PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Çalışanlara Kötü Haber: Covid-19 İstirahat Raporları Artık Yıllık Rapor Süresinden Düşecek!

Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü yayımladığı yazı ile hastanelerde oluşan başvuru yükünü kontrol etmek için hasta raporlarına ilişkin düzenlemeye gitti. Buna göre Covid-19'a yakalanarak istirahat raporu verilen çalışanların rapor süreleri 40 günlük maksimum rapor süresine dahil edilmemesi uygulaması kaldırıldı.

Mevzuat 01.04.2022, 09:45 09.04.2022, 17:10 Cansu Polat
Çalışanlara Kötü Haber: Covid-19 İstirahat Raporları Artık Yıllık Rapor Süresinden Düşecek!

Nisanda dolacak rapor süreleri yıl sonuna kadar uzatıldı. Kovid-19'a yakalanan çalışanlara verilen istirahat raporlarının ise 40 günlük maksimum rapor süresine dahil edilmemesi uygulaması kaldırılarak pandemi öncesindeki dönemde uygulanan hesaplamaya yeniden geçildi.

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün "Sağlık Raporları Hakkında Alınan Tedbirler" konulu yazısında; Kovid-19 temaslı takibi, salgın yönetimi, evde hasta izlemi ve filyasyon rehberinde varyant virüslerin yayılımının önüne geçilebilmesi, epideminin kontrol altına almada varyantlardan dolayı fazladan sorunlar yaşanmaması amacıyla sağlık raporları ve ilaç/tıbbi malzeme temini konusunda çeşitli tedbirlerin alındığı belirtildi.

Memur Rapor Aldığında Maaş Kesintisi Nasıl Yapılıyor?

Memurların bir mali yıl içerisinde belli bir sürenin üzerinde aldıkları raporlar, maaşlarında kesinti yapılmasına neden oluyor. Bir takvim yılı içinde kullanılan hastalık izin süreleri toplamının 7 günü aşması halinde, aşan günlere isabet eden zam ve tazminatlar %25 eksik ödenmektedir. Örnek hesaplama için tıklayınız.

Nisanda bitecek raporlar yıl sonuna kadar uzatıldı

Sağlık raporlarını yeniletmek ve reçete yazdırmak için sağlık merkezlerinde ortaya çıkan yoğunluğun önlenmesi amacı ile geçerliliği nisan sonunda dolacak "süreli sağlık raporları"nın yıl sonuna kadar kabul edilmesi talimatı verildi. Türk Eczacıları Birliği, uygulamanın ne şekilde yürütüleceğine ilişkin, Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan (SGK) ayrıca bir açıklama yapılmasının beklendiğini kaydetti.

Koronvirüs istirahat raporları için yeni gelişme

Ayrıca Kovid-19'a yakalanan çalışanlara verilen istirahat raporlarına ilişkin de düzenleme yapıldı. Çalışanlara Kovid-19'a yönelik 14+14 şeklinde verilen, 28 günlük istirahat raporunun TEK HEKİM tarafından verilebilmesi uygulaması da kaldırıldı. Rapor hakkı, bugüne kadar iş yerlerinde salgının etkisinin azaltılması için, çalışanların yıllık maksimum 40 gün olan maksimum rapor alma süresine dahil edilmiyordu. Yazı ile 

Yorumlar (5)
Haberci 2 ay önce
Siz de habercisiniz işte. Daha okuduğunuz yazıyı anlamıyosunuz. İzin hakkından düşülmüyor. Memurun yılda toplam alabileceği tek hekim raporu süresi 40 gündür. Toplamda 40 günü aşan tek hekim raporu (40. gün itibariyle) heyete gönderilip onaylatılır.
COVID-19 raporları bu 40 günlük rapora dahil edilmiyordu. Artık edilecek....
İzin 40 gün oldu yuppiiii 2 ay önce
Bizim 40 gün izin hakkımız mı var ben 30 sanıyordum.
Yasemin 2 ay önce
Yıllık iznin bitti diyelim onun dışındaki hastalık, rapor, evlilik, ölüm vs. toplamı 40 gün.
mustafa 2 ay önce
sağlıkçılar hakkınız ödenmez denmedi mi
13
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?