazla daha da artacak bu tür işleri de bizler yaparsak işimiz çok zor

.diğer bir konuda dış hastanelrinde il ilçe mudurluklerinde çalışan hemşirelerin sağlık memurlarının ve diğer sağlık çalışanlarının hastanelere çekilsin oralarda boş boş durmaları anlamsız bizlerin hastanelerin şu anda personele ihtiyacı varken .
yeliz savaşeri 10 ay önce
SAYIN BAKANIMA SESLENMEK İSTİYORUM:
Özel bir hastanede radyoloji teknikeri olarak görev yapmaktayım ve şunu söylemek istiyorum : Türkiyemiz salgınla mücadele etmektedir ve biz sağlıkçılar olarak bu mücadeleyi yeneceğiz ve şuanda mesleğinden istifa eden arkadaşlarım siz insan sağlığı nedir, alın teriyle para kazanmak nedir bilirmisiniz 35 yaşındayım ve hala atanamadım sayın Bakanıma seslenmek istiyorum biz mesleğimizin değerini bilen ve asla istifa etmeyen kişiler olarak kpss engelinin bizlere atanamayanlara yaş ve tecrübe olarak olsa alımlarımız daha iyi olmazmıydı affınıza sığınarak soruyorum ve bu vatan için seve seve ekip arkadaşlarıma gerek duyulursa çalışmak isterim ve bu mücadeleyi elbirliğimizle inşAllah yeneceğiz
Gülşah 9 ay önce
Özel sektörden istifalar ve cıkarmalar 3 ay ertelendi evet ama nikah çıkışı hakkımızı nasıl kullanacağız ?? Tazminatımı alma hakkım elimden alınmış mı oluyor ?
-1
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?