Memur Ek Mal Bildirimi Ne Zaman Yapılır? Ek Mal Bildirimi Dilekçe Örneği

Memur mal bildirimini ne zaman yapmalı? Ek Mal Bildirimi hangi hallerde verilir? Ek mal bildirimi ne zaman verilir? gibi sorular dönem dönem gündeme gelmekte. Peki memur hangi hallerde ek mal bildirimi vermelidir?

Mevzuat 19.07.2021, 01:48 20.07.2021, 14:13 Güler Sağlam
Memur Ek Mal Bildirimi Ne Zaman Yapılır? Ek Mal Bildirimi Dilekçe Örneği

Memur mal bildirimi vermesiyle ilgili mevzuat olan 3628 sayılı Kanun ve ilgili Yönetmelik gereğince örneğin; 5.000 TL net maaşı olan bir memur, kendisi, eşi ve bakma yükümlü olduğu çocuklarının ilave birikimlerimleri de dahil olmak üzere toplam 25.000 TL ilave birikim olması durumunda bir ay içerisinde ek mal bildirimini Kurumuna ibraz etmelidir. Burada bir aylık süreye özellikle dikkat çekmek isteriz.

Mal bildirimi kamu hizmetlerine girenler bakımından anayasal bir yükümlülüktür. Anayasının 71. maddesinde "Kamu hizmetine girenlerin mal bildiriminde bulunmaları ve bu bildirimlerin tekrarlanma süreleri kanunla düzenlenir. Yasama ve yürütme organlarında görev alanlar, bundan istisna edilemez." denilmektedir.

Devlet Memurları Kanunu'nun 14. maddesinde ise, Devlet memurlarının, kendileriyle, eşlerine ve velayetleri altındaki çocuklarına ait taşınır ve taşınmaz malları, alacak ve borçları hakkında, özel kanunda yazılı hükümler uyarınca, mal bildirimi verecekleri hükme bağlanmıştır. Hem Anayasada hem de 657 sayılı Kanunda bahsi geçen kanun 3628 sayılı Mal Bildiriminde Bulunuluması, Rüşvet ve Yolsuzluklarla Mücadele Kanunudur. Mal bildirimine ilişkin hususlar hem 3628 sayılı Kanun hem de bu Kanuna dayalı olarak yürürlüğe konulan Mal Bildiriminde Bulunulması Hakkında Yönetmelikte düzenlenmiştir.

3628 sayılı Kanun ve ilgili Yönetmelik uyarınca sonu sıfır ve beş ile biten yıllarda genel mal bildirimi verilmesi, genel mal bildirimi dışında mal varlığında önemli bir değişiklik olduğunda bir ay içinde ek mal bildirimi verilmesi gerekmektedir.


Mal Beyanında Bulurken Nelere Dikkat Etmelisiniz?-TIKLAYIN


  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

Yönetmeliğin 10. maddesine göre memurlar; eşleri, velayeti altındaki çocukları ve kendilerinin şahsi mal varlıklarında önemli bir değişiklik olduğunda, değişikliği izleyen bir ay içinde yeni edindikleri mal, hak, gelir, alacak ve borçlara münhasır olmak üzere ek mal bildirimi vermek zorundadırlar. Yönetmeliğe göre mal varlığında meydana gelen memurun net aylık tutarının beş katı tutarındaki artış mal varlığındaki önemli değişikliğin ölçüsü olup, bu tutarda banka hesabında birikim yapılan para da ek mal beyanını gerektirmektedir.

Sonuç olarak, 5.000 TL net maaşı olan bir memurun kendisi, eşi ve velayetleri altındaki çocuklarının ilave birikiminin 25.000 TL ye ulaşması halinde bir ay içinde ek mal bildirimi verilmesi gerektiğini, genel mal bildirimi döneminde banka hesabındaki toplam paranın, ek mal bildiriminde ise ilave birikim yapılan 25.000 TL ve üzeri tutarın beyan edilmesi gerektiğini değerlendirmekteyiz.

Ek Mal Bildirimi Dilekçe Örneği için tıklayınız

MEMURLARIN MAL BİLDİRİMİ YAPMASI MECBURİ Mİ?

Memurların mal bildirim beyanında bulunmaları mecburidir. Hatta bazı My memur takipçileri mal beyanında bulunmamak disiplin cezası gerektirir mi? şeklinde soru yöneltmektedir. Sorularının cevabı ise kesinlikle evettir. Mal bildiriminde bulunmamak 657 sayılı Devlet memurları Kanununa göre, Kademe ilerlemesinin durdurulması cezasını gerektirir. Bu kapsamda memurun kademe ilerlemesi,1 - 3 yıl arasında durdurulabilir.


Aylıksız İzindeki Memur Mal Bildirimi Verecek Mi? CEVABI İÇİN TIKLAYINIZ


MEMURLAR HER EDİNDİĞİ MAL VE PARA İÇİN BİLDİRİM VERMEK ZORUNDA MI?

Kamu personelleri her mal edinimi yada gelir artışı için bildirimde bulunmalarına gerek yoktur. Lakin eğer edindikleri mal veya gelir kendisine yapılan aylık net ödemenin 5 katından fazla tutarda ise, mal bildiriminde bulunmak  yani ek bildirim yapmak zorundadır.

MAL BİLDİRİM FORMU İÇİN TIKLAYINIZ

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
9
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?