PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Kadroya Geçirilecek Sözleşmeli Personelin Mazeret Tayin Hakkı Olacak mı?

Sözleşmeli personele kadro taslağı meclise sunuldu. Uzman isimden kadroya geçecek sözleşmeli personelin mazeret tayin hakkı verilecek mi sorusuna yanıt geldi.

Mevzuat 15.01.2023, 13:19 15.01.2023, 13:32 Cansu Polat
Kadroya Geçirilecek Sözleşmeli Personelin Mazeret Tayin Hakkı Olacak mı?

28 Kasım 2022 tarihinden önce sözleşmeli olarak göreve başlayan kamu çalışanları kadroya geçirilecek. 28 Kasım 2022 tarihinden sonra işe başlayanlar ise 3 + 1 sözleşmeli statüde istihdam edilmeye devam edilecek.

Geçtiğimiz gün yayınlanan sözleşmeli personele kadro verilmesini öngören taslak kanun metninde mazeret tayinleri hakkında soru işaretleri belirdi.

Kanun taslağının yorumlayanlar, mazeret tayini hakkı olduğunu belirtirken kimileri ise bu hakkın olmadığını hatta 3 yıldan 4 yıla çıkarıldığını savundu.

Konu hakkında uzman isimden açıklama geldi. Harun Yeşilova yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

''Sözleşmeliden kadroya geçiş sürecindeki istişarelere göre sözleşmeli olup kadroya geçenler için adaylık kaldırılmış olma şartı yeterli… Görüşme sonucuna göre 28 Kasımdan önce göreve başlayanların tümünü kadroya geçeceği ve kadroluların tabi olduğu yer değiştirme yönetmeliği neyse onun uyugulanacağını vurgulandı. Bunun için özür grubu atamaları için 4 yıl bekleme şartı yok.''

Öte yandan Sözleşmeli personele kadro düzenlemesine göre; MADDE 3'e göre, 4 yılını doldurmuş olan personel bekleme şartı olmaksızın isteğe bağlı yer değiştirme kurasına (tayin) dahil olabilecektir.

Yorumlar (11)
Sörc 2 hafta önce
Yani var mı yok mu? Eğitim mazereti kullanabilecek miyim?
Elif 2 hafta önce
Bu konuda bilgi alabildiniz mi
Salll 2 hafta önce
Kullanabileceksin bu habere göre öyle
Melike 2 hafta önce
Bende anlamadım ya
Trbzysn 2 hafta önce
Yahu kardeşim siz nasıl memur oluyorsunuz anlamıyorum. Mazeret tayini için 4 yılı beklemiyorsun diyor. 28 Kasım oncesi atanan HERKEZ kadrolu memur oluyor. Kadrolu memur atama yönetmeliğine göre mazeret tayini hakkı kazanıyor. Eş, eğitim, hastalık ne mazereti varsa belirtip tayin oluyor. Kadrolu memurun mazeret tayinine dair yönetmeliğini, bağlı bulunduğunuz bakanlığın takvimlerini açın okuyun, şartlar ne, ne sunmanız gerekiyor, dönemleri nedir vs
Melis 2 hafta önce
Öyle dediğin gibi yazmıyor ama
Trbzysn 2 hafta önce
Adaylık şartını soruyorsanız da, oda bir yıldır. Yani 28 Kasım oncesi atanan adam 1 yıl aday memur olur ve bu bir yılı dolduran asaletini tasdikler ve asıl memur olur.
YUSUF 2 hafta önce
28 KASIM 2022 ÖNCESİ 1 YIL DAN FAZLA ÇALIŞANLAR TAYİN İSTEYEBİLECEK ÖYLEMİ.. BEN BÖYLE ANLADIM.
Trbzysn 2 hafta önce
Bizim millet hazirci. Yönetmelik bekliyor. Kardeşim kanun çıkacak, yönetmelik değil. Yönetmelik var zaten. Açın 657 yi okuyun. Bağlı Bulunduğunuz bakanlığın atama yönetmeliklerine bakın. Adamlar sen, paramedik kemal TC nosu su olan şu tarihte şu adrese şu adama git ben geldim de seni atasinlar falan diyemi bekliyor anlamıyorum.
Elif 2 hafta önce
Egitim tayini açık olacak mı peki.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.