Sözleşmeli Personel Ne Zaman Yıllık İzin Hak Eder? Yıllık İzni Kaç Gündür?

4 B statüsünde sözleşmeli olarak görevli personeller, yıllık izin kullanım hakkını ne zaman elde ederler? Sözleşmeli personellerin yıllık izin süresi bir sonraki yıla devredir mi? 2020 yılı 4 b sözleşmeli personel izin hakkına dair tüm detaylar saglikpersonelihaber.net 'de

Mevzuat 09.02.2020, 17:14 09.02.2020, 18:46 Güler Sağlam
Sözleşmeli Personel Ne Zaman Yıllık İzin Hak Eder? Yıllık İzni Kaç Gündür?

Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere kamuda binlerce sözleşmeli personel görev ifa etmektedir. Son alımlarla beraber görev yapan 4 b sözleşmeli personel sayısı artmakta ve bu statüde çalışan memurlar tarafından sitemize yıllık izin konusunda onlarca soru gelmektedir. 4 b sözleşmeli personelin izin hakları nelerdir? yıllık izin hakları var mı? 4 b sözleşmeli personel yıllık izin süresi kaç gündür? gibi başlıca gelen sorular en çok merak edilen konular arasında Bizde bugünkü yazımızda, 4 b sözleşmeli personelin izin hakları konusunda senelik izin yani yıllık izin de denilen haklarıyla ilgili detaylı bilgi aktarmaya çalışacağız.

4 b sözleşmeli personeller 657 sayılı Devlet memurları kanunun 4. Maddesinin B bendine göre, sözleşmeli olarak görev yapan, işçi sayılmayan kamu personelleridir. Aslında sözleşmeli personel de, memurlar gibi, 657 sayılı kanuna tabidir. Birçok yönden memurlar ile aynı haklara sahiptir.

4 B SÖZLEŞMELİ PERSONEL YILLIK İZİN HAKKI

TIKLAYIN

4 b sözleşmeli personelin yıllık iznini göreve başladıktan 1 yıl sonra hak edecektir. Tarafımıza sorulardan biride kaç gün yıllık izin hakkı olduğu yönündedir. Sözleşmeli personellerde memurlar gibi 1 ila 10 yıl arasında 20 gün yıllık iznine sahiptir. 10 yılı dolduran sözleşmeli personelin izin hakkı 30 güne çıkar.

SÖZLEŞMELİ PERSONEL YILLIK İZİN DEVREDER Mİ?

Sözleşmeli personelin sözleşmeli 1 mali i yıl ile sınırlıdır. Sözleşmeli personelin yıllık izni gelecek yıla aktarılır mı sorusu da burada önemini yitirir. Sözleşmeli personeller yıllık izinlerini bulundukları mali yıl içerisinde kullanması gerekmektedir.

MEB PERSONELİ YILLIK İZİN HAKKI VAR MI?

Milli Eğitim Bakanlığı MEB’de norm kadro sonucu ortaya çıkan öğretmen ihtiyacının kadrolu öğretmen istihdamıyla kapatılamaması hallerinde sözleşme ile çalıştırılacak öğretmenler yaz tatili ile dinlenme tatillerinde izinli sayılırlar. MEB’de görev yapan sözleşmeli öğretmenlere, hastalık ve diğer mazeret izinleri dışında, ayrıca yıllık izin verilmemektedir.

YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı/haberlerin tüm hakları saglikpersoneliHABER.NET'e www.saglikpersonelihaber.net ) aittir. www.saglikpersonelihaber.net şeklinde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak linki gösterilmeden yapılan alıntılar için yasal işlem uygulanacaktır.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?