Ödenmeyen Nöbet Ücretine Mahkemeden Emsal Karar

669 sayılı KHK ile TSK bünyesinden Sağlık Bakanlığına geçişi yapılan uzman doktorun nöbet ücretinin ödenmemesi üzerine açtığı davada mahkeme doktoru haklı buldu. Mahkeme eşitlik ilkesine aykırı bulduğu idari işlemi iptal ederek nöbet ücretinin hekime ödenmesine karar verdi.

Mevzuat 18.09.2021, 16:53 18.09.2021, 16:57 Güler Sağlam
Ödenmeyen Nöbet Ücretine Mahkemeden Emsal Karar

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesinde sağlık kurumlarında görev yapan sağlık çalışanlarının kadroları,  669 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Sağlık Bakanlığı’na bağlı devlet hastaneleri kadrolarına devredilmişti.

Kadroya geçiş yapan uzman doktora idarenin nöbet ücretini ödememesi üzerine doktor tarafından olay yargıya taşındı.

Isparta İdare Mahkemesi’nde görülen dava sonucunda yerel mahkeme idarenin, “Askeri hekim olarak görev yapan personele zaten sağlık hizmetleri tazminatının ödendiği, talep edilen nöbet ücretlerinin de bu ödenek içinde verildiği” gerekçesini hukuka aykırı bularak iptal etti.

Mahkeme, aynı kadroda görev yapan doktorların bu ücretten yararlanması karşısında, davaya konu olan doktorun nöbet ücretinden yararlanamamasını kamu görevlileri arasında açık ayrım oluşturduğunu belirterek, işletilecek yasal faiz ile birlikte nöbet ücretinin doktora ödenmesine karar verdi.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?