Kamu Yararına Aykırı Nöbete Mahkemeden İptal!

Eskişehir 1. İdare Mahkemesi verdiği kararda Hastanın hayata döndürülebilmesi için son derece kısıtlı bir zamanın söz konusu olduğu mavi kod uygulamasında görev yapacak doktorların bu konuda uzman veya özel bir eğitim almış olması gerektiğine vurgu yaptı.

Mevzuat 06.02.2020, 09:56 06.02.2020, 16:32 Güler Sağlam
Kamu Yararına Aykırı Nöbete Mahkemeden İptal!

Türk Sağlık-Sen Tarafından Yapılan Açıklamada;

Eskişehir’de görev yapan tıbbi  mikrobiyoloji uzmanı doktor üyemize yazılan mavi kod nöbetinin iptal edilmesi için sendikamız tarafından dava açılmıştı. 

TIKLAYIN

Davayı görüşen Eskişehir 1. İdare Mahkemesi verdiği kararda Hastanın hayata döndürülebilmesi için son derece kısıtlı bir zamanın söz konusu olduğu mavi kod uygulamasında görev yapacak doktorların bu konuda uzman veya özel bir eğitim almış olması gerektiğine vurgu yaptı. Mahkeme bu alanda açık var ise de konunun uzmanı klinik hekimler ile bu açığın giderilerek kamu menfaati sağlanarak bu hizmetinin yürütülmesi gerektiğine dikkat çekti.  Aksi durumda ise telafisi olanaksız sonuçlar ortaya çıkabileceği belirtildi. 

Mahkeme bu nedenlerle kamu yararı gereği tıbbi klinik alanlarda uzman hekimlerce yürütülmesi gereken Mavi kod Uygulama Nöbetinin, Tıbbi Mikrobiyoloji uzmanı tarafından tutulması ile ilgili işlemde hukuka uyarlılık bulunmadığına hükmetti.

Nöbet ile ilgili işlemin iptaline hükmetti.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (1)
Filiz 13 ay önce
Sayın editör bey sayın bakanımızın görevleri neler gördüğümüz kadarıyla sağlığı sendikalar ve recep akdağ ekibi idare ediyor
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?