PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Mahkeme, Uzman Doktorlar Dışındaki Sağlık Personeline İcap Nöbet Ücreti Verilmesinin Önünü Açtı

Manisa 1. İdare Mahkemesi tarafından icap nöbet ücretleriyle ilgili verilen karar sonrası uzman doktorlar dışında sağlık personeline icap nöbeti ücreti verilmemesi hukuka uygun bulunmadı.

Mevzuat 11.01.2023, 02:02 11.01.2023, 13:19 Cansu Polat
Mahkeme, Uzman Doktorlar Dışındaki Sağlık Personeline İcap Nöbet Ücreti Verilmesinin Önünü Açtı

Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü hekim ve uzman hekim dışında kalan sağlık personeline icap nöbet ücretinin ödenemeyeceğini dair görüş yazısı yayımlamıştı.

Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü görüş yazısında Maliye Bakanlığı’nın 2015 yılına ait görüş yazısı gerekçe gösterilmiş ve hekimlerle uzman hekimler dışındaki sağlık çalışanlarına icap nöbet görevi verilmesine rağmen icap nöbet ücretleri ödenmeyeceği talimatlandırılmıştı.

Manisa’da Perfüzyonist kadrosunda görev yapan bir sağlık personeli icap nöbeti tuttuğu halde icap nöbet ücreti alınmamasıyla ilgili yargıya başvurdu.

Manisa 1. İdare Mahkemesi tarafından yapılan yargılama sonucunda, “…Buna göre, 657 sayılı Kanunun Ek 33. maddesinde, icap nöbetinin yalnızca uzman hekimler tarafından tutulan bir nöbet şekli olduğuna dair bir düzenleme bulunmadığı, aksine maddede icap nöbeti tutan memurlar ve sözleşmeli personel denilmek suretiyle kapsamın geniş tutulduğu ve icap nöbeti tutan memur ve sözleşmeli personele bu nöbetin karşılığında izin kullandırılması, şayet tutulan nöbet izin kullandırılarak karşılanamıyorsa da nöbet ücreti ödenmesi gerektiğinin hüküm altına alındığı dikkate alındığında, fiilen icap nöbeti tutan ve bu nöbet karşılığında kurumunca izin kullanmasına müsaade edilmeyen memurlar ile sözleşmeli personele, izin suretiyle karşılanamayan her bir icap nöbeti saati için, 12 saatten az olmamak ve aylık toplam 120 saati geçmemek üzere, 657 sayılı Kanunun Ek 33. maddesi uyarınca icap nöbeti ücreti ödenmesi gerektiği sonucuna varılmış olup, 657 sayılı Kanun’un Ek 33. maddesi kapsamında icap nöbeti ücretinin ödenip ödenmemesi noktasında ilgilinin uzman hekim olup olmaması şeklinde bir kriter uygulanması yasal olarak mümkün değildir.

Bu durumda, davacının icap nöbeti tuttuğu hususunda bir ihtilaf bulunmadığı gibi tuttuğu icap nöbetleri karşılığında izin kullandırıldığının da davalı idarece ortaya konulamadığı dikkate alındığında, davacıya tuttuğu icap nöbetleri için, 657 sayılı Kanunun Ek 33. maddesinin icap nöbeti ile ilgili hükümleri uyarınca icap nöbet ücreti ödenmesi gerektiğinden dava konusu işlemde hukuka uygunluk bulunmamıştır.” şeklindeki gerekçe ile davanın kabulüne, dava konusu idari işlemin iptaline ve üyemizin İCAP NÖBETİNE İLİŞKİN hak edişlerinin yasal faiziyle birlikte kendisine ödenmesine karar verilmiştir.

Yorumlar (8)
SAĞLIK EMEKÇİSİ 2 hafta önce
Bu dava GENEL SAĞLIK İŞ sendikası tarafından açılmış ve kazanılmış bir davadır bunu da belirtseydik iyi olacaktı.
hemşire 2 hafta önce
İnşAllah hekim hemşire maaş eşitliğine aykırı düzenlenen taban ek ödeme de kaldırılır amin
Hdhss 2 hafta önce
Ne yani eşit maaşı mi istiyorsun git tıp oku o zaman
SAĞLIK EMEKÇİSİ 2 hafta önce
Kamu emekçileri arasında çalışma barışına aykırı ve adil olmayan ek ödeme yönetmeliği de GENEL SAĞLIK İŞ sendikamızca davası danışta ya açılmış süreç tarafımızca takip edilmektedir.
Memduh Terteker 2 hafta önce
Buçuk Ali bunu duymasın. Sarayla kötü olmamak icin aninda karşi dava açıp iptal ettirir ellam. :D
Atasoy 2 hafta önce
Ancak Kadir'e yazarlar bize yazmazlar, icabı.
Elazığ 2 hafta önce
Bu kanun Elazığ'da uygulanmıyor İSM hekim dışı personele icap vermiyor
Günün Anketi Tümü
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.