PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Yargıtay'dan KHK İle Kadroya Geçen İşçileri Sevindirecek Karar

Kadroya geçen sürekli işçilerle ilgili Yargıtay’ın verdiği son kararda, kadroya geçişten önceki toplu iş sözleşmesinin geçerliliğini koruyacağı belirtildi.

Mevzuat 18.04.2022, 22:52 18.04.2022, 23:03 Cansu Polat
Yargıtay'dan KHK İle Kadroya Geçen İşçileri Sevindirecek Karar

Taşeronda görev yaparken 696 sayılı KHK ile kadroya geçirilen ve Sağlık Bakanlığında da yaklaşık sayıları 180 bine yakın sürekli işçilerle ilgili kadroya geçiş tarihleri olan 2018’den Toplu İş Sözleşmesinin uygulanacağı 31 Ekim 2020 tarihine kadar olan sürede sözleşmelerinde yer alan mali ve sosyal haklarından yararlanabilecekleri belirtildi.

ALT İŞVERENLE YAPILAN SÖZLEŞME GEÇERLİ OLUR

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi sürekli işçilerle ilgili verdiği kararında geçişten önce çalıştıkları alt işveren ile imzaladıkları bir toplu sözleşme varsa, bu toplu sözleşme hükümlerinin kadroya geçişten sonra da yürürlülük süresi boyunca geçerli kabul edileceğine karar verdi.

MALİ VE SOSYAL HAKLARDAN YARARLANIRLAR KARARI

Sürekli işçilerin kadroya geçiş tarihi olan 2 Nisan 2018 tarihinden 31 Ekim 2020 tarihine kadar olan sürede uygulanan Yüksek Hakem Kurulu kararlarının dışında alt işveren ile imzaladıkları toplu sözleşme var ise bu sözleşmedeki mali ve sosyal haklarıda sürekli işçilerin kullanmasına imkan tanındı.

YARGITAY KARARI İÇİN TIKLAYINIZ.

Yorumlar (1)
troy 1 ay önce
yani bu şu, işimize gelire devletin diğer işçileri ile aynı haklara sahibiz, işimize gelmezse taşeronken olduğumuz zamanki eski sözleşmemiz geçerli. valla helal olsun biz memurları oyalayıp dursunlar ne diyeyim. bu arada noldu 13 martta açıklanan müjdeler ses çıkmıyor
13
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?