Kamu Yararına Aykırı Nöbete Mahkemeden İptal!

Eskişehir 1. İdare Mahkemesi verdiği kararda Hastanın hayata döndürülebilmesi için son derece kısıtlı bir zamanın söz konusu olduğu mavi kod uygulamasında görev yapacak doktorların bu konuda uzman veya özel bir eğitim almış olması gerektiğine vurgu yaptı.

Kamu Yararına Aykırı Nöbete Mahkemeden İptal!

Türk Sağlık-Sen Tarafından Yapılan Açıklamada;

Eskişehir’de görev yapan tıbbi  mikrobiyoloji uzmanı doktor üyemize yazılan mavi kod nöbetinin iptal edilmesi için sendikamız tarafından dava açılmıştı. 

TIKLAYIN

Davayı görüşen Eskişehir 1. İdare Mahkemesi verdiği kararda Hastanın hayata döndürülebilmesi için son derece kısıtlı bir zamanın söz konusu olduğu mavi kod uygulamasında görev yapacak doktorların bu konuda uzman veya özel bir eğitim almış olması gerektiğine vurgu yaptı. Mahkeme bu alanda açık var ise de konunun uzmanı klinik hekimler ile bu açığın giderilerek kamu menfaati sağlanarak bu hizmetinin yürütülmesi gerektiğine dikkat çekti.  Aksi durumda ise telafisi olanaksız sonuçlar ortaya çıkabileceği belirtildi. 

Mahkeme bu nedenlerle kamu yararı gereği tıbbi klinik alanlarda uzman hekimlerce yürütülmesi gereken Mavi kod Uygulama Nöbetinin, Tıbbi Mikrobiyoloji uzmanı tarafından tutulması ile ilgili işlemde hukuka uyarlılık bulunmadığına hükmetti.

Nöbet ile ilgili işlemin iptaline hükmetti.

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2020, 16:32

saglikpersonelihaber.net IOS ve Android Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel haberlerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

SaglikPersonelHaber.Net Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

SaglikPersonelHaber.Net IOS Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

Instagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
YORUMLAR
Filiz
Filiz - 2 ay Önce

Sayın editör bey sayın bakanımızın görevleri neler gördüğümüz kadarıyla sağlığı sendikalar ve recep akdağ ekibi idare ediyor

SIRADAKİ HABER