PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Sağlık Personeline Giyecek Yardımı Kapsamında Neler Veriliyor?

Sağlık Bakanlığına bağlı Sağlık Personeline her yıl verilen giyecek yardımlarının kapsamı, miktarları “Memurlara Yapılacak Giyecek Yardımı Yönetmeliği” ekinde bulunan cetvellerde ayrı ayrı gösterilmiştir. Peki sağlık personeli giyecek yardımı 2022 ne kadar oldu?

Mevzuat 17.03.2022, 00:50 17.03.2022, 00:55 Güler Sağlam
Sağlık Personeline Giyecek Yardımı Kapsamında Neler Veriliyor?

Maliye Bakanlığından belirlenen tutarlara istinaden sağlık personeline ödenen giyecek yardımı ücretleri her yıl belirli aylarda düzenli olarak yapılmaktadır. Buna göre; Kışlık olarak verilen giyim yardımı eylül yada ekim ayı gibi ödenirken, yazlık olarak nitelenen giyim yardımı malzemelerinin tutarları ise Nisan beyahut Mayıs ayında personele ödenmektedir. 

Göreve yeni başlayan ve asaleti henüz onaylanmayan sağlık personeli de asil memurın aldığı ücreti almaktadır. Ancak burada küçük bir kıstas bulunmaktadır. Aday memurlara giyim eşyası verilirken, ilk giyim eşyasının verildiği tarih ile bu eşyaların genel kullanımda verilmesi gereken tarih arasındaki süre hesaplanmaktadır. Hesaplanan süre o eşya için tespit edilen kullanım süresinin 1/4'ünden az olamaz. Aksi halde ilk giyim eşyası verilmemektedir.

Her bir giyim eşyası için yönetmelik gereğince belirlenen kullanım süreleri bulunmaktadır. Bu süre dolmadan personele yeni bir giyim eşyası veya ücreti verilmiyor. Diğer taraftan görevi nedeniyle kullanılamaz hale gelen giyim eşyasında durum farklıdır. Böyle durumlarda genel veriliş zamanı beklenmeden yeni giyim eşyası verilmektedir.

Sağlık personeline verilmesi öngörülen giyecek yardımının tutarı, Her yıl Mart ayında Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanan fiyat cetveline istinaden nakden ödenirken, 112 Acil Sağlık Hizmetlerinde ve Evde Sağlık Hizmetlerinde görevli sağlık personelinin giyecek yardımı ise nakdi olarak ödenmiyor.

Hemşire Giyim Yardımı 2022 Ne Kadar? 

Hemşire Forması 2 Adet : 113,96 TL
Ayakkabı: 74,12 TL
Kep: 39,46 TL
Çorap: 10,14 TL
TOPLAM: 237,68 TL Tutarında giyim yardımı alacaklar.

EBE Giyim Yardımı 2022 Ne Kadar? 

Ebe Forması 2 Adet :113,96 TL 
Ayakkabı: 74,12 TL
Kep: 39,46 TL
Çorap: 10,14 TL
Önlük: 26,50 TL
TOPLAM: 264,18 TL

Sağlık Personeli Giyim Yardımı Tutarları

112 Komuta  ( İl Ambulans Servislerinde Çalışanlar) Giyim Yardımı Tutarları

Tabip, Tıbbi Teknolog, Sağlık Memuru, Sağlık Teknikeri, Teknisyen, Hemşire ve Şoför)

Sağlık personeline verilen giyecekler (kadro unvanı ve hizmet sınıfı itibariyle)

NOT:

** Herhangi bir nedenle bir dönem için verilmeyen giyim eşyası sonraki döneme ait giyecek yardımı ile birlikte de verilemez.
**Laboratuvarda fiilen çalışanlara iş önlüğüne ilave olarak görevin gerektirdiği diğer kıyafet demirbaş olarak verilir.
**İl ambulans servisi başhekimliği idari ve destek birimleri ile başhekimliğe bağlı komuta kontrol merkezi ve istasyonlarda görevli personele özel görev kıyafeti olarak belirlenmiş bulunan giyim eşyalarının dışında giyecek yardımı yapılmaz. Bu personelin herhangi bir nedenle acil sağlık hizmetleri dışında başka bir görevle görevlendirilmesi halinde, kullanma süresinin yarısından daha az süre kullanılmış olan giyecek eşyaları geri alınır.
**Evde sağlık hizmetlerinde görevli personelin herhangi bir nedenle evde sağlık hizmetleri dışında başka bir görevde görevlendirilmesi halinde, kullanma süresinin yarısından daha az süre kullanılmış ve kullanılabilir durumda olan giyecek eşyaları geri alınır. 
**Emeklilik, ölüm, istifa, memuriyetten ihraç v.s. gibi bir nedenle görevi sona erenler veya giyim eşyası verilmesi gerekmeyen bir göreve nakledilenlerden, giyim eşyaları veya bedelleri geri alınmaz. Ancak, giyim eşyası aldıktan sonra aynı kurumda görev değişikliği sebebiyle yeni giyim eşyaları verilmesi gerekli olanlara kullanma süreleri sona erinceye kadar önceden almış bulundukları aynı cins giyim eşyaları mükerreren verilmez.

Yorumlar (21)
Exsen 2 yıl önce
Emniyette askeriyede ve afadda bu işler daha profesyonel yapılıyor...saglık bakanlığında baştan savma ve kimse önemsemiyor..
ameliyathane forması 41 tl mi 7 ay önce
yuh be...nerde o paraya satan bana söyleyin...
Giyim 7 ay önce
Bu ucretlerle kiyafet alinmaz.1 takim forma ortalama 200-250 tl arasi.askere,polise,zabitaya verilen kiyafetler gibi nakdi degil ayni olarak yazlik ve kislik olarak her yil saglik calisaninada duzenli verilmelidir.
yunus 7 ay önce
bunu da haber yaptınız sizi tebrik ediyorum sağlık memuruyum giyim yardımı 23 tl veriyor devlet don bile 40 tl
yok artik 2 yıl önce
bugune kadar bi bez parcasi bile verilmedi sadece 100 tl giyim yardimi yatti
Yiğido 7 ay önce
sendikalar keşke normal kıyafet ile çalışma eylemi gerçekleştirse, kimse eylem süresince üniforma, iş önlüğü kullanmasa , o zaman bu komik rakamlar gündeme gelebilir.
xxl 7 ay önce
aralık 2021 de yattı 14 tl yani 1 Dolar.yatmasa daha iyiydi günaha girmezdim.
enflasyon 7 ay önce
Bu ucretlerle kiyafet alinmaz.1 takim forma ortalama 200-250 tl arasi.askere,polise,zabitaya verilen kiyafetler gibi nakdi degil ayni olarak yazlik ve kislik olarak her yil saglik calisaninada duzenli verilmelidir.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?