İşçiler Rabbena Hep Bana mı Diyor? Bakanlığın Genelgesine Hukuk Ne Diyor?

Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğünce yayımlanan ve işçi tarafından tepkiyle karşılanan üçlü vardiya sistemi ile ilgili yazı alanında uzmanlaşmış hukukçularımızca, 6356 Sayılı Sendikalar Ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu, 4857 sayılı İş Sözleşmesi Kanunu ve bu kanuna dayanılarak çıkarılan Postalar Halinde İşçi Çalıştırılarak Yürütülen İşlerde Çalışmalara İlişkin Özel Usul Ve Esaslar Hakkında Yönetmelik çerçevesinde değerlendirilmiştir.

Mevzuat 08.10.2021, 14:35 11.10.2021, 14:37 Zeynep Elmalı
İşçiler Rabbena Hep Bana mı Diyor? Bakanlığın Genelgesine Hukuk Ne Diyor?

Öncelikle Türk Hukuk Sisteminde Sözleşmeler serbestisinin olduğunu ancak bu serbestliğin de sınırlamasına kanunda yer verildiğini belirterek açıklamalarımıza başlamak istiyoruz. Sağlık Bakanlığı adına TÜHİS ile yetkili sendika arasında imzalanan Toplu İş Sözleşmesi ile yukarıdaki mevzuat hükümleri bir arada değerlendirildiğinde Toplu İş Sözleşmesinin de tıpkı kira sözleşmesi gibi sözleşme hüviyetine haiz olması sebebiyle yürürlükte olan kanun hükümlerine aykırı olarak düzenlenemeyeceği ve uygulanamayacağı yadsınamaz bir gerçektir.

2012 yılında çıkarılan 6356 Sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu da bu çerçevede gerekli sınırlamayı 33 üncü maddesinin beşinci fıkrası ile getirmiştir. Anılan fıkraya bakıldığında “toplu iş sözleşmeleri ve çerçeve sözleşmeler anayasa ve kanunların emredici hükümlerine aykırı düzenlemeler içeremez” hükmüne yer verildiğini görmekteyiz. Yürürlükte olan Toplu İş Sözleşmesinin tartışılan maddesine bakıldığında 2012 yılından çok daha önce toplu sözleşmeye konulduğu, anlaşılan bazı maddelerin tartışılmaya açık olduğu, yoruma muhtaç olduğu, bazı maddelerin Kanuna aykırılık taşıdığı hatta bazı maddelerin kanunda dahi düzenlenmediği görülmektedir. Doğaldır ki; Kanunda olmayan bazı alanlarda sözleşme ile iki tarafın iradesi çerçevesinde düzenleme yapılabilir. Ancak bunun Kanuna ve Anayasaya aykırılık taşımaması da aranılan önemli kriterlerden birisidir. Örneğin, Kamu görevlilerinin özlük ve parasal hakları ile ilgili düzenlemelerin Kanun ile yapılması bir zorunluluktur. Dolayısıyla işçi ile ilgili parasal bir düzenlemenin de kanunla ya da kanunun verdiği bir yetki ile yapılabileceği hususuna hukuk düzenimiz izin vermektedir. Yine bir örnek vermek gerekir ise incelediğimiz toplu iş sözleşmesinde işçiye kanunun belirlediği yıllık izin sürelerinden fazla yıllık izin verildiği görülmektedir. Bu tamamen yasaldır. Çünkü kanun izin sürelerinin Toplu sözleşme ile artırılabileceğine ilişkin tarafları açık bir şekilde izin vermektedir.

İşçi tarafından Hukuka aykırı olduğu iddiasıyla yerden yere vurulan 3’lü vardiya sistemine geçişte ise konu 4857 Sayılı İş Kanunu Ve Postalar Halinde İşçi Çalıştırılarak Yürütülen İşlerde Çalışmalara İlişkin Özel Usul Ve Esaslar Hakkında Yönetmelik çerçevesinde incelenmiş ve açıkçası Hukuka aykırı bir yan görülmemiştir. Hatta zikredilen yönetmelik 24 saat esasına göre çalışılan yerlerde en az üç vardiya diyerek düzenleme getirmiştir.

Sonuç olarak; Usulüne göre imzalanmış bir toplu sözleşme hükmü, taraflar açısından kanun gibi bağlayıcıdır. Bu anlamda toplu sözleşme hükümleri maddi anlamda, yasa gibi kabul edilir. Yargıtay da bir kararında toplu sözleşmenin niteliği hakkında maddi anlamda kanun niteliğinde olduğu yönünde görüş belirtmiştir.

Ancak;

Toplu sözleşme hakkı, yasama organının çıkardığı kanunları yürürlükten kaldıramayacağı gibi, kanunların uygulanamaz hale getirilmesini sağlamak maksadı ile de kullanılamaz. Yani toplu sözleşme ile kanun değişikliği yapılamaz. Ancak toplu sözleşme kapsamı içinde bulunan alanlarda kanun hükümleri gibi geçerli toplu sözleşme hükümleri uygulanır. Toplu sözleşmelerin kanun niteliğinde kural koyması demek kanun koyması, kanunu değiştirmesi ya da yürürlükten kaldırması olarak algılanamaz. Toplu sözleşmelerle bir kanun değiştirilemeyeceği gibi, yürürlükten de kaldırılamaz. Kanun hükmünde kural koyma ifadesi, nitelik ve bağlayıcılık bakımından, konulan kuralın kanun gibi bağlayıcı niteliğini vurgulamak amacıyla kullanılmaktadır. Her ne kadar sözleşme serbestisi olsa da kanunlara aykırı olan sözleşmeler geçersizdir. Sözleşmeye kanuna aykırı hükümler konması durumda bu maddeler hükümsüz olacaktır ve kanun maddeleri uygulanacaktır.

Sağlık Bakanlığının da vatandaşa en iyi sağlık hizmetini verebilmesi için 3 lü vardiyada yeterli personelinin olup olmadığını ya da mevcut personeli en güzel şekilde nasıl çalıştırabileceğini hatırlatmakta yarar vardır. İşleyen sisteme içinde gördüğü aksaklıkları da en hızlı şekilde çözüme kavuşturması da tavsiyemizdir.

Kaynak: SaglikPersoneliHaber.Net/ÖZEL HABER

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (17)
Amele 2 hafta önce
Bütün gün telefon elde ağızda sakız oturuyolar günde 4_5 hasta bakımı yapıp uyuyorlar 7 bin maaş hergun dışardan yemek yiyorlar ben lisans mezunu hemsireyim yemekhaneden yiyip durmadan çalışıyorum kendi işlerini dahil biz yapıyoruz şikayet edecegimiz sistem yok
Nec. 2 hafta önce
Bu hasetiniz sizi yalan soylemeye tesvik edebilir ama care degil. Nerde bizim isimizi yapiyorsunuz? Nereyi temizleyip paspas attınız? Sizin isinizi biz yapiyoruz biz. Hastanede hemşire olmasa işler yürüyor ama isci olmayınca yürümüyor.
Cansu 2 hafta önce
Daha dün ak parti yönetiminin ki işçi, Ankara'da sağlık müdürünü parti heyetiyle hayırlı olsun ziyaretine gidiyor. Hadi şikayet edebil bu işçiyi
........... 2 hafta önce
HAZIR EKMEK YOK ÖYLE, ÇALIŞACAKLAR.
Sağlık 2 hafta önce
Her yerde çalışan işçiler vardiyalı çalışmakta o zman devletin diğer kurumlarımdaki işçilerde 12 16 veya 24 çalışsın...hem bedavadan işe al kadro ver birde üstelik çalışma saatinden memnun olunmasın.devlet işçi yi işçi gibi kullanacak saglik bakanlığında çalışmaları bir anlam ifade etmiyor..illa saglik çalışanı memurlarla aynı şekilde çalışma saati olmaz olmamalı eğer olacaksa bize de işçinin pozitif hakları verilmeli ki ekstra kazancımız olsun.devlet bu şekilde işçiyi çalıştırmalı ve torpille yine eskiye dönülürse demekki işçiler yönetiyor bakanlığı anlamına gelecek...
Aga 2 hafta önce
Zaten çalışıyor millet hayırdır,
Bjk 2 hafta önce
Tabi zıplarlar gece çalışıyoruz diye 700 800 tl fazla alıyorlardı fazla mesai alıyorlardı bizim fazla mesaimiz 16 tl işçilerin ki 39 tl
Sgk 2 hafta önce
Bunlar işci ise ücretleri asgari ücret olması gerekir ilk ve ortaokul lise mezunular bunlar
özelde çalışan işçilerle aynı olması gerekir asgari ücret
bunlar medyada özelde ağır işte çalışanları gösteriyorlar kaymağı bunlar alıyor adelet istiyoruz
Cahilsin.. 2 hafta önce
La akıl yoksunu hırt,özelde hemşireye 2 bin lira veriyorlarsa kamu da da mı aynı olması gerekir. Boş yapma işine bak,kıskanç pislik
İŞÇİ 2 hafta önce
SEN ATOMU MU BÖLDÜN
Sgk calısanı 2 hafta önce
Bunların hepsi imtana tabi tutulmalı
Nec. 2 hafta önce
Daha imtihan demeyi bilmiyorsun. Sen imtana gir :) Sana cevap yazmak bile zul.
!! 2 hafta önce
Hemşiler öyle sallıyo ama her birimde 4 ve 6 kişi çalışıyolar sabah işe gec geleninimi diyeyim erken cıkanımı diyelim biz personeller sigaralarını bile personellere aldırıyolar . Her öglen arası türk kahveleri şimdi cıkıp burda kimse artistlik yapmasın herkes aldığı maaşın hakkını en cok hemşirelermi personeller mi iyi biliyor..
herkes işini yapsın 2 hafta önce
kanun karşısında söylenec söz yoktur. elbet herşey istediğimiz gibi olmaz onada yapacak birşey yok
!!! 2 hafta önce
Farklı bakanlıkları da 3 vardiyaya çevirsenize madem elinize vuran mı var.Tek derdiniz sağlık olmuş.Tarım orman,msb,dsi de 12 saat sistemiyle gece farkı almadan 5500 6000 bin net ücret alan,günlük ücreti 210 tl olan fiili hizmetle değerlemesi yapılan işçi de sağlıkta olan işçi değil mi.İşiniz gücünüz demogoji neyi nerden kırpsakta yaşamaktan beter etsek sağlık işçisini.Beyni çalışmayan memur kısmıda yapılanı hoş görür sizede müstehak devam edin bu şekilde…
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
18
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?