Kadroya Geçen Taşeronların Yıllık İzinleri Konusunda Emsal Karar

Kadroya geçen veya geçemeyen tüm taşeronların ortak sorunlarından biri de ‘yıllık izin‘ konusu. Bu konuda bir işçinin doğan haklarına binaen açtığı dava emsal teşkil edebilir.

Mevzuat 28.02.2019, 04:58 27.02.2019, 18:52
Kadroya Geçen Taşeronların Yıllık İzinleri Konusunda Emsal Karar

2 Nisan itibari ile tamamlanan taşeronların kadroya geçiş sürecinin bazı ihtilafları olmuş her taşeron kadro bulamamıştı. Ayrıca kadroya geçen veya geçemeyen taşeronların hepsi yıllık izin konusunda hala sorun yaşamakta. O dönem Çalışma Bakanlığı yayınladığı bir düzenleme ile taşeronların yıllık izinleri ve kıdem tazminatları hakkında bir görüş belirtmişti.

TIKLAYIN

Konya’da Meram Belediyesi bünyesinde çalışan bir taşeron işçi ise bu kadroya geçme hakkından faydalanamadığı için emekli olma kararı aldı. 2 Nisan 2018’de emekli olan işçi, 9 ay 3 gün kadar bir kullanmadığı yıllık izin hakkı olduğunu ve bu ücretin kendisine ödenmesi için idare mahkemesine başvurdu. Fakat mahkeme bu başvuruyu reddetti.

Bunun üzerine işçi yönünü Kamu Denetçiliği Kurumu’na çevirdi. KDK başvuru üzerine Meram Belediyesi’nden bilgi talep etti. Belediye de ılımlı davranınca emsal niteliğinde bir olay yaşandı. İşçiye yıllık izin hakkından doğan 5 bin 171 TL ödendi.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?