Memurların Haftalık Çalışma Saati Ne Kadardır?

Memurların iş hayatında çalışma saatleri, sık sık merak edilen bir konu. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 99. maddesinde açık ve net olarak açıklanan memurların mesai saatleri, bu konuya açıklık getiriyor. Peki Memurlar günde kaç saat çalışır? Memurların haftalık çalışma saatleri değişiklik gösterir mi? Memurların aylık ne kadar çalışır? İşte konuyla ilgili merak edilenler…

Memurların Haftalık Çalışma Saati Ne Kadardır?

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 99. maddesinde memurların mesai saatleri açık ve net olarak açıklanmıştır.

Memurlar günlük 8 saat olmak üzere haftalık 40 saat çalışma süresine sahiptir. Memurlar için Cumartesi ve Pazar günleri tatil günü olarak düzenlenmiştir. Lakin bu cümleler, her memur hafta sonu izinlidir, anlamı taşımamaktadır. Özel kanunlar, Cumhurbaşkanlığı kararnameleri ve kanuna göre düzenlenen yönetmelikler ile memurların, kamu kurum ve kuruluşlarının verdikleri hizmetlere göre, farklı çalışma saatleri olabilmektedir. Yurt dışında görev yapan memurlar ile ilgili, Cumhurbaşkanı tarafından çalışma günleri veya hafta sonu tatilleri değiştirilebilmektedir.

TIKLAYIN

MEMURLARIN GÜNLÜK ÇALIŞMA SAATLERİ DEĞİŞİKLİK GÖSTERİR Mİ?

Memurların günlük çalışma saatleri, mesainin kaçta başlayacağı veya memurların mesaisinin kaçta biteceği, memurların öğle dinlenme süreleri, bölgelerin ve hizmetin özelliklerine göre değişiklik gösterebilmektedir. İllerde mesai saatleri değişikliği Valiler tarafından yapılırken merkezde Cumhurbaşkanınca gerçekleştirilir

ENGELLİ MEMURLARIN ÇALIŞMA SAATLERİ NASIL BELİRLENİR?

Engelli olan memurların mesai saatleri ile ilgili düzenlemede, yine 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu içerisinde yer almaktadır. Engelli memurların engel durumu, hizmet gerekleri, iklim ve ulaşım şartları göz önünde bulundurulmak suretiyle günlük çalışmanın başlama ve bitiş saatleri ile öğle dinlenme süreleri merkezde üst yönetici, taşrada ise mülki amirler tarafından düzenlenebilmektedir.

saglikpersonelihaber.net IOS ve Android Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel haberlerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

SaglikPersonelHaber.Net Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

SaglikPersonelHaber.Net IOS Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

Instagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER