PERSONEL SAĞLIĞIN Whatsapp Haber Kanalı İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Mahkemeden Ödenmeyen İcap Nöbeti İçin Emsal Karar: Hekimlik Kriteri Aranmaz

İcap nöbeti görevi verilen ancak karşılığında nöbet ücreti ödenmeyen sağlık personeli için açılan davada örnek bir karar çıktı. Mahkeme, sağlık personeline nöbet ücretinin yasal faiziyle birlikte ödenmesine hükmetti.

Mevzuat 12.11.2022, 21:30 15.11.2022, 22:10 Cansu Polat
Mahkemeden Ödenmeyen İcap Nöbeti İçin Emsal Karar: Hekimlik Kriteri Aranmaz

Manisa’da bir hastanede Perfüzyonist kadrosunda görev yapan sağlık personeline icap nöbeti görevi verildiği halde icap nöbet ücreti ödenmedi.

Perfüzyonist’in üye olduğu Genel Sağlık İş Sendikası, ödenmeyen icap nöbet ücretini yargıya taşıdı.

Genel Sağlık İş tarafından açılan dava Manisa 2. İdare Mahkemesinde karara bağlandı. Mahkeme icap nöbetinin ücretinin yasal faiziyle birlikte Perfüzyonist Sağlık Personeline ödenmesine karar verdi.

Kalp-akciğer makinesini kullanarak beden dışı kan dolaşımını yöneten sağlık meslek mensupları, perfüzyonist olarak adlandırılıyor.

Çalışanın “hekim dışı” olması gerekçe gösterilerek nöbet ücretinin ödenmemesi üzerine Genel Sağlık-İş Sendikası, yargıya taşımıştı. Mahkeme, “İcap nöbetinin yalnızca uzman hekimler tarafından tutulan bir nöbet şekli olduğuna dair bir düzenleme bulunmadığı, aksine ilgili maddede ‘icap nöbeti tutan memurlar ve sözleşmeli personel’ denilmek suretiyle kapsamın geniş tutulduğunu” belirterek nöbet ücretinin ödenip ödenmemesi konusunda uzman hekimlik kriterinin uygulanmasının yasal olarak mümkün olmadığı ifade edildi.

Yorumlar (1)
hakan 2 hafta önce
diğer sendikalar boş konuşur genel sağlık iş yapar