Sürekli İşçi Eş Durumu Tayin Hakkı Mahkeme Kararı! (Sürekli İşçilere Eş Durumu Tayini)

Kadroya geçen Sağlık Bakanlığı Sürekli İşçilere eş durumu tayini konusunda mahkemeden emsal karar geldi. Ankara’dan eş durumu nedeniyle Malatya iline tayin isteyen bilgi işlem personelinin talebini reddeden hastane hakkında açılan dava kazanılarak daimi sürekli işçilere eş durumundan tayinin de önü açılmış oldu.

Mevzuat 26.11.2021, 10:52 26.11.2021, 22:49 Güler Sağlam
Sürekli İşçi Eş Durumu Tayin Hakkı Mahkeme Kararı! (Sürekli İşçilere Eş Durumu Tayini)

Sağlık Bakanlığından Sürekli İşçilerin Tayin Kararı! Tıklayın

Bilindiği gibi, 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kadroya geçen işçilerin tayin ve nakil hakkı bulunmuyor. Ancak bu işçiler, 4857 sayılı İş Kanunu hükümlerine tabi olmakla beraber kamu kurumu işçisi statüsündedirler. Dolayısıyla hem işçiler hem de sendikalar, yoğun olarak tayin ve nakil hakkı istemektedir.

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

Kamu Denetçiliği Kurumu’na (KDK), 2018 yılında en fazla başvuru taşeron işçilerden gelmiş, işçilerin başvuruları arasında da nakil ve tayin hakkı önemli bir yer tutmuştur. KDK’nın söz konusu değerlendirmesi;

NAKİL HAKKI VE UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ KONUSUNDA YENİ DÜZENLEMEYE İHTİYAÇ VAR!

KDK’nın faaliyet raporunda, şu tespitlere de yer verilmektedir: Kamu personel rejimine yeni bir statü kazandıran ve (4/D) olarak anılan uygulama ile bu statüdeki personele uygulanan iş ve işlemlerde yeknesaklık sağlanmasını teminen 01/01/2018 tarihli ve 30288 sayılı Resmi Gazetede; Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Personel Çalıştırılmasına Dayalı Hizmet Alımı Sözleşmeleri Kapsamında Çalıştırılmakta Olan İşçilerin Sürekli İşçi Kadrolarına veya Mahalli İdare Şirketlerinde İşçi Statüsüne Geçirilmesine İlişkin 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Geçici 23 ve Geçici 24 üncü Maddelerinin Uygulanmasına Dair Usul ve Esaslar yayımlanmıştır.

Anılan kanun ve ikincil mevzuat hükümlerinde, kadroya geçiş koşullarının tespiti yanında kadroya geçtikten sonraki uygulamalara ilişkin hükümlerin de yer aldığı; ancak bazı hususların eksik olduğu anlaşılmaktadır. Şöyle ki; Kurumumuza yapılan başvurulardan; çalışma koşulları, nakil talepleri, meslek kodu ve unvan değişikliği gibi durumların anılan mevzuat hükümlerinde öngörülmediği, bu sebeple dinamik yapıda olan ve birçok idarenin uygulayıcı konumunda olduğu bu uygulamaya ilişkin ikincil düzenlemelerin makul sürede geliştirilmesi ve detaylandırılmasına ihtiyaç olduğu değerlendirilmektedir.”

Böylece mevcut mevzuatta, işçilerin nakil ve tayin hakkına yer verilmediği ancak bu durumun çalışanların ihtiyaçlara cevap veremediği değerlendirilmiş; ikincil mevzuat düzenlemesiyle bu hususların açıklığa kavuşturulması istenmiştir.

Öte yandan KDK, 18745356-101.07.04-E.5673 Sayılı Kararında, tayin hakkı bulunmayan sözleşmeli personele, sağlık mazereti dikkate alınarak tayin imkanı tanınması yönünde karar tesis etmiştir. Benzer durumda olan işçiler için de KDK’ya başvuru yolu açıktır. KDK’nın benzer durumda olan ve geçerli sağlık mazeretine sahip işçiler için de aynı yönde karar verebileceğini değerlendiriyoruz.

Kaynak: SaglikPersoneliHaber.Net/ÖZEL HABER

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (7)
Hak 2 yıl önce
Havadan memur oldular sınavsız kpss siz bide tayin hakları verildi ohh miss! O kadar kpss çalışan gençlerin hakkını nasıl ödeyeceksiniz acaba.
ne memuru 2 yıl önce
@hak, onlarca yıl çalıştılar, bu kadro muhabbetinden geriye dönük tüm haklarından vazgeçtiler. + iki yıldır kadro almalarına rağmen asgari ücret ile çalışıyorlar. bunlardan da haberin var mı? boş yorum yapma.
Sinoplu 2 yıl önce
Bölge mahkemesine gidecek oradan çıkan karar olumlu çıkarsa tayin hakkı olur
Mert yuksel 2 yıl önce
Bu kararların bağlayıcılığı yok. Daha önce de benzer karar alındı. Sonuç? Hatta genclik spor du galiba, tayin hakkınız yok, dilekçe yazıp durmayın diye açıklama yapmıştı.
Yorgun 2 yıl önce
Ben sağlık sektöründe 4d olarak çalışıyorum can güvenliği söz konusu ve bunun için sağlık bakanlığına atama için başvurdum.ayrıca tarihini beklediğim mahkeme var şu anda atama yapmak için mahkemeden alacağım kararda iş yeri değişikliği uygundur ibaresi bulunmalıymış doğrumu acaba bilemedim...
selda 2 yıl önce
merhaba işyerinize nasıl bir yazı yazdınız acaba
Sinoplu 1 yıl önce
Bende 5 ay oldu temizlik personeli olarak atandim yalnız eşim esnaf olduğu için benim bulunduğum yere gelemiyor kendine ait dükkanımız var benimde tayin isteme hakkim oluyormu gelip gidemiyor ben tek kalıyorum
7
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?