Lise ve Önlisans Mezunu Memurlar Hangi Ek Göstergeyi Alabiliyor!

Memurlara uygulanan hizmet sınıfları, görev türleri, eğitim durumları ve aylık aldıkları dereceler gibi kıstaslarla ek göstergeler verilerek aylık ücretlerinin yanında emeklilik hakları da korunuyor.

Mevzuat 28.09.2020, 12:54
Lise ve Önlisans Mezunu Memurlar Hangi Ek Göstergeyi Alabiliyor!

Aylıklarını 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre alan memurların aylık maaş miktarını ve Devlet memurlarının emekli olmaları halinde alacakları emekli maaşı ve emekli ikramiyesi miktarını etkileyen bir unsur olması nedeniyle memurlar tarafından önemsenen ek göstergeler, ortaöğretim (lise) ve önlisans mezunu memurlar (yardımcı hizmetler sınıfı kapsamında görev yapanlar hariç) hakkında sadece ilk dört derecelerde uygulanmaktadır.

Ortaöğretim (lise ve dengi okul) mezunu memurların ek göstergesi

Lise veya dengi (mesleki/teknik) okul mezunu olarak çeşitli unvanlarda görev yapan Devlet memurlarının ek göstergesi (yardımcı hizmetler sınıfında olanlar hariç), 5 hizmet sınıfında her unvan için dereceler itibariyle aynı seviyede belirlenmiştir.

Öte yandan, öğrenim durumları itibariyle azami yükselebilecekleri derecelerin dördüncü kademesinden aylık almaya hak kazanan memurlar bir üst dereceye yükselebildiğinden, eğitim durumları itibariyle en çok 3 üncü dereceye kadar yükselebilen lise mezunu Devlet memurları 2 nci derecenin altıncı kademesine kadar ilerleyebilmektedirler.

TIKLAYIN

Önlisans (2 yıl süreli yükseköğrenim) mezunu memurların ek göstergesi

Önlisans mezunu olarak çeşitli unvanlarda görev yapan Devlet memurlarının ek göstergesi (yardımcı hizmetler sınıfında olanlar hariç), Teknik Hizmetler Sınıfına dahil 3 ve 4 üncü dereceler dışında 5 hizmet sınıfındaki her unvan için dereceler itibariyle aynı seviyede belirlenmiştir.

Kaynak: Memurun Yeri

Yorumlar (1)
Sağlık 1 ay önce
Eşit işe eşit ücret verilse işçilerdeki gibi böyle saçma hesaplamalar olmaz herkes adaletli maaş alır....
11
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Çalıştığınız birimden memnun musunuz?