PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Kamu Sürekli İşçileri Kılık Kıyafet Düzenlemesine Tabi midir?

Taşerondan kadroya geçerek kamuda 4D statüsünde görev yapan sürekli işçilerin kılık kıyafet Yönetmeliğine tabi olup olmadığı ile ilgili detaylar haberimizde..

Mevzuat 28.05.2022, 10:38 Cansu Polat
Kamu Sürekli İşçileri Kılık Kıyafet Düzenlemesine Tabi midir?

Kamuda çalışan 4d ve sürekli işçiler kıyafet yönetmeliğine dahil mi?

Kamuda çalışan memurlarla birlikte kamuda çalışan işçilerde kılık kıyafet yönetmeliğine tabidirler. Kılık Kıyafet yönetmeliğinde yer alan düzenlemelere aykırı davranan kamu işçilerine memurlara öngörülen cezalar kıyasen işçilere uygulanmak zorundadır. Kılık Kıyafet yönetmeliğinin 2 . maddesinde yönetmeliğin kapsamı belirlenmiştir.

"Madde 2 – Bu Yönetmelik, genel ve katma bütçeli kurumlar, mahalli idareler, döner sermayeli kuruluşlar ve kamu iktisadi teşebbüsleri ile bunların iştirakleri ve müesseselerinde çalışan her sınıf ve derecedeki memurlar, sözleşmeli ve geçici görevle çalışan personel ile işçilerin kılık ve kıyafetlerinin düzenlenmesine ilişkin esasları kapsar" hükmü gereğince kamu işçileri kılık kıyafet yönetmeliğine tabi olarak çalışmaktadırlar.

Kılık kıyafet yönetmeliğinin 13. maddesinde yer alan düzenlemeye göre işçiler ile yapılan toplu sözleşmelerine kılık kıyafet yönetmeliğine aykırı hükümler konamaz.

Madde 13 – Toplu İş Sözleşmesi, Grev ve Lokavt Kanunu hükümlerine göre düzenlenen Toplu İş Sözleşmelerine bu Yönetmeliğe aykırı hükümler konulamaz. Toplu İş Sözleşmeleri halen yürürlükte olan kuruluşlar için (Sözleşmenin yenilenmesine kadar) bu Yönetmelik hükümleri uygulanır.

Kılık kıyafet yönetmeliğine aykırı davranan işçilere uygulanacak olan cezalara ilşkin düzenleme ise yönetmeliğin 16. maddesinde belirlenmiştir.

Cezai Hükümler Madde 16 – Bu Yönetmeliğe aykırı hareket edenlere 657 sayılı Devlet memurları Kanununun disiplin cezalarına ilişkin hükümleri uygulanır. İş Kanununa tabi işçilere de aynı derecedeki cezai hükümler uygulanır

Yorumlar (6)
sağlıkçı 1 ay önce
hastanede tasarondan gecen isciler doktormü, hemşiremi yada yöneticimi ayırtetmek zor. havalarıda cabası
sağlıkçı 1 ay önce
yani konu kıyafet olunca tasarondan gecen isciler neden doktor yada hemsire kiyafeti giyip kendilerini farklı pozisyonda gösterirler ki, vs.vs.vs.
İşçi 1 ay önce
Kanunen her yıl verilmesi gereken iş formaları idareler tarafından alınmadığı için olabilir mi ? Parayla alınacak iş forması yok maalesef
İşçi 1 ay önce
İşçiler size birşeymi yapıyor
sağlıkçı 4 hafta önce
birşeyler yapıyormu, yaptırıyormu bilemem ama, konu kişiyi konumundan farklı göstererek caka atması yani doktor yada hemşireymiş görüntüsü vermesi (istisnalara laf yok.)
yaaa etme bulma dünyası 4 hafta önce
işçileri müdür yardımcısı yaptınız helal olsun yürü sizi kim tutar ama sandık geldi haberiniz yok evet yanlış duymadınız işçi ve müdür yardımcısı senelerdir en az 10 yıldır müdür yardımcısı ve benden oy isteyeceksin öyle mi ben de 4 üniversite bitirecem yüksek lisan yapacam sana oy verecem öyle mi?
20
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?