Memurun Süt İzniyle İlgili Bilinmesi Gerekenler!

Doğum yapmış memurlara tanınan sür izniyle ilgili internette memurlar tarafından en çok aratılan sorulara cevap verdiğimiz makalemizde; memur süt izni süresi, ikiz üçüz doğumda süt izni, çocuğu ölen memur süt izni kullanabilir , süt izni nasıl alınır, doğum sonrası bayan memur süt izni, memur babaya süt izni verilir mi? gibi soruların cevabı yer alıyor.

Mevzuat 19.09.2020, 21:59
Memurun Süt İzniyle İlgili Bilinmesi Gerekenler!

Doğum yapan memurun süt izni hakkında merak edilenler

Bayan memurların doğum yapması halinde kullanma hakları bulunan süt izinleri hususunda merak edilen hususları başlıklar halinde bu yazımızda açıklamaya çalışacağız.

Doğum Yapan memur Süt izni talebini nasıl yapar ?

Memur, doğum sonrası analık izni süresi bitiminden itibaren yarım gün izin hakkından mı yoksa süt izninden mi yararlanmak istediğini çalıştığı kurumuna dilekçe ile bildirecektir.

Doğum yapan memurun süt izni süresi ne kadardır?

Memura, doğum sonrası analık izni süresinin bitim tarihinden itibaren ilk altı ayda günde üç saat, ikinci altı ayda günde bir buçuk saat süt izni verilir.

İkiz üçüz doğum yapan memurların süt izni süresi ne kadardır?

TIKLAYIN

Çoğul doğumlarda da süt izni süresi aynıdır.Yani memurun ikiz üçüz doğum yapmış olması süt izninde herhangi bir değişikliğe neden olmamaktadır.

Süt izninin kullanımında dikkat edilecek diğer hususlar nelerdir ?

a) Süt izninden sadece kadın memur yararlanır.

b) Süt izninin hangi saatler arasında ve günde kaç kez kullanılacağı memur tarafından belirlenir.

c) Memur, süt izninden ve 657 sayılı Kanunun 104 üncü maddesinin (F) fıkrasında yer alan yarım gün izin hakkından aynı anda yararlanamaz.

ç) Süt izninin, memurun çocuğunu emzirmesi için günlük olarak kullanması gereken bir izin hakkı olması sebebiyle bu izin birleştirilerek sonraki günlerde kullanılamaz.

d) Süt iznini kullanmakta iken çocuğun ölümü halinde memur bu iznin kalan süresini kullanamaz.

Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Çalıştığınız birimden memnun musunuz?