Süresiz Sözleşmeli Sağlık Personelinin 3+1 Sözleşmeli Statüye Geçmesine Mahkemeden Emsal Karar!

Erzurum Sağlık Sen Şubesi tarafından açılan davada Çat Ilçe Devlet Hastanesinde 4B statüsünde hemşire olarak görev yapan Y.Y. ve Tekman Sehit Piyade Çavus Muhammet Binici Devlet Hastanesinde hemşire olarak görev yapan E.Y.'nin 663 sayılı KHK'ya eklenen 45/A maddesine istinaden 657 sayılı Kanun'un 4/A maddesi kapsamında kadroya geçirilme istemiyle yaptıkları başvuruların Sağlık Bakanlığı tarafından reddedilmesi üzerine kararları mahkemeye taşıyan hemşireleri yargı haklı buldu. Öte yandan Adana'da 4B statüsünde belirsiz süreli sözleşmeli (4-B) olarak calışan Halime Erkan'da kadro davasını kazandı.

Mevzuat 13.09.2021, 22:39 14.09.2021, 14:15 Güler Sağlam
Süresiz Sözleşmeli Sağlık Personelinin 3+1 Sözleşmeli Statüye Geçmesine Mahkemeden Emsal Karar!

Olay; Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde 4/b süresiz sözleşmeli olarak çalışan Hemşire Y.Y. ve E.Y.'nin 663 No’lu KHK’nın 45/A maddesi gereğince 657 sayılı Kanun'un 4/A maddesi kapsamında kadro statüsüne geçme taleplerinin Sağlık Bakanlığı tarafından reddedilmesi üzerine yaşandı.

İdarenin ret cevabı üzerine Sağlık-Sen Erzurum Şubesi üyesi adına Erzurum 2. İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Dava dilekçesinde, 4/b sözleşmeli olarak 3 yılını dolduran Y.Y. ve E.Y'nin 657 sayılı Kanun'un 4/A maddesi kapsamında kadro statüsüne geçme taleplerinin idare tarafından reddedilmesinin hukuka ve mevzuata aykırı olduğu savunuldu.

Erzurum 2. İdare Mahkemesi kararında, Hemşire Y.Y. ve E.Y.'nin 4/b sözleşmeli statüde 3 yılını doldurdukları için yeni personel istihdam modeli olan 3+1 sözleşmeli statüye geçirilmesi gerektiğini ancak bu başvurusunun idare tarafından reddedildiğini, bu durumun hukuka, eşitlik ilkesine ve hakkaniyete uygun olmadığına hükmetti. Mahkeme, sözlesmeli statüde üç yılını doldurdugu açık olan davacının, 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin 45/A maddesi kapsamında istihdam edilmediginden bahisle kadroya geçirilme yönündeki basvurusunun reddine iliskin dava konusu islemde hukuka, esitlik ilkesine ve hakkaniyete uygunluk bulunmadıgı sonucuna varılmıstır kararını verdi.

4/b süresiz sözleşmeli çalışanlar için emsal karara imza atan mahkeme heyeti,  dava konusu işlemin hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle 2 Hemşire'nin de hak ettikleri kadroya atanmasını hükmetti.

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

ADANA'DA KAZANILAN DAVA

Kaynak: SaglikPersoneliHaber.Net/ÖZEL HABER

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (2)
Hüseyin üçok 3 ay önce
Eğer gerçek eşitlikten bahsedilecekse sözleşmeli kadroların hepsinin kadroya geçirilmesi ve sözleşmeli çalışma diye bir şey kalmamalı. Buna da şükür diyelim
Yaşasın 3 ay önce
Yine kazanım yine sağlık sen
10
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?