Önlisans Mezunu Memur, Lisans Bitirirse Kazanacağı Özlük Hakları Neler?

Önlisans mezunu olan bir memurun, mesleki (sağlık, teknik ve dini) nitelikte olmayan alanlarda 4 yıl süreli lisans mezunu olduklarında özlük haklarında ne gibi haklar elde ettiklerini açıklamaya çalışacağız.

Mevzuat 17.09.2020, 13:09 30.10.2020, 07:04 Güler Sağlam
Önlisans Mezunu Memur, Lisans Bitirirse Kazanacağı Özlük Hakları Neler?

Çeşitli unvanlarda önlisans mezunu olarak görev yapan Devlet memurlarının; teknik, sağlık ve dini nitelikte olmayan alanlarda lisans mezunu oldukları durumlarda,  kadro unvanları ve kurumları değişmediği sürece, özlük haklarının nasıl etkileneceğinden aşağıda söz edilecektir.

Sağlıkta Üst Öğrenim Sayılan Bölümler 2020 - Sağlık Personelinin Üst Öğrenimine Dair Herşey! Haberimizden ÜST ÖĞRENİM hakkında tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Öte yandan teknik, sağlık ve dini alanlarda lisans eğitimi tamamlamanın, ön lisans mezunu memurun özlük haklarına etkilerine ise bu yazımızda değinilmeyecektir.

Önlisans mezunu memurun lisans mezunu olmasının derecesine/kademesine etkisi

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36/A-12-d maddesi, üst öğrenim tamamlayan memurlar hakkında intibak işlemi yapılmak suretiyle ilgililerin kazanılmış hak aylık derece/kademelerinin belirleneceğine hükmetmiştir.

Ancak, önlisans mezunu memur mesleki olamayan alanlarda lisans eğitimi yaptığında, (memuriyete başlama tarihi ve hizmet süresinden kaynaklı istisnai bazı haller dışında) kazanılmış hak aylık seviyesinde herhangi bir değişiklik oluşmamaktadır.

Önlisans mezunu memurun lisans mezunu olmasının aylık maaşına etkisi

Eğitim durumunun değişmesi, memurun maaş hesabına esas ek gösterge, ek ödeme ile zam ve tazminatlarında genellikle artışa neden olurken, önlisans mezunu memurun lisans mezunu olmasının etkileri farklılık gösterebilmektedir.

Önlisans mezunu memur, mesleki nitelikte olmayan (işletme, iktisat, maliye, uluslararası ilişkiler, kamu yönetimi vb.) alanlarda lisans mezunu olduğunda, kadro unvanı veya kurumu değişmediği sürece; ek göstergesi, ek ödeme oranı, yan ödeme puanları ve tazminat oranları değişmez ve bu nedenle de maaş miktarında herhangi bir değişiklik olmaz.

Personel Sağlık Whatsapp grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Konunun daha iyi anlaşılması bakımından, önlisans mezunu olarak bazı unvanlarda görev yaparken; işletme, iktisat, maliye, uluslararası ilişkiler, kamu yönetimi gibi alanlarda lisans eğitimini tamamlayan Devlet memurlarının özlük haklarındaki değişime aşağıdaki tabloda yer verilmiştir.

*Önlisans mezunu olan memurlardan; hemşire sağlık alanında, (TH) tekniker teknik alanda ve imam dini alanda lisans eğitimi tamamladığında ek gösterge, tazminat ve yan ödeme rakamlarından biri ya da birkaçı değişebilecektir. Bu değişikliler, bitirilen bölüme ve mezuniyetle kazanılan unvanlara göre de farklılık gösterebilecektir.  

Önlisans mezunu memurun lisans mezunu olmasının diğer etkileri

Önlisans mezunu memurun lisans mezunu olmasının özlük haklarını etkilemediği durumlarda, lisans mezunu olmanın memura sağladığı başka yararlardan da söz edilebilir.

Örneğin;

-Görevde yükselme ve unvan değişikliği uygulamalarında bazı görevlere atanmada lisans mezunu olma şartı arandığından, lisans mezunu olmak bu yönüyle memura yarar sağlayabilir.

-Bazı hizmet sınıflarının ilk dört dereceli kadrolarına (torba kadrolara) atanmada aranan hizmet süresi şartı lisans mezunları için (önlisans mezunlarına göre) 2 yıl daha kısa olduğundan, lisans mezunu olmak bu yönüyle memura yarar sağlayabilir.

-Kurumların özel düzenlemeleriyle bazı görevlere atanmada lisans mezunu olma şartı arandığında, lisans mezunu olmak bu yönüyle de memura yarar sağlayabilir.

Kaynak: Memurun Yeri

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (2)
sağlıkçı 10 ay önce
sadece sağlık personelini etkilemez bir sürü polis ev ekonomisi, kamu yönetimi okudu ve etkiledi, araştırılmadan yapılmış bir haber
Lisansçı 10 ay önce
1- Eğitim durumu önlisansın devamı ise üst öğrenim olarak sayılır etkisi vardır
2- Keza değilse derece ve kademe dışında herhangi bir etkisi olmuyor
18
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?