PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Sayıştay: Memura nakit veya yemek kartıyla yemek parası ödemek kamu zararıdır!

Sayıştay 1. dairesinin 657 sayılı devlet memurları kanununa göre görev yapan personele yemek kartıyla veyahut nakit olarak yemek parası verilmesinin kamu zararı oluşturacağı yönündeki kararının detayları haberimizde.

Mevzuat 14.04.2022, 21:21 15.04.2022, 12:32 Cansu Polat
Sayıştay: Memura nakit veya yemek kartıyla yemek parası ödemek kamu zararıdır!

657 sayılı kanun kapsamında çalışan devlet memurlarına yemek kartı vasıtasıyla ya da nakit olarak yemek parası ödenebilir mi?

Sayıştay 1. dairesi 25 Kasım 2021 tarihli 10843 ilan nolu kararında 657 sayılı kanunla çalışan personele yemek kartı aracılığıyla yemek parası ödenmesini kamu zararı olduğuna karar verdi.

Sayıştay yönetmeliğe dikkat çekti

Yüksek Mahkeme yemek yardımı ile ilgili verdiği kararında Devlet Memurları Yiyecek Yardımı Yönetmeliğinin, memurlara yiyecek yardımının yemek verme şeklinde düzenlendiğine dikkat çekerek yemek yardımı karşılığında nakden bir ödeme de bulunulamayacağına dikkat çekti.

Kupon, fiş vb. araçlarla yapılamaz

Devlet Memurları Yiyecek Yardımı Yönetmeliği‘nde yer alan maddelere atıfta bulunan Sayıştay, yönetmelikte halihazırda bulunan düzenlemeler gözönünde tutulduğunda, devlet memurlarına yiyecek yardımının kupon, kart, fiş, ticket gibi para temsili araçlar sağlanarak dışarıdan temin edilmesi şeklinde bir yola gidilmesinin mümkün olmayacağı belirtildi.

Mevzuatta bulunmayan bir ödeme

Sayıştay‘ın memurlarla ilgili verdiği yemek kararında; "Yukarıdaki açıklamalardan anlaşılacağı üzere, para temsili araçlar ile yemek ihtiyacının dışarıdan karşılanması ile ilgili idare işlemi, Devlet Memurları Yiyecek Yardımı Yönetmeliği ve Kamu İhale Kanunu’na aykırı olduğundan, bu işlem neticesi yapılan ödeme, mevzuatta öngörülmeyen bir ödeme mahiyetindedir. Bu nedenle yüklenici … A.Ş.’ye yapılan ödemelerin tamamı kamu zararıdır." denildi. 

Sayıştay 1. Dairesinin verdiği kararın tamamı için tıklayınız

Yorumlar (8)
troy 1 ay önce
peki işçiye kıyafet parası verip extra kıyafet almak kamu zararı değil mi? temizlik ve güvenlik personeli için kıyafet alınıyor ama bu kişilerin bordrolarında kıyafet yardımı da var???
Saglik 1 ay önce
Aynen işçi ye heralde amerikadan ödeniyor para onlarin aldiklarini mesailerini gereksiz paralarini soran yok valla bu hukumet ve bunlarin kurdugu sistem kadar memur dusmani bir hukumet gelmedi daha...
İbrahim 1 ay önce
İşçiye ödenirken kamu zararı oluşmuyor, memura gelince kamu zararı , işçiye yemek + yol yardımı ver, memura olmaz, işçiye eylem grev hakkı ver memura olmazzz.
Yhs 1 ay önce
Karara bak tam Türkiye gerçeği işçiye verilen tediye ikramiyeyle milyonlarca fakir doyar kamudaki en büyük zarar işçidir kısaca oy işcileridir adamlar tutmadığı orucun parasını bile alıyor zehir zıkkım sun devletin verdiği botları satan adamdan ne beklenir
attci 1 ay önce
o sayıştay işçilere de bişi diyor mu? o değilde işçinin midesi varda memurun yok mu? Ne saçma işler bunlar ya..
Yhs 1 ay önce
İşçiler covid boyunca devletin ücretsiz taşımasına bindi her ay tamir takir paralarını aldılar yol parası oruç tutmayana da takir takir parası ödendi bizim hastanede sır işçi para kazinsin diye 20 işçiye mesai olsun diye 8 bin TL'ye hastaneyi temizleten idare Facebook'tan alkış alıyor dışardan 3 bayan getirsen bin TL alır teknisyenden müdür yaparsan böyle olur
SENDİKALI İŞÇİLER... 1 ay önce
hadi ordan hangi işçi covid ödemesi aldı gine işçiler üzerinden nefret söylemlerine doymuyorsunuz ücretsiz taşıma hastanelerdeki bütün çalışanlara var sandi yeni verilmiş bir hak gibi algı yapıyorsunuz işçilerin sendikası var ve her zaman işçilerin haklarını koruyorlar..
SENDİKALI İŞÇİLER... 1 ay önce
GİNE İŞÇİLERE NEFRET SÖYLEMLERİ VAR YAZIKLAR OLSUN....
13
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?