Devlet Memurunun Emekli Aylığı Nasıl Ödenir?

Devlet memurları uzun yıllardır her ayın başında maaşlarını peşin almaktadırlar. Maaş dönemi ise işçilere göre farklı olarak 15'i ile 14'ü arasındadır. Yani her ayın 15 inde maaş peşin ödenir ve bu aylıklar takip eden ayın 14 üne kadar olan sure için ödenmektedir. Görevleri süresince peşin ödenen memur maaşları, ödendiği ay itibariyle emeklilik hizmet süresine eklenir. Ve emeklilikte de memura peşin olarak ödeme yapılır. Yani bir memur emekli olduğunda emekli olduğu tarihi takip eden aybaşından itibaren aylık ödenmeye başlar ve bir sonraki ayın sonuna kadar devam eder.

Mevzuat 25.09.2020, 09:22 Güler Sağlam
Devlet Memurunun Emekli Aylığı Nasıl Ödenir?

Devlet memurlarının emekli aylıkları nasıl ödenmektedir?

Ancak, ödeme günü çalışan memur gibi her ayın 15 inde olmaz, emekli aylık ödemeleri her ayın 1 inde başlar.

Sadece ilk emeklilik işlemlerinde memura emekliliği takip eden ayın 15 inden o ayın sonuna kadar 15 günlük bir emekli aylık ödemesi yapılır ve daha sonraki ayın 1 inden o ayın sonuna kadar olan sure için 1 aylık emekli aylığı ödemesi yapılır.

Bugün için emeklilere 1 er aylık ödeme yapılır, ancak 2008 yılı Ekim ayından önce emeklilerden 3 aylık peşin olarak emekli aylık ödemeleri devam eder, ANCAK bunlardan 1 ay ödemeyi tercih edenlere 1 aylık ödeme yapılır, daha sonra bu tercihten vazgeçme olmaz.

TIKLAYIN

GENEL OLARAK ÖRNEKLERLE DEĞERLENDİRMEMİZ;

16 Ekim 2020 yılında Emekli olan Devlet memurunun hizmet süresi 14 Kasım 2020 yılına kadar olacağından, emekli Devlet memurunun ilk aylığı 15 Kasım 2020 tarihinden geçerli olarak ödenir.

Emeklilik durumuna düştüğü için aylıklar her ayın 1 inden geçerli olarak ödenmesi sistemi olduğundan, 15 Kasım ile 1 Aralık arası 15 günlük bir emekli aylığı ödenir, sonra 1 Aralık - 1 Ocak arası 1 aylığını peşin olarak alır.

22 Eylül 2020 tarihinde emekli olan memurun hizmet süresi 14 Ekim 2020 tarihine kadar devam eder. Emekli memura 15 Ekim itibariyle emekli aylığı bağlanır. Emekli aylığı ilk etapta 15 Ekim ila 1 Kasım arası ödenir. 1 Kasım dahil daha sonraki aylarda da her ay emekli parası ödenmeye devam eder.

Sonuçta, görevde olan Devlet memurları aylıklarını 15 inden takip eden ayın 14 üne kadar olan sure için peşin olarak alıyor, ancak emekli memurlar ise ilk etapta 15 günlük, takip eden ayın 1 inden itibaren de 1 aylık emekli maaşını peşin olarak almaktadırlar.

Kaynak: Kaynak: Memurlar.Net
Yorumlar (0)
-5
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?