Danıştay’dan İcap İzni Kararı!

Danıştay 12. dairesi icap nöbeti tutan sağlık çalışanlarının icap izin süreleriyle ilgili sağlık çalışanlarını sevindirecek önemli bir karara imza attı.

Mevzuat 26.09.2021, 15:08 26.09.2021, 23:11 Zeynep Elmalı
Danıştay’dan İcap İzni Kararı!

Bir sağlık çalışanının tutmuş olduğu icap nöbetinden dolayı idari izin kullanmak istemesi üzerine hastane idaresi tarafından sadece hastaneye çağrıldıktan sonra hastanede geçirdiği süre kadar izin vermesi nedeniyle açılan dava süreci nihayet sonuçlandı. İzmir 3. İdare Mahkemesi tarafından görülen davada Mahkeme idarenin yaptığı işlemi kusurlu bulmuş, hukuka uyarlılık bulmadığını açıklamıştı. Mahkeme kararında, 657 Sayılı Devlet Memurları kanununu dayanak göstererek, kanunda hükmün açık olduğunu, davet üzerine hastaneye gidilerek fiilen çalışılan süreler için değil, icap nöbeti günü evde geçirilen icap nöbeti süreleri için de nöbet ücreti verilmesi veya idari izin kullandırılması gerektiğine hükmederek idarenin red talebi işlemini iptal etmiştir. 

İCAP GÜNÜ EVDE GEÇİRİLEN SÜRE İÇİNDE İZİN VERİLECEK!

3.İdare Mahkemesi tarafından verilen bu karar üzerine, davalı 9 Eylül Üniversitesi, mahkeme kararını temyize götürmüştür. Temyizde Danıştay 12. dairesi konuyla ilgili kararını açıklayarak, İzmir 3. İdare Mahkemesinin verdiği kararın usul ve hukuka uygun olduğuna hükmederek, mahkemenin kararını onadı ve böylece sağlık çalışanlarının sadece hastaneye çağrıldıktan sonra hastanede geçirdikleri süre için izin kullanmayıp, hastaneye davet edildikten sonra hastanede geçirdikleri süre kadar idari izin kullanmaları yasallaşmış oldu.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?