Anestezi Teknisyeni, Fiili Hizmet Zammından KDK Kararıyla Yararlanmayı Başardı!

2018 yılında sağlık hizmetlerinde çalışanların fiili hizmet süresi zammından yararlandırılmaya başlatılan kanun değişikliğine rağmen kendisinin bundan faydalanamadığını öne sürerek KDK'ya başvurdu. Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), sağlık teknisyeni için dostane çözüm kararı vererek fiili hizmet süresi zammından yararlandırılmasını sağladı.

Mevzuat 07.06.2021, 02:02 07.06.2021, 12:38 Güler Sağlam
Anestezi Teknisyeni, Fiili Hizmet Zammından KDK Kararıyla Yararlanmayı Başardı!

KDK'den yapılan açıklamaya göre, anestezi teknisyeni olarak çalışan bir kişi, 2018'de ilgili kanunda yapılan değişiklikle sağlık hizmetlerinde çalışanların fiili hizmet süresi zammından yararlandırılmaya başlandığını ancak "sağlık teknisyeni" unvanının bu kapsamda değerlendirilmemesi nedeniyle kendisinin bundan faydalanamadığını belirterek kuruma başvurdu.

Başvurucu, Sağlık Bakanlığı Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğünün görüşünün de bu yönde olduğunu, ayrıca görev yaptığı kurumca emeklilik primlerinin emekli olduğu tarihe değin "fiili hizmet süresi zammı" kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) bildirildiğini aktardı.

Başvuruyu inceleyen KDK, başvurucunun mağduriyetinin giderilmesi için "dostane çözüm" kapsamında SGK Başkanlığı ile görüştü.

Görüşmelerin ardından, SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü, başvurucu ve aynı durumdaki diğer sağlık çalışanlarının fiili hizmet zammından yararlandırılacaklarını ve başvurucunun Ağustos 2018-Ocak 2020'deki çalışmalarının da bu kapsamda değerlendirileceğini bildirdi.

Kaynak: Kaynak: Memurlar.Net

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
11
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?