4B Sözleşmeli Personelin Yıllık İzinleri Nasıl Hesaplanır?

Kamu Kurumlarında görevli 4B Sözleşmeli Personel olarak istihdam edilenlerin yıllık izinleri iş günü üzerinden mi yoksa takvim günü üzerinden mi hesaplanır?

Mevzuat 09.10.2020, 22:15 10.10.2020, 00:10 Güler Sağlam
4B Sözleşmeli Personelin Yıllık İzinleri Nasıl Hesaplanır?

4 b sözleşmeli personellerin yıllık izinlerinde hafta sonları izinden düşülür mü?

Devlette 4 b li sözleşmeli personel olarak çalışan kişilerin merak etmiş oldukları konulardan biriside yıllık izin süreleri hesaplanırken işçilerde olduğu iş günleri üzerinden mi yoksa takvim günü üzerinden mi hesaplanacağı hususudur. 4 b sözleşmeli personellerin yıllık izinlerine ilişkin düzenleme 

Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar da yapılmıştır. İlgili esaslarda yer alan hüküm aşağıdaki gibidir.

TIKLAYIN

"Madde 9- 217 sayılı Devlet Personel Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 2 nci maddesinde belirtilen kurumlarda geçen hizmet süresi, bir yıldan on yıla kadar olan personele yirmi gün, on yıldan fazla olanlara otuz gün ücretli yıllık izin verilir.

Madde 13- Bakanlar Kurulunca Devlet memurları için saptanan çalışma saat ve süreleri sözleşmeli personel için de uygulanır (Sözleşmeli olarak çalıştırılacak hekimler için 2162 sayılı Kanunun 6 ve 7 nci maddeleri hükümleri geçerlidir)"

Memurlar için belirlenmiş günlük çalışma saatleri sözleşmeliler için de geçerlidir.

Yukarıda yer alan düzenlemeye bakıldığında 4 b li sözleşmeli personellerde memurlar gibi takvim günü üzerinden hesaplanmaktadır. Hafta sonlarına denk gelen günlerde yıllık izin içinde sayılmaktadır.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?