Disiplin Soruşturmacısına Teklifi Nedeniyle Tazminat Davası Açılabilir mi?

Disiplin soruşturmasını yürütmekle mükellef olan muhakkik hakkında, soruşturma sonucunda hakkında soruşturma yaptığı kişinin lehine veya aleyhine sayılan tüm kanıtları değerlendirmesi gerekmektedir. Bu şekilde hazırlanmış bir soruşturma raporunda (kasten veya yanlı olarak hazırlananlar hariç) düzenlenen raporla ilgili muhakkikin sorumlu tutulması söz konusu değildir. Düzenlenen raporla ilgili olarak soruşturmacı olan muhakkik için açılmış olan tazminat davası hakkında, Danıştay Başkanlığı bu yönde karar vermiştir. Haberimizde detayını okuyacağınız Danıştay Kararına göre, soruşturmacıya kasıt ve ihmal halleri dışında manevi tazminat davası açılamayacağı yönünde hüküm vermiştir.

Mevzuat 12.08.2019, 17:39 12.08.2019, 18:11
Disiplin Soruşturmacısına Teklifi Nedeniyle Tazminat Davası Açılabilir mi?

Danıştay Sekinci Dairesi 

Esas No : 2010/4870

Karar No : 2012/5019

Özeti: Soruşturmacıların getirdikleri teklif nedeniyle sorumlu tutulamayacağı, soruşturma raporundan doğan bir zararın söz konusu olamayacağı hakkında.

TIKLAYIN

.... Bu bakımdan, soruşturmacıların, soruşturmayı yürütürken yanlı, kasıtlı veya görev gereklerine aykırı davranmadıkları sürece, soruşturma sırasında elde ettikleri delillere göre oluşan görüşleri nedeniyle sorumlu tutulmasının hukuken kabul edilebilir olmadığı açıktır.

... Bu durumda; idarenin tazmin sorumluluğunu gerektirecek bir zarar bulunmadığından tazminat isteminin reddi gerekmekte olup aksi yönde verilen Mahkeme kararında hukuki isabet görülmemiştir.

Kaynak: SaglikPersoneliHaber.Net/ÖZEL HABER

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
-5
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?