PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

İşçinin Trafik Yoğunluğu Nedeniyle İşe Erken Gelip Geç Çıktığı Süreler Çalışma Süresinden Sayılır mı?

Avukat Alper Yılmaz tarafından Sağlık Bakanlığında görevli sürekli işçileri de ilgilendiren önemli bir paylaşım geldi. Yılmaz, "İşverenin herhangi bir talimatı olmamasına rağmen, çalışanın trafik yoğunluğundan etkilenmemek için işe erken gelip geç çıktığı süreler çalışma süresinden sayılır mı?" soruna cevap verdi.

Mevzuat 19.03.2022, 19:03 Zeynep Elmalı
İşçinin Trafik Yoğunluğu Nedeniyle İşe Erken Gelip Geç Çıktığı Süreler Çalışma Süresinden Sayılır mı?

İşverenin herhangi bir talimatı olmamasına rağmen, çalışanın trafik yoğunluğundan etkilenmemek için işe erken gelip geç çıktığı süreler çalışma süresinden sayılır mı?

"Mahkemece, hükme esas alınan bilirkişi raporunda davacının 7.00-19.00 mesai yaptığı kabul edilerek fazla çalışma ücreti hesaplanmışsa da, esasen işyerindeki çalışma saatlerinin 8.00-18.00 olduğu, davacının ise trafik yoğunluğundan etkilenmemek için işe erken gelip geç çıktığı anlaşılmaktadır. Ancak davacının bu şekilde çalışmasının işverenliğin talimatından kaynaklandığı ispatlanmamıştır.

O halde, tanık beyanlarına itibarla davacının davalı işyerinde hafta da 6 gün 8.00-18.00 saatleri arasında çalıştığının kabülü dosya içeriğine daha uygun olacağından fazla çalışma ücreti bu saatlere göre 1 saat ara dinlenmesi düşülerek hesaplanıp, hüküm altına alınmalıdır."

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi 2014/2257 E.,2015/13502 K.07.04.2015

Yorumlar (0)
4
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?