Danıştay’dan İcap İzni Kararı!

Danıştay 12. dairesi icap nöbeti tutan sağlık çalışanlarının icap izin süreleriyle ilgili sağlık çalışanlarını sevindirecek önemli bir karara imza attı.

Danıştay’dan İcap İzni Kararı!

Bir sağlık çalışanının tutmuş olduğu icap nöbetinden dolayı idari izin kullanmak istemesi üzerine hastane idaresi tarafından sadece hastaneye çağrıldıktan sonra hastanede geçirdiği süre kadar izin vermesi nedeniyle açılan dava süreci nihayet sonuçlandı. İzmir 3. İdare Mahkemesi tarafından görülen davada Mahkeme idarenin yaptığı işlemi kusurlu bulmuş, hukuka uyarlılık bulmadığını açıklamıştı. Mahkeme kararında, 657 Sayılı Devlet Memurları kanununu dayanak göstererek, kanunda hükmün açık olduğunu, davet üzerine hastaneye gidilerek fiilen çalışılan süreler için değil, icap nöbeti günü evde geçirilen icap nöbeti süreleri için de nöbet ücreti verilmesi veya idari izin kullandırılması gerektiğine hükmederek idarenin red talebi işlemini iptal etmiştir. 

İCAP GÜNÜ EVDE GEÇİRİLEN SÜRE İÇİNDE İZİN VERİLECEK!

TIKLAYIN

3.İdare Mahkemesi tarafından verilen bu karar üzerine, davalı 9 Eylül Üniversitesi, mahkeme kararını temyize götürmüştür. Temyizde Danıştay 12. dairesi konuyla ilgili kararını açıklayarak, İzmir 3. İdare Mahkemesinin verdiği kararın usul ve hukuka uygun olduğuna hükmederek, mahkemenin kararını onadı ve böylece sağlık çalışanlarının sadece hastaneye çağrıldıktan sonra hastanede geçirdikleri süre için izin kullanmayıp, hastaneye davet edildikten sonra hastanede geçirdikleri süre kadar idari izin kullanmaları yasallaşmış oldu.

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2019, 11:42

saglikpersonelihaber.net IOS ve Android Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel haberlerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

SaglikPersonelHaber.Net Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

SaglikPersonelHaber.Net IOS Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

Instagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER