Mahkeme Laboratuvar Personeline Acil Farkı Ödenmesine Karar Verdi!

Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesinde laboratuvar teknisyeni olarak görev yapan Mehmet Özkuk’un acil servise hizmet verdiği sürelerde nöbet ücretinin %50 artırımlı ödenmesi için idareye yaptığı başvuru reddedilmişti.

Mevzuat 08.02.2021, 19:40 08.02.2021, 23:47 Güler Sağlam
Mahkeme Laboratuvar Personeline Acil Farkı Ödenmesine Karar Verdi!

Red işlemi nedeniyle Uşak İdare Mahkemesinde dava açılmıştı. Mahkemenin red işleminin hukuka uygun bulması nedeniyle de istinaf mahkemesine itiraz edilmişti. 

İtirazımızı görüşen İzmir Bölge İdare Mahkemesi Beşinci İdari Dava Dairesi verdiği kararda riskli birimlerde görevlendirme değil bu birimlere hizmet verecek şekilde nöbet tutulmasının  %50 artırımlı nöbet ücreti almak için yeterli olduğuna dikkat çekti.

Mahkeme kararında “ Nöbet görevini ifa etmekte iken acil servis hastalarına da hizmet veren laboratuvar biriminde görevli davacıya %50 oranında artırımlı nöbet ücretinin ödenmesi gerektiğinden, aksi yönde tesis edilen işlemde hukuka uyarlık bulunmamaktadır” denildi.

TIKLAYIN

,

Mahkeme yoksun kalınan %50 artırımlı nöbet ücretlerini başvuru tarihinden itibaren ödenmesine hükmederek istinaf başvurusunun kabulüne ve idare mahkemesinin kararının kaldırılarak iptal edilmesine hükmetti. 

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (2)
Sağlıkcı 4 hafta önce
Bu yeni değil 2 yıl önceki sağlık senin kazanımı
sğlıkçı 4 hafta önce
acil farkı veren hastane varmı? bizim hastane vermiyor
-1
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?