03.08.2019, 00:14

Kadroyu İşgal Et Ama Mesleğini Yapma

Malumunuz Kurban Bayramına bir hafta gibi kısa bir süre kaldı. Bayram geldiğinde özellikle memur kesiminde tatlı bir iş molası heyecanıda başlar. Hatta öyleki çoğu Bakanlıkta o yılın başında takvime bakılır ve ilk iş yıl içinde kaç gün dini ve milli bayram tatili var, onlar hesaplanır. 

Ama bu durum tabiki Sağlık Çalışanlarını ilgilendirmiyor. Onlar 7/24 çalışırlar. Bayram, kar, yaz tatili gibi diğer memurların tatil yaptığı günlerde, normal mesai günlerinden 2 kat daha fazla çalışmak zorundadırlar. Birileri diyor ki çalışıyorlarsa parasını da alıyorlar. İyide arkadaşım, madem öyle siz çalışın bu yoğunlukta, parasını da siz alın. Burada konu bayramda niye çalışıyorlar konusu değil tabiki, 130 saatlere varan fazla çalışma saatleriyle sağlık çalışanları artık bitmiş durumdalar bana göre. Asıl değinmek istediğim konudan uzaklaşmamak adına burada anlattığım fazla çalışma sıkıntısını başka bir yazıma bırakıyorum.

Kurban Bayramı 9 gün tatil olacak mı olmayacak mı merakı taşımayan, taşısada çalışmak gibi bir dertleri olmadıkları için, hiç vicdanları sızlamadan tatil planları yapan sağlık çalışanlarına değinelim isterseniz biraz da. Hemşire, Ebe, Sağlık Memuru olarak Bakanlığa atan ama unvanının gereği olan işleri yapmaktan yüksün. Son yıllarda bu tanıma girenlerin sayısı o kadar çok artı ki. Bulunduğu ilin en güzel hastanesine kadronu aldır, hastanenin kadrosunu doldur ama hemşire olarak çalışma. PDC planlamarında o hastanede çalışıyor gözük, yeni kadro da açılmasın senin yüzünden hastaneye. Bakanlık yada İl Sağlık senin kadron o hastanede diye yerine hemşire atayamasın.  

Yataklı birimlerde eksik hemşire sayısı nedeniyle, ayakları şişene kadar koşturan meslektaşların umrunda olmasın tabi. Normal çalışma saatinin üzerine 128 saat çalışanlarla dolu hastaneler. Bu durum o kadar çok yaşanır olduki gelen şikayetler bile kanıksandı nedense! Başhekimin seni hangi liyakat esasına dayanarak yanına alır yada kalite gibi, satın alma gibi hatta mutemetlik gibi masa başı işe verir kimse anlayamaz. Çünkü anlaşılaşılacak bir tarafı yoktur. Bu arada sende ona olan diyetini fazlasıyla ödersin.

Neler yapmazsınız ki, kadrosu olmayan özel kalem gibi rahat koltuklarda oturanların fıs fıslarıyla, sözleşmesinde Müdür ibaresi olan ama o sözleşmeyi nasıl imzaladığınız herkes tarafından malum olan kişilerle, hedefe koyduğunuz sağlıkçıların en ufak bir açığını ararsınız, bulamadınız mı? dert değil. Uydurursunuz. Sonra attığınız iftiraları, hastanenin her bir tarafına konuşlandırdığınız "GÖZLERİNİZ" eliyle kulaktan kulağa yayar ve artık o birimde değil, hastanede çalışamaz duruma getirirsiniz insanları. Sonrada Allah - Kuran kelamlarıyla iktidar partisine bağlılığınızı yüksek sesle dile getirir, hiç bitmeyecek sandığınız GÜCÜNÜZÜN arkasına sığınır, asalak gibi çalıştığınızı sizden başka kimse bilmiyor gibi, yüzünüz kızarmadan kasıla kasıla hastanenize gelip gidersiniz.

Şimdi Soruyorum!

Mesleğinin en verimli yıllarında, yukarıda örneklerini verdiğim hünerleriyle gencecik sağlıkçıları masa başı işlerde oturtulup, sağlığın yükünü çeken, asıl çalışanların iş barışını bozmaktan öteye gitmeyen bir dişli haline getirenler, dillerinden düşürmedikleri Allah'a nasıl hesap verecekler. 

Kul hakkı yiyorsunuz sayın sağlıkçılar. Siz her ne kadar bu hak - adalet kavramlarına kulaklarınızı tıkamış olsanızda birileri bunları size hatırlatmaya devam edecek.

Neyyyse...

Kul hakkı yiyerek gecireceğiniz mutlu bayramlar diliyorum hepinize.

Yorumlar (2)
Vedat Ekinci 1 yıl önce
Bunlarla beraber bu yanlışlara göz yuman idareciler ne oluyor peki . Doğruyu söylediğimizde,tepki gosterdigimizde mobbinglerden kurtulamiyoruz .Hak ve adalet aradığımız ülkemizde adaletin olmadığı bakanlıktir sağlık bakanlığı.
Aysun Bodur 1 yıl önce
Bravo
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?