Evde Sağlık Biriminde Çalışan Hemşirenin Ek Ödeme Zaferi!

Kütahya’da Evde Sağlık Hizmetleri biriminde görevli olan ve koronavirüs hastalarına da hizmet veren hemşire K.S., “tavandan ek ödeme yapılması” talebiyle açtığı davayı kazandı.

Mevzuat 16.11.2021, 18:00 16.11.2021, 19:55 Zeynep Elmalı
Evde Sağlık Biriminde Çalışan Hemşirenin Ek Ödeme Zaferi!

Kütahya’da Evde Sağlık Hizmetleri biriminde görevli hemşire K.S., idareden kendisinin de koronavirüs hastalarına hizmet ettiğini bildirerek, COVID-19 hizmeti sunan sağlık personeline yapılan tavandan ek ödemenin kendisine de yapılmasını talep etti.

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

Bu durum karşısında idare, “Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Müdürlüğü’nün 08.04.2020 tarihli ve 280 sayılı yazısında evde sağlık hizmetleri biriminin tavan katsayısı üzerinden ek ödeme yapılacaklar arasında yer almadığını” kaydederek, hemşirenin talebini ret etti.

Sağlık-Sen, talebin ret edilmesi üzerine üyesi olan hemşire adına Kütahya İdare Mahkemesi’ne konuyla ilgili dava açtı. Açılan dava neticesinde yerel mahkeme hemşirenin tavandan ek ödeme talebini haklı buldu. Mahkeme verdiği kararda, “Hemşirenin pandemi döneminde vermiş olduğu hizmetlerine karşılık tavandan ek ödemesini yasal faiziyle birlikte almaya hak kazandığını” belirtti. 

Karar gerekçesinde, “Bakanlık yazısında her ne kadar evde sağlık hizmetleri biriminin doğrudan adı geçmese de kişinin pandemi alanında çalışmalarının sabit olduğu ve bu sebeple ek ödemelere hak kazanması gerektiği” vurgulandı

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (3)
CovidAcil 2 ay önce
Biz boyle bir sey yapsak Mobbing ile iflahimizi söküp o tavan odemeyi burnumuzdan getirirler!
HEMŞİRE 2 ay önce
HELAL OLSUN . KEŞKE EN BAŞINDAN ANLATABİLSEYDİ BUNU . BÖYLE HAKLARI ÖDENMEYEN ÇOK SAĞLIKÇI VAR.
sağlık çalışanı 2 ay önce
BİZDE EVDE SAĞLIK BİRİMİ ÇALIŞANI OLARAK PANDEMİ DÖNEMİ HEM VEFA HEMDE EVDE BAKIM HİZMETLERİNİ BİRLİKTE YAPTIK ÖDEMEMİZ TAVANDAN YAPILMADIĞI GİBİ EVDE SAĞLIĞA PANDEMİBAŞINDA GÖREVE VERİLDİK 6 AYLIK YOL HARCIRAHINI SAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜ YOL YETKİNİZ VERİLMEMİŞ DİYEREK ÖDEME YAPMADI AMA BİZ ALLAHA EMANET O GÖREV YERLERİNE GİTTİK YOLDA BİR KAZA OLSAYDI NE OLACAKTI ACABA BİZDE GERİYE DÖNÜK HAKKIMIZI NASIL ALIRIZ
-6
kapalı
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?