Memuru Gören Kamera Takip Sistemine İptal Kararı!

ODTÜ'ye bağlı yurtlarda, danışma bürolarında çalışan personeli takip amacıyla kamera sistemi kurulmuştur. Açılan davada, Ankara 3. İdare Mahkemesi, kamera sisteminin bankolarda çalışan personeli doğrudan görmesi gerekçesiyle, kamera takip sisteminin özel hayatın gizliliğini ihlal ettiğine karar vermiştir.

Memuru Gören Kamera Takip Sistemine İptal Kararı!

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Rektörlüğü Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı Yurtlar Müdürlüğü'ne bağlı yurtların danışma bürolarında personeli kamerayla takip uygulaması başlatmıştır.

Eğitim Sen tarafından açılan davada, Ankara 3.İdare Mahkemesi 27.12.2019 gün ve E: 2019/424, K: 2019/2758 sayılı kararıyla iptal kararı vermiştir.

TIKLAYIN

Anılan kararda;
- kamera sisteminin masalarda ve bankolarda çalışan personeli doğrudan gören ve izleyen şekilde olduğu, 
- kamera sisteminin yerleştirildiği konum ve çektiği alan dikkate alındığında işyerinin güvenliğini sağlama amacını aşarak, doğrudan çalışan memurun kendisinin, diğer memurlarla ya da iş sahipleriyle ilişkisinin ve kamu hizmetinin görülmesi sırasında yaptığı her türlü haberleşmesinin, çalışma alanı ve masasının gözlemlendiği,
kamera takip sisteminin kurulmasının özel hayatın gizliliğini ihlal ettiği belirtilmiştir.

Anılan kararı okumak için tıklayınız.

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2020, 16:11

saglikpersonelihaber.net IOS ve Android Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel haberlerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

SaglikPersonelHaber.Net Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

SaglikPersonelHaber.Net IOS Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

Instagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

TeleGram Kanalımıza Buradan Üye Ol

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER