Danıştay: Naklen atama vb. durumlarda, fiilen çalışılmayan günler için ek ödeme ödenmelidir dedi

Danıştay içtihatları birleştirme kurulu, 2013/2 esas numaralı ve 2018/2 kararında, Sağlık Bakanlığı personeli olup, döner sermaye ek ödemesinden yararlanan ilgililer hakkında tesis edilen naklen atama, ikinci görevin üzerinden alınması gibi işlemlerin iptali istemiyle açılan davalar sonucunda verilen iptal kararları üzerine söz konusu işlemler nedeniyle fiilen çalışılmayan dönemler için döner sermaye gelirlerinden ek ödeme yapılması gerektiğine hükmetti. hakkmcla.

Mevzuat 27.07.2019, 20:43 27.07.2019, 21:10
Danıştay: Naklen atama vb. durumlarda, fiilen çalışılmayan günler için ek ödeme ödenmelidir dedi

Danıştay İçtihatları Birleştirme Kurulu’nun 2013/2E.-2018/2K. sayılı kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Yayımlanan karara göre, Sağlık Bakanlığı personeli olan hekimlerin naklen atama, ikincil görevin üzerlerinden alınması işlemleri yüzünden açılan davalarda verilen iptal kararlarıyla söz konusu dönem için fiilen çalışmasa dahi, döner sermaye ödemesi yapılması gerektiğine ilişkin içtihat yönünden birleştirme yapılmasına hükmetti. 

Danıştay kararında, idari yargı kararıyla hukuka aykırı bulunarak iptal edilen işlem nedeniyle giderilmesi gereken maddi kayıplar arasında döner sermaye ek ödemesinin de bulunacağı, hukuka aykırı işlem tesis eden idarenin fiili çalışmaya bağlı olarak ek ödeme yapılacağından bahisle ödeme yapmamasının mümkün olmadığı vurgulandı.

Danıştay Kanununun 40. Maddesine göre içtihatları birleştirme kararlarına Danıştay daire ve kurulları ile idari mahkemeler ve idare uymak zorundadır.

TIKLAYIN

Kurul kararıyla birlikte, idari yargı kararıyla iptal edilen işlemler nedeniyle mahrum kalınan döner sermaye ek ödemesinin başkaca bir işleme gerek kalmaksızın ödenmesi gerekir.

Kaynak: SaglikPersoneliHaber.Net/ÖZEL HABER

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?