PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Sakal Kesmeme Serbestliği Hangi Memurları Kapsamayacak?

Danıştay’ın 12. Dairesinin verdiği karar sonrası Kılık Kıyafet Yönetmeliği’nde yapılan güncellemeyle sakal kesme zorunluluğu kaldırılmıştı. Peki sakal serbestliği hangi kamu personellerini kapsamayacak?

Mevzuat 02.08.2022, 06:03 03.08.2022, 07:20 Cansu Polat
Sakal Kesmeme Serbestliği Hangi Memurları Kapsamayacak?

Kamu Kurum ve Kuruluşlarında çalışan personelin Kılık ve Kıyafetlerine dair Yönetmeliğin 5. maddesinin “her gün sakal kesme” zorunluluğuyla ilgili ibareleri Danıştay 12. Dairesi tarafından iptal edilmiş, iptal kararı sonrası ilgili yönetmelikte değişikliğe gidilmişti.

Yapılan değişiklik sonrası Danıştay kararını tüm kamu personelini kapsamadığı öğrenildi.

Buna göre Kamu Kurum ve Kuruluşlarında çalışan personelin Kılık Kıyafet Yönetmeliğine dair 6. maddesinde şu hüküm yer alıyor:

"Emniyet Hizmetleri Sınıfına mensup olanlar, hakimler, savcılar, Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığında görev yapan subay, sözleşmeli subay, yedek subay, astsubay, sözleşmeli astsubay, uzman erbaş, uzman jandarma, sözleşmeli erbaş ve er ile erbaş ve erler ilgili kurum ve kuruluşun özel yönetmeliklerinde belirtilen usul ve esaslara tabidirler."

Yukarıda yer alan ilgili hüküm çerçevesinde polisler, hâkim ve savcılar ve askeri personel sakal tıraşı zorunluluğuna tabi olmayan devam edecekler.

Ayrıa, yönetmelikte yer almasa da yönetmeliğin 6. maddesine dayanılarak çıkarılan "Ceza İnfaz Kurumları Personeli İle Ceza İnfaz Kurumları ve Tutukevleri Personeli Eğitim Merkezleri Öğrencilerinin Kıyafet Yönetmeliği"nin 5/g maddesi gereğince infaz koruma memurları ve infaz koruma başmemurları da sakal serbestliğinden yararlanamayacaktır.

Bu 4 grup personel dışında kalan kamu personeli, kurumlarına ait özel bir kılık kıyafet düzenlemesi yok ise sakal serbestliğinden yararlanabilecektir.

Yorumlar (5)
. 2 hafta önce
Uzman hekim, hekim ve diş hekimleri hariç :)
Sanırsın sabit döner zammı !
İnsan 2 hafta önce
Üstteki yalan söylüyor o saydıkları da dahildir hariç değildir.
:) 2 hafta önce
:)))))
bir kişi 2 hafta önce
sakal sünnettir
alex 2 hafta önce
Ben sakalsız polis görmüyorum
26
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?