Sözleşmeli Sağlık Çalışanı İstifa Ettikten Sonra KPSS Puanı İle Yeni 4/B Alımına Başvurabilir mi?

Üniversitede 657 sayılı Kanunun 4/B maddesine tabi sözleşmeli "Diğer Sağlık Personeli" olarak çalışan birisi, bir yıllık istihdam yasağına uğramadan, KPSS puanı ile herhangi bir kurumun sözleşmeli sağlık teknikerliği (4/B Sözleşmeli Personel olarak) pozisyonuna atanması mümkün müdür?

saglikpersonelihaber.net
Sözleşmeli Sağlık Çalışanı İstifa Ettikten Sonra KPSS Puanı İle Yeni 4/B Alımına Başvurabilir mi?

657 sayılı Kanunun "İstihdam şekilleri" başlıklı 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (B) bendinde, "…Bu şekilde istihdam edilenler, hizmet sözleşmesi esaslarına aykırı hareket etmesi nedeniyle kurumlarınca sözleşmelerinin feshedilmesi veya sözleşme dönemi içerisinde Cumhurbaşkanı kararı ile belirlenen istisnalar hariç sözleşmeyi tek taraflı feshetmeleri halinde, fesih tarihinden itibaren bir yıl geçmedikçe kurumların sözleşmeli personel pozisyonlarında istihdam edilemezler…" hükmüne yer verilmiştir.

Diğer taraftan, 6/6/1978 tarihli ve 7/15754 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ekinde yayımlanan "Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar"ın ek 1 inci maddesinde, "... Sözleşmeli personelin, hizmet sözleşmesi esaslarına aykırı hareket etmesi nedeniyle kurumlarınca sözleşmesinin feshedilmesi veya sözleşme dönemi içinde sözleşmeyi tek tarafl feshetmesi halinde, fesih tarihinden itibaren bir yıl geçmedikçe kamu kurum ve kuruluşlarının sözleşmeli personel pozisyonlarında yeniden istihdam edilemez.

a) Öğrenim durumu itibariyle ihraz edilen ve ekli 4 sayılı cetvelde yer alan unvanlara ilişkin pozisyonlara ek 4 üncü madde çerçevesinde atanmak suretiyle unvan değişikliği yapanlardan,

...tek taraflı feshedenler, bir yıllık süre şartına tabi tutulmadan yeniden istihdam edilebilirler. Üçüncü ve dördüncü fıkra kapsamındakilerin yeniden istihdam edilebilmeleri için ilk defa işe alınma prosedürüne riayet edilmesi zorunludur." hükmü yer almaktadır.

Mezkur Esaslar'a ekli 4 sayılı cetvelde "Diğer Sağlık Personeli" ve "Sağlık Teknikeri" ayrı ayrı düzenlenmiş olup, sağlık teknikerliği diploma ile ihraz edilen bir unvan niteliğine haizdir. Bu itibarla, 1 yıllık istihdam yasağına tabi olmaksızın KPSS ile herhangi bir kurumun sözleşmeli sağlık teknikerliği pozisyonuna atanmaları mümkün bulunmaktadır.

Kaynak:Sabah

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2019, 18:16

saglikpersonelihaber.net IOS ve Android Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel haberlerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

SaglikPersonelHaber.Net Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

SaglikPersonelHaber.Net IOS Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

Instagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER