PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

NTV Prof. Dr. Cem Kılıç Tek Tek Anlattı: 3600 Ek Göstergeden Kimler Yararlanacak?

Memurların merakla beklediği 3600 Ek gösterge düzenlemesinde sona yaklaşıldı. Ek göstergenin artmasıyla maaşların ve ikramiyelerin artacağıyla ilgili TOBB ETÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Kılıç'tan önemli açıklamalar geldi.

Mevzuat 21.01.2022, 01:30 Zeynep Elmalı
NTV Prof. Dr. Cem Kılıç Tek Tek Anlattı: 3600 Ek Göstergeden Kimler Yararlanacak?

Unvan, sınıf, hizmet ve derecelere göre farklılık gösteren ek gösterge, bir başka adıyla da katsayı, devlet memurlarının maaşlarının hesaplanmasında uygulanan bir hesaplama yöntemi. Ek gösterge arttıkça maaş da artıyor.

BU ARTIŞTAN KİMLER YARARLANACAK?

"NTV'ye Sorun" programında 3600 ek gösterge konusuna ilişkin merak edilen soruları yanıtlayan TOBB ETÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Kılıç, özetle şunları söyledi:

"Bakanlık şu anda farklı senaryolar üzerinde çalışıyor. Aslında başında söylenen belirli meslek grupları vardı. Polisler, hemşireler, din görevlileri öğretmenler gibi. Yanılmıyorsam bu meslek kategorilerinin dışında da bir düzenleme yapılacak gibi. Henüz daha bunun ayrıntılarına ulaşamadık ama Bakanlık muhtemelen Çalışma Genel Müdürlüğü'nde bir komisyon oluşturdu ve bunlar çalışmalarına devam ediyorlar."

"EMEKLİLİK İKRAMİYELERİ VE EMEKLİ MAAŞLARI DA ARTACAK"

Belirli gruplara ve meslek kategorilerine eğer 3600 ek gösterge gelirse, bundan hem çalışanlar, memurlar hem de emeklililerin istifade edebileceklerinin altını çizen Prof. Dr. Cem Kılıç, "Kabaca söylüyorum aylıklarda yüzde 20-25'ler civarında bir artışa neden olacağı ifade ediliyor.

Sadece mevcut çalışanların aylıklarında değil, emekli aylıklarında da hatta daha da önemlisi emekli ikramiyelerinde de artışa neden olacak. Özellikle 2000 sonrasında emekli olanlar açısından kaba bir hesapla 3600 ek gösterge sistemi devreye girerse ikramiyelerde 20-25 bin liraya varan bir farklılık ortaya çıkacak" diye konuştu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın çalışması tamamlandığında konu sendikalarla da görüşülecek.

Çalışmanın 2022'nin ilk yarısında ise Meclis gündemine gelmesi bekleniyor.

Kaynak: NTV

Yorumlar (3)
hemşire 4 ay önce
bizim hekimlerden ne eksiğimiz var daha farklı ek göstegedeyiz yazık valla
kry 4 ay önce
Sizce bir eksiğiniz yok yani...
SAĞLIKÇILAR 4 ay önce
3600. EK GÖTERGEYİ YALNIZ VE YALNIZ BEKÇİLER BİDE TAŞERONLAR HAK EDİYOR DİĞERLERİ BOŞ HELE SAĞLIKÇILARA AMAN HA AMAN DAHA ÖNCE VERİLENİ DE ALIN. ÇÜNKÜ ARTIK AKIL VE MANTIK ARAMIYORUM. MALESEF BÖYLE KİME NE DİYECEĞİMİZİ ŞAŞIRDIK KİMSELERİN UMURUNDA DEĞİLİZ.
24
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?