Kronik Hastalığı Olan Memurların İdari İzninde 60 Yaş Sınırı!

2021/13 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesiyle, Sağlık Bakanlığının belirlediği kronik hastalıklarda ilk kez 60 yaş sınırlandırması getirildi.

Mevzuat 30.06.2021, 10:45 30.06.2021, 10:55 Güler Sağlam
Kronik Hastalığı Olan Memurların İdari İzninde 60 Yaş Sınırı!

Bilindiği üzere, COVİD-19 hastalığına yönelik alınan tedbirler kapsamında bugüne kadar yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgelerinde, Sağlık Bakanlığının belirlediği kronik hastalığı bulunanlar e-nabızdan aldıkları belgelerle herhangi bir yaş sınırı olmaksızın idari izin kullanmaktaydı.

30 Haziran 2021 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 2021/13 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesinde, önceki uygulamalardan farklı olarak Sağlık Bakanlığı ve MİT hariç diğer kamu kurumlarında çalışanlardan kronik hastalığı bulunanların bu defa idari izinli sayılabilmeleri için 60 yaş ve üzerinde olması gerektiği ifade edilmiştir.

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

Dolayısıyla, önceki genelgelere göre Sağlık Bakanlığının belirlediği kronik hastalığı bulunanlar (yöneticiler hariç) yaşları 60 ve üzeri ise idari izin kullanmaya 1 Temmuz 2021'den itibaren devam edecektir. Ancak, 60 yaştan küçük olanlar ise idari izinlerini iptal ederek görevlerine dönüş yapacaktır.

Diğer taraftan idari izin verilecek bir diğer durum ise gebeliktir. Gebeliğinin yirmi dördüncü haftasından otuz ikinci haftasına kadarki süre içerisinde bulunan çalışanlar idari izinli sayılmaya devam edilecektir.

Bu iki durum dışında kalan tüm idari izinli sayılanların 1 Temmuz'dan itibaren göreve başlaması gerekmektedir.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (3)
Engelliler 5 ay önce
Engelli kronik hastalığı ülseratif kolit pankolit 60 yaşında olmamanın bir önemi varmı Salofalk granix stix piyasada yok lavman piyasada yok nerde bu yetkililer kendilerinde olsaydı bu hastalık nasıl olduğunu çok iyi anlarlardı
hakan 5 ay önce
umarım tez zamanda,şu virus belasından kurtuluruz.
Ümit 5 ay önce
Gebelerde ve 60 yas ustunde saglik bakanligi haric ibaresi gelmis yani saglik calisani isen geleceksin arkadas
5
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?