PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Kamudan İstifa Eden Sağlık Personeli Özelde Çalışırsa Nasıl Emekli Olur?

Memurluk görevinden istifa ederek işçi statüsünde özel sektörde işe başlayan nasıl emekli olur? Memur olarak da emekli olabilir mi?

Mevzuat 25.04.2022, 23:16 26.04.2022, 01:22 Cansu Polat
Kamudan İstifa Eden Sağlık Personeli Özelde Çalışırsa Nasıl Emekli Olur?

Bir sağlık personeli, 4 Ağustos 1979 doğumlu olduğunu, 5 Şubat 2001 tarihinde memur olarak işe başladığını ve hiç aralıksız olarak çalıştığını belirttiği sorusunda;

2026 yılında 25 yılını doldurmuş durumda devlet memurluğundan ayrılarak emeklilik yaşı olan 58 yaşına kadar, 11 yıl SGK’lı olarak özel sektörde çalışması durumunda; emeklilik işlemlerinin devlet memurluğu üzerinden mi yoksa SGK üzerinden mi hesaplanır sorusunun cevabı haberimizde.

Öte yandan aynı memurun emeklilik hesabının SGK üzerinden hesaplanması durumunda, devlet memurunun aldığı emekli ikramiyesi ve emekli maaşı üzerinden maddi kayıp yaşayıp yaşamayacağı da yine haberimizin detayında.

2008 yılı Ekim ayından önce çalışmaya başlamış olanlardan farklı statülerde çalışmaları olanlar hakkında son 7 yıl hizmet kuralı devam etmektedir.

Detaylar:

Son 7 yıl hizmet kuralı:

2008 yılı Ekim ayından önce çalışma hayatına başlamış olanlar hakkında hizmet bütünleşmesi işlemleri devam ettirilmekte ve son 7 yıl hizmet kuralı uygulanmaktadır. Yani, 2829 sayılı hizmetlerin bütünleşmesini sağlayan Kanun kuralları uygulanmaya devam ettirilmektedir. Bu Kanun hükümlerine göre son 7 yıl hizmetler hangi statüde geçmiş ise o statüden emeklilik şartlarının yerine getirilmesi gerekmektedir.

Emekli aylığı bağlanma sistemi:

5434 e tabi memurların emekli aylığı bağlanması sisteminde derece, kademe, gösterge, ek gösterge, taban aylığı, kıdem aylığı, özel hizmet aylığı, memur maaş katsayısı gibi unsurlar dikkate alınmaktadır. Yani, memur statüsünden emekli olunmasında görev aylığı dikkate alınmamaktadır.

İşçi statüsünde emekli aylığı bağlanması sisteminde ise prime esas kazançların ortalaması esas alınmakta, yani görev aylığının neredeyse tamamı esas alınmaktadır.

Emekli ikramiyesi ödenmesi:

25 yıl hizmetten sonra istifa edip işçi statüsünde çalışılması ve emekli aylığı bağlanması şartı ile memurluk hizmet sürelerinin tam yıllarına emekli ikramiyesi ödenmesinde bir hak kaybı ortaya çıkmaz, ne zaman emeklilik statüsünde aylık bağlanırsa o zaman memurluk hizmet sürelerine emekli ikramiyesi ödemesi yapılır.

Açıklamalarımız bağlamında sorularınızı cevaben değerlendirmelerimiz:

04.08.1979 doğumlu sağlık personeliyim. 05.02.2001 tarihinde 657 ye tabi olarak işe başladım. hic ara vermedim.

Soru 1-) 2026 yılında 25 yılımı doldurduğum da devlet memurluğundan ayrılarak 58 yaşıma kadar yani yaklaşık 11 yıl SGK li olarak özel sektörde çalışarak emekli olmuş olsam emeklilik işlemleri devlet memuru üzerinden mi SGK üzerinden mi hesaplanır.

Cevap 1- Memurluktan ayrılıp işçi statüsünde çalışmaya başlamanız ve bu çalışmalarınız 3 yıl 6 ay ve daha fazla olması halinde memur statüsünden emekli olamazsınız. Tamamıyla işçi statüsünde emeklilik şartlarına tabi olursunuz. İşçi statüsünden emekli olacağınız için de emeklilik aylıklarınız işçi statüsünden hesaplanır.

Soru 2-) SGK üzerinden hesaplanırsa devlet memuruna göre emekli ikramiyesi ve emekli maaşında maddi kayıp yaşar mıyım?

Cevap 2- Memurluktan ayrılıp emeklilik yaşınıza kadar işçi statüsünde çalışmanız halinde her durumda işçi statüsünden emekli aylığınız bağlanır, İşçi statüsünden emekli aylıklarınız bağlansa da emekli aylığınızın bağlandığı tarih itibariyle memurluk hizmet sürenizin tam yıllarına karşılık emekli ikramiyesi tutarlarını alırsınız, bir hak kaybı yaşamazsınız. Ancak, emekli aylığı bağlanması sistemleri tamamıyla farklı olacağından, yani memurlarda belirttiğimiz gibi derece, kademe sistemi uygulanır, işçilerde ise çalışma hayatları içerisindeki toplam prime esas kazançların ortalaması (yüksek tutarda görev maaşı alınması avantajlı olmaktadır) uygulanır, bu bakımdan bir hesaplama yapmamız mümkün olmamaktadır. Ancak, memur ve işçi emekli aylığı arasında farklılığın olması kaçınılmaz olacaktır.

Kaynak: Kaynak: Memurlar.Net
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?