Görev Tebligatından Sonra Rapor Almak Ceza Sebebi

Bir kurumda il dışı görevi tebliğ edilen şoförün rapor alması disiplin cezası nedeni sayıldı. Kasıt Var

Mevzuat 08.02.2019, 08:05 08.02.2019, 08:05
Görev Tebligatından Sonra Rapor Almak Ceza Sebebi

Haftanın son iş günü olan Cuma günü kendisine il dışı görevi tebliğ edilen şoför hasta olduğunu belirterek rapor aldı. Ancak kurumu bu raporun göreve gitmemek için kasten alındığını ifade ederek kişi hakkında disiplin soruşturması başlattı. Soruşturma neticesinde kasıtlı olarak emirleri yerine getirmemek suçlamasından aylıktan kesme cezası verildi.

Verilen cezaya itiraz eden şoförün başvurusu reddedildi. Bunun üzerine konuyu idare mahkemesine taşıyan şoför lehine karar almayı başardı. Ancak bu sevinç fazla uzun sürmedi ve istinaf mahkemesi kararı bozdu. Görev tebliğinin hemen ardından alınan raporun kasıt taşıdığı belirtildi ve bu sebeple cezanın yerinde olduğu aktarıldı.

İstinaf mahkemesinin kararının kesin olmadığını bu konuda son kararı Danıştay'ın vereceğini de ifade etmemiz gerekir. Ancak ortada tüm memurları ilgilendiren bir rapor sorunu bulunuyor. Zira doktor tarafından verilen bir sağlık raporu kişinin hasta olduğunu göstermekte ise bu rapor yargı kararı ile nasıl yok sayılmaktadır? Şoförün göreve gitmemek gibi bir kastı varsa dahi hasta olması halinde ceza verilmemesi gerekirdi. Bu konuda doktorların raporları belirleyici olmalıdır. Bu sebeple Danıştay'dan çıkacak emsal bir kararın tüm herkesi olumlu etkileyeceğini ifade etmek gerekir. Ancak bu aşamada istinafın verdiği karar uygulanmaya devam edecektir.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
35
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?