Sağlık Personeline Giyecek Yardımı Kapsamında Neler Veriliyor?

Sağlık Bakanlığında görev yapan sağlık çalışanlarına her yıl verilen giyecek yardımlarının muhteviyatı, miktarı “Memurlara Yapılacak Giyecek Yardımı Yönetmeliği” ekinde bulunan cetvellerde ayrı ayrı gösterilmektedir.

Mevzuat 10.05.2020, 12:37 12.05.2020, 22:41
Sağlık Personeline Giyecek Yardımı Kapsamında Neler Veriliyor?

Sağlık personellerine verilen giyecek yardımı malzemeleri, kışlık olanları Eylül-Ekim aylarında verilirken, yazlık eşyaları Nisan-Mayıs aylarında verilmektedir. Bunları dışında mevsimle ilgili olmayan giyecek eşyaları ise Nisan-Mayıs aylarında veriliyor.

Aday memur statüsündeki sağlık personeli giyecek yardımından asil memurlar gibi yararlanır. Öte yandan, göreve yeni başlayan sağlık personeline de giyim eşyası verilmekle birlikte, ilk giyim eşyasının verildiği tarih ile bu tip eşyaların genel olarak verilmesi gereken tarih arasında kalan süre o eşya için tespit edilen kullanım süresinin 1/4'ünden az ise ilk giyim eşyası verilmiyor.

Bir giyim eşyası için belirlenen kullanma suresi dolmadan ilgili personele yeni giyim eşyası verilmiyor. Ancak giyim eşyasının görev nedeniyle kullanılamaz hale gelmesi durumunda ise genel veriliş zamanı beklenmeksizin yenisi verilebiliyor.

Sağlık personeline verilmesi öngörülen giyecek yardımının bedeli, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenecek standart fiyatlar esas alınarak ilgili personele nakden ödenirken, 112 Acil Sağlık Hizmetlerinde ve Evde Sağlık Hizmetlerinde görevli sağlık personelinin giyecek yardımı ise nakdi olarak ödenmiyor.

Sağlık personeline verilen giyecekler (kadro unvanı ve hizmet sınıfı itibariyle)

TIKLAYIN

NOT:

** Herhangi bir nedenle bir dönem için verilmeyen giyim eşyası sonraki döneme ait giyecek yardımı ile birlikte de verilemez.

**Laboratuvarda fiilen çalışanlara iş önlüğüne ilave olarak görevin gerektirdiği diğer kıyafet demirbaş olarak verilir.

**İl ambulans servisi başhekimliği idari ve destek birimleri ile başhekimliğe bağlı komuta kontrol merkezi ve istasyonlarda görevli personele özel görev kıyafeti olarak belirlenmiş bulunan giyim eşyalarının dışında giyecek yardımı yapılmaz. Bu personelin herhangi bir nedenle acil sağlık hizmetleri dışında başka bir görevle görevlendirilmesi halinde, kullanma süresinin yarısından daha az süre kullanılmış olan giyecek eşyaları geri alınır.

**Evde sağlık hizmetlerinde görevli personelin herhangi bir nedenle evde sağlık hizmetleri dışında başka bir görevde görevlendirilmesi halinde, kullanma süresinin yarısından daha az süre kullanılmış ve kullanılabilir durumda olan giyecek eşyaları geri alınır. 

**Emeklilik, ölüm, istifa, memuriyetten ihraç v.s. gibi bir nedenle görevi sona erenler veya giyim eşyası verilmesi gerekmeyen bir göreve nakledilenlerden, giyim eşyaları veya bedelleri geri alınmaz. Ancak, giyim eşyası aldıktan sonra aynı kurumda görev değişikliği sebebiyle yeni giyim eşyaları verilmesi gerekli olanlara kullanma süreleri sona erinceye kadar önceden almış bulundukları aynı cins giyim eşyaları mükerreren verilmez.

Yorumlar (2)
yok artik 6 ay önce
bugune kadar bi bez parcasi bile verilmedi sadece 100 tl giyim yardimi yatti
Exsen 6 ay önce
Emniyette askeriyede ve afadda bu işler daha profesyonel yapılıyor...saglık bakanlığında baştan savma ve kimse önemsemiyor..
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Çalıştığınız birimden memnun musunuz?