4/B ve 45/A’lı Sözleşmelilerin eş durumu tayinlerinde yeni düzenleme

Sağlık Bakanlığında 4/B ve 45/A statüsünde çalışan sözleşmeli sağlık personellerinin eş durumu tayinlerinde yeni düzenleme yapılarak, 4/B ve 45/A’lı sağlık çalışanlarına boş pozisyonlara kurasız yer değişikliği hakkı getirildi.

Mevzuat 22.08.2019, 19:52 23.08.2019, 00:35 Güler Sağlam
4/B ve 45/A’lı Sözleşmelilerin eş durumu tayinlerinde yeni düzenleme

Sağlık-Sen Genel Merkezinden yapılan konuyla ilgili açıklamada; Sağlık Bakanlığı’yla Sağlık-Sen’in yaptığı görüşmeler sonrasında, eş durumu başvurusu kabul edilmesine rağmen yerleşemeyen 4/B ve 45/A’lı sağlık çalışanları bulunan boş pozisyonlara kurasız yer değişikliği hakkı verildi. 4/B ve 45/A’lı Sözleşmelilerin eş durumu düzenlemesiyle ilgili konuşan Genel Başkan Semih Durmuş, sağlık personellerinin aile bütünlüğünü sağlamak amacıyla Bakanlık nezdinde girişimlerinin sonuç verdiğini belirterek, bu düzenleme sağlık çalışanları için çok şey ifade ediyor dedi. Bir sivil toplum örgütü olarak aileye ve insana büyük değer verdiklerini ifade eden Durmuş, Sağlık-Sen olarak aile birliği mazeretine dayanan tayinler konusunda yaptığımız girişimler sonucunda önemli bir yol kat ettik, bu konuda duyarlı davranarak emek veren herkese teşekkür ediyoruz dedi.

GELEN YENİLİKLER NELER?

45/A statüsünde çalışan sözleşmeli personelin, kadrolu statüye geçmeleri için gereken süre 4 yıldan 3 yıla düşürülmüş, usul ve esaslarda belirtilen 4 yıl ibaresi de bu nedenle 3 yıl şeklinde değiştirilmişti. Bunun yanında sözleşmeli sağlık çalışanlarından eşi engelli personel olan çalışanların görev yerinin de eşine bağlı olarak değiştirilmesi yeni düzenlemede yer aldı.

Yapılan düzenlemeyle beraber, eşi farklı kamu kurum ve kuruluşlarda kadrolu olarak görev yapan sözleşmeli sağlık personelinin aile birliği mazeretinin sağlanabilmesi de getirildi. Bunun için 217 sayılı Devlet Personel Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ibaresi kaldırılarak kapsam genişletildi.

45/A’lı sözleşmeli sağlık personeline yönelik yapılan değişiklikler:

4/B ve 45/A’lı çalışanların eş durumu tayinlerinde yapılan düzenleme:

TIKLAYIN

“Başvurusu kabul edilip ancak ilan edilen pozisyon sayısının yetersiz olması sebebiyle yerleştirme işlemleri yapılamayanların aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirmeleri; başvuru yapılan ilde bir sonraki kura dönemine kadar herhangi bir nedenle boş pozisyon oluşması halinde kurasız, boş pozisyon oluşmaması halinde ise pozisyon ihdas edilmesine müteakip bir sonraki kura dönemine kadar kurasız yapılır.”


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
-5
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?