PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Hamilelere idari izin kalktı mı? Resmi Gazete detayı!

Hamilelere idari izin kalktı mı sorusu, Yeni yayımlanan Covid-19 Genelgesinin ardından pek çok çalışanın gündeminde yer alıyor. Koronavirüs tedbirleri kapsamında 24-33 hafta arasında gebe çalışanlara idari izin veriliyordu. Resmi Gazete’de yayımlanan yeni kararlar ışığında bu uygulamada değişikliğe gidildi. Peki, hamilelere idari izin kalktı mı? İşte, o detaylar

Mevzuat 11.04.2022, 13:52 11.04.2022, 14:41 Cansu Polat
Hamilelere idari izin kalktı mı? Resmi Gazete detayı!

Hamilelere ve 60 yaş üstü memurlara verilen covid idari izni, Resmi Gazete kararıyla kaldırıldı.

9 Nisan tarihli Resmi Gazete kararına göre şu ifadeler yer aldı;

“30/06/2021 tarihli ve 31527 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “COVID-19 Kapsamında Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Normalleşme ve Alınacak Tedbirler” konulu 2021/13 sayılı Genelge yürürlükten kaldırılmış olup, salgın ile mücadelede Sağlık Bakanlığı ile Koronavirüs Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda belirlenen tedbir ve kurallara titizlikle uyulacak, kamu kurum ve kuruluşlarınca uygulamada herhangi bir aksaklığa sebebiyet verilmeyecektir”

Genelge ile; Kronik hastalığı bulunan 60 yaş üstüne verilen idari izinler ile gebelikte 24. Haftada başlatılan doğum öncesi izin uygulaması kaldırıldı.

2021/13 sayılı Genelge kaldırıldı. Hamileliğinin 24-32. haftasın olanlar için açıklama yapılmalı!

Covid-19 tedbirleri kapsamında Cumhurbaşkanı tarafından Haziran 2021 de yayımlanan 2021/13 nolu genelge yine Cumhurbaşkanlığı tarafından 2022/2 nolu genelge ile kaldırılmıştır.

Böylece idari izinli sayılan 24-32 hafta gebelik dönemi ile kronik hastalığı olan 60 yaş üstü kamu çalışanlarına idari izin verilmeyecek. 

Fakat genelgede hali hazırda idari izinde olan özellikle hamileliğin 24-32 hafta aralığında olanlarla ilgili nasıl bir uygulama yapılacağı açıklanmış değil.

Bu nedenle özellikle Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı tarafından konunun açıklığa kavuşturulması gerekir. Aksi halde ülke genelinde birlik sağlanamayan keyfi uygulamalar ile karşı karşıya kalınabilir.

Maksut Balmuk

Kaynak: Kaynak: Memurlar.Net
Yorumlar (6)
Selam 1 ay önce
Herkes görevinin başına. İşini yapamayacak olan zaten rapor ile izinli sayılır. Ücretsiz izin hakkınız da bulunmakta.
isimsiz 1 ay önce
GENELGE GAYET AÇIK İDARİ İZİNLER İPTAL LÜTFEN ORTALIĞI KARIŞTIRMAYIN....
SALAĞA CEVAP 1 ay önce
Size ne oluyor? Neyin KISKANÇLIĞI bu? Bir sürü hamile kadın KARNINDA BEBEĞİYLE saçma sapan insanlarla muhatap olarak çalışmak ZORUNDA kalıyor. Hiç bişey bilmeden ahkam kesiyorsunuz. Ne kadar cahilsiniz?
Kübra 1 ay önce
Uzaktan izleyip yorum yapmak ne kadar güzel değilmi? 29 haftalık hamileyim ve hamileliğim çok ağır geçiyor birde buna ortalıkta dolaşan envai çeşit hastalıkları da katarsak başına gelmeden bilemezsin sayın isimsiz.
4
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?