Yargıtay Memura Adam Olamamışsın Sözünü Hakaret Saymadı!

Cumhuriyet Savcısı'nın memura hitaben, 'Okumuşsun ama adam olamamışsın' ifadesini hakaret sayması üzerine yerel mahkemenin verdiği mahkumiyet kararını Yargıtay, ağır eleştiri niteliğinde olduğunu ve hakaret suçunun unsurlarının oluşmadığı gibi ilkeler ışığında yasaya aykırı bularak bozdu.

Mevzuat 10.06.2021, 00:04 10.06.2021, 01:09 Güler Sağlam
Yargıtay Memura Adam Olamamışsın Sözünü Hakaret Saymadı!

Gittiği kurumda görevliyle tartışan genç, memura hitaben, 'Okumuşsun ama adam olamamışsın' ifadesini kullanınca olanlar oldu. Polis merkezinin yolunu tutan memur, kendisine hakaret ettiğini öne sürdüğü kişi hakkında şikayetçi oldu. Cumhuriyet Savcısı'nın, 'Hakaret' suçundan hazırladığı iddianame 3. Asliye Ceza Mahkemesi'nce kabul edilince öfkeli genç, sanık sandalyesine oturdu.

Mahkeme, 'adam olamamışsın' sözünü sarf eden gencin 'hakaret' suçunu işlediğine hükmetti. Mahkum edilen sanık, kararı temyiz edince devreye Yargıtay 4. Ceza Dairesi girdi.

Kararda; hakaret fiillerinin cezalandırılmasıyla korunan hukuki değerin, kişilerin onur, şeref ve saygınlığı olduğu, bu suçun oluşabilmesi için, davranışın kişiyi küçük düşürmeye yönelik olarak gerçekleşmesi gerektiği hatırlatıldı. Bir hareketin tahkir edici olup olmadığı bazı durumlarda nispi olup, zamana, yere ve duruma göre değişebildiği hatırlatıldı.

Kararda şöyle denildi:

"Kişilere yönelik her türlü ağır eleştiri veya rahatsız edici sözlerin hakaret suçu bağlamında değerlendirilmemesi, sözlerin açıkça, onur, şeref, ve saygınlığı rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnadını veya sövmek fiilini oluşturması gerekmektedir. Yargılamaya konu somut olayda; sanığın katılana yönelttiği 'okumuşun da adam olamamışsın' şeklindeki ifadeler bir bütün olarak değerlendirildiğinde, katılanın onur, şeref ve saygınlığını rencide edici boyutta olmayıp, rahatsız edici, kaba ve nezaket dışı davranış - ağır eleştiri niteliğinde olduğu ve hakaret suçunun unsurlarının oluşmadığı gözetilmeden, yasal olmayan ve yerinde görülmeyen gerekçe ile mahkumiyet kararı verilmesi yasaya aykırıdır. Mahkeme hükmünün bozulmasına oy birliği ile karar verilmiştir."

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (3)
Doğru olan 5 ay önce
Peki bu hakime okumuş ama adam olamamış desek suç mu
osman 5 ay önce
bu kararı veren hakimde okumuş ama adam olamamış...
Kocaeli 5 ay önce
Aynı durumda adalet bakanlığı personeli kalsa sonuç aynı mi olurdu.Bu çifte standarttan bıktı bu ülke.Geriye bir şey kalıyor, kendi cezamızı o anda kendimiz vereceğiz.
10
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?